Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emekli maaşına hacizde haciz harcı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2013, 12:58   #1
akrd61

Varsayılan Emekli maaşına hacizde masraf

Değerli meslektaşlarım nafaka alacağına ilişkin yapmış olduğumuz takip kesinleşti nafaka borçlusunun emekli maaşına haczi için talebde bulunacağız.Masraf olarak ne kadar yatırmamız gerekiyor?
Old 16-04-2013, 14:47   #2
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlarım nafaka alacağına ilişkin yapmış olduğumuz takip kesinleşti nafaka borçlusunun emekli maaşına haczi için talebde bulunacağız.Haciz harcı olarak ne kadar yatırmamız gerekiyor?
"Yazı masrafı " olarak anladım. 3,85X2= 7,70 .-TL posta pulu yeterli diye biliyorum.
Old 16-04-2013, 19:29   #4
akrd61

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
"Yazı masrafı " olarak anladım. 3,85X2= 7,70 .-TL posta pulu yeterli diye biliyorum.
Sayın Karaca doğru anlamışsınız sehven yanlış yazmışım aslında "kes yapıştır" mağduruyum.
Old 17-04-2013, 09:11   #5
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlarım nafaka alacağına ilişkin yapmış olduğumuz takip kesinleşti nafaka borçlusunun emekli maaşına haczi için talebde bulunacağız.Masraf olarak ne kadar yatırmamız gerekiyor?

Sanırım emekli maaşından haciz konusunda muvafakat var.Masraf müzekkere masrafıdır.Ayrıca borç hesabında tahsil harcının eklenip eklenmediğini de mutlaka kontrol edin derim.
Old 17-04-2013, 13:10   #6
akrd61

Sayın Av.Hatice Sarıbardak nafaka borçlarında 5510 sayılı yasa 93/1 gereği muvafakat aranmadan haczedilebilir diye biliyorum...
Old 18-04-2013, 11:13   #7
av.kct

Sayın meslektaşım emekli maaşına nafaka alacağı sebebiyle haciz konulmasında muvafakat aranmaz.
Ayrıca artık icra dairelerinde emekli maaşına haciz koyulması için icra harcı ya da icra masrafı alınmayacaktır.Gerekçesi ise nasıl araca haciz koyulmasını tek butonla yapan icra dairesi artık emekli maaşına konulan haczi de tek butonla koyacaklardır. Talep edin ve masrafsız koysunlar.
Old 03-05-2013, 09:39   #8
akrd61

Varsayılan UYAP üzerinden İcra Takibi ve İcra dairesinin Maaş Haciz talebi göndermemesi

Değerli Meslektaşlar Tedbir nafakasının icrası için UYAP üzerinden açmış olduğumuz ilamsız takip kesinleşti ve 27.04.2013 tarihinde borçlunun emekli maaşına haciz için UYAP tan maaş haciz talebi gönderdik ve posta masraflarını da yine UYAP üzerinden yatırdık.Ancak İcra dairesi ilgili kuruma henüz daha müzekkere yollamamış.İcra dairelerinin iş yoğunluğunu biliyorum ancak iş yoğunluklarının giderilmesi için getirilen yenilikleri benimsememelerini anlayamıyorum.Madem UYAP ile böyle bir imkan getirilmiş ve imkan sistemi hızlandıracak o zaman bu hususta ısrar etmek gerektiğini düşünüyorum.Bu nedenle şikayet etmek yada şikayet etmeden önce icra dairesine yine UYAP üzerinden talebimizin akıbetini sorgulayacak bir dilekçe göndermek hususunda kararsız kaldım?Sizin bu konuda ki düşüncelerinizi ve eğer UYAP üzerinden İcra Takibi açtıysanız tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum Saygılarımla....
Old 03-05-2013, 15:54   #9
Av.İlker DOLGUN

Uyap üzerinden (masrafını yatırdıktan sonra) 2 farklı icra dairesine maaş haciz yazısı hazırlanarak gönderilmesi talebinde bulundum, her iki daire de 3 gün içerisinde hazırlayarak tebliğe çıkardı.

İlgili daire ile konuşmanız ve bekleyen talebiniz hatırlatmanız durumunda, sorunun giderileceğini ve gereğinin yerine getirileceğini düşünüyorum.
Old 06-05-2013, 12:57   #10
akrd61

Değerli meslektaşım masraf derken iadeli taahhütlü posta masrafından bahsediyorsunuz değil mi ?
Old 07-05-2013, 21:31   #11
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşım masraf derken iadeli taahhütlü posta masrafından bahsediyorsunuz değil mi ?

8 TL maaş haciz yazısının tebliği için, 4 TL işverenin cevap verebilmesi için yatırılması gerekli olan masraftan bahsediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi