Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yazılı kira sözleşmesinde ödemeyi ispat sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2008, 16:40   #1
eylul83

Varsayılan yazılı kira sözleşmesinde ödemeyi ispat sorunu

Taraflar arasında noterde yapılmış yazılı kira sözleşmesi var.Bu sözleşmede "10 yıllık kira bedeli nakden ve tamamen ödenmiştir"şeklinde bir ibare geçiyor.Yani kiracı tarafından kira bedeli peşin ve nakden kiralayana ödeniyor.Ancak kiralayan mecuru kiracının kullanmasına izin vermiyor.Peşin ödenen kira bedelının iadesi adı altında dava açtık.Bu davada sözleşme tarihi ödeme tarihi mi şeklinde bir soruyla karşılaştık.Ödeme konusunu ayrıca ispat etmemiz gerekir mi yoksa yazılı kira sözleşmesinde geçen belirtmiş olduğum ibare kiranın ödenmiş olduğunu ispata yeterli olur mu?Ödemenin sözleşme tarihinde ya da sözleşme tarihinden önce veya sonra yapılmasında bir fark var mıdır?Yanıtlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...Herkese iyi çalışmalar.....
Old 01-04-2008, 17:07   #2
tuval2310

Ödediğini iddia eden taraf bunu ispat etmelidir..10 yıllık kira bedelinden bahsettiğimiz için muhtemelen bu bedel kanunda 'senetle ispatı zorunlu' miktarlardandır..

Noterlikçe düzenlenmiş kira aktinde yer alan "10 yıllık kira bedeli nakden ve tamamen ödenmiştir"şeklindeki ibare de senetle ispat şartını bence gerçekleştiriyor.Bu sebeple başkaca delillere gerek yok diye düşünüyorum...
Alıntı:

Ödemenin sözleşme tarihinde ya da sözleşme tarihinden önce veya sonra yapılmasında bir fark var mıdır?
Kira parasının ne zaman ödeneceğini taraflar kendi aralarında sözleşme serbestisi ile özgürce belirlerler.Bu açıdan da bir fark olduğunu sanmıyorum..
Old 01-04-2008, 17:17   #3
eylul83

Ödediğini iddia eden taraf kiracı.Yazılı kira sözleşmesinin varlığı davacı yani kiracı tarafın bedeli peşin ödediğine dair lehine delil oluşturur ve yalnızca sözleşmenin ödemeyi ispat açısından yeterli olacağını düşünmüştüm.Bedelin ödenmediğini ispat davalı yani kiralayana düşmez mi?Bunu da ancak senede karşı senetle ispat kuralı gereği ispat kuralı gereği senetle ispat etmesi gerekmez mi?
Old 01-04-2008, 21:08   #4
tuval2310

Sayın eylül83 ,
Ben de zaten noterlikçe oluşturulmuş olan bu senedin (kira sözleşmesinin) bahsi geçen ibareyi içermesi dolayısıyla kiracının (davacının) lehine bir delil olduğundan bahsetmiştim..
Yani siz davanızda bu kira sözleşmesini , bedelin ödendiğine dair delil olarak kullanabilirsiniz..Ben kendi adıma başkaca delile gerek olmadığını iddianızı bu belge ile ispatlayabileceğinizi düşündüğümü yazmıştım zaten
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi