Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meslektaşın yetkisi olmadığı halde icra dosyasına itiraz etmesi disiplin suçu oluşturur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2012, 19:45   #1
oguzhand0

Varsayılan Meslektaşın yetkisi olmadığı halde icra dosyasına itiraz etmesi disiplin suçu oluşturur mu?

İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım

Çalıştığım şehirden başka bir şehirde açtığım bir icra dosyasına borçlu vekilince itiraz edildi.

İtirazın iptali davası açtım ve dava ilk celse hukuki yarar yokluğundan reddoldu...(Geçerli bir itiraz bulunmadığından)

Şöyle ki; icra dosyamızın borçlusu A kişisi diyelim. Dosyaya itiraz eden meslektaşımızın icra dosyasına sunduğu vekaletname de A' nın kendi oğlu adına velayeten meslektaşımıza verdiği vekaletname.

Kıssadan hisse borçlu A, meslektsaşımıza asaleten bir vekalet yetkisi vermemiş. İtiraz eden meslektaş, borçlu A vekili değilmiş...

Tamam benim de kusurum var; kabul ediyorum, sadece itiraz evrakını görüp yetinmemeliydim, vekaletnameyi de incelemeliydim lakin dosya şehir dışı dosyası idi ve ihmalkarlık ettim.

Şimdi gel de müvekkile açıkla bu durumu... Meslektaş dediğimiz insanların bu halleri yüzünden..

Ya da neyse ben daha birşey demiyorum

Saygılarımla
Old 21-10-2012, 19:58   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım

Çalıştığım şehirden başka bir şehirde açtığım bir icra dosyasına borçlu vekilince itiraz edildi.

İtirazın iptali davası açtım ve dava ilk celse hukuki yarar yokluğundan reddoldu...(Geçerli bir itiraz bulunmadığından)

Şöyle ki; icra dosyamızın borçlusu A kişisi diyelim. Dosyaya itiraz eden meslektaşımızın icra dosyasına sunduğu vekaletname de A' nın kendi oğlu adına velayeten meslektaşımıza verdiği vekaletname.

Kıssadan hisse borçlu A, meslektsaşımıza asaleten bir vekalet yetkisi vermemiş. İtiraz eden meslektaş, borçlu A vekili değilmiş...

Tamam benim de kusurum var; kabul ediyorum, sadece itiraz evrakını görüp yetinmemeliydim, vekaletnameyi de incelemeliydim lakin dosya şehir dışı dosyası idi ve ihmalkarlık ettim.

Şimdi gel de müvekkile açıkla bu durumu... Meslektaş dediğimiz insanların bu halleri yüzünden..

Saygılarımla

Sizin vekaletnameyi okumamanız gibi meslektaşımız da okumamış olabilir. Sizce sizinki disiplin suçu oluşturur mu?
Old 21-10-2012, 20:08   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar

Saygılarımla

Etkin kusur size ait.. Davayı açan sizsiniz vekil olarak.. Meslektaş denilen insanların hallerini bırakın bir kenara, kıssadan hisse çıkarın kendinize..

(Muhtemelen, itiraz etme acelesi içinde, üzerinden zaman geçmiş bir vekaletin asaleten olmadığını gözden kaçırmıştır..)
Old 21-10-2012, 20:17   #4
Av. Hatun Olguner

Adina itiraz edilen asil itirazikabul ettigini icazet verdigini yazili olarak beyan ederse itiraz gecerli hale gelir. Mahkeme bu konuda arastirma yapmaliydi.

///Eğer özel yetkili vekaletname yok ise asilin duruşmada icazeti aranır.18.H.D.2005-4021 E.2005-5175 ///
Old 21-10-2012, 20:24   #5
Av. Hatun Olguner

T.C.

YARGITAY

11. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/3613

K. 2004/12920

T. 27.12.2004

• DAVAYA İCAZET VERİLMESİ ( Vekil Eden Şahsın Davacı Limited Şirketi Temsile Yetkili Olmaması-Davacı Limited Şirkete Davaya İcazet Verip Vermediğinin Sorulması Gereği )

• GEÇERLİ OLMAYAN VEKALET ( Geçerli Olmayan Vekalete Dayalı Dava Açılması - Asilin Davaya İcazet Verip Vermediğinin Sorulması Gereği )

• TÜZEL KİŞİYİ TEMSİLE YETKİLİ OLMAYAN KİŞİNİN VEKALET VERMESİ ( Geçerli Olmayan Vekalet )

818/m.39

ÖZET :Tüzel kişiyi temsile yetkili olmayan kişi tarafından verilen vekaletname uyarınca dava açılmıştır. Bu husus dikkate alınarak, temsile yetkili kişiye, açılmış davaya icazet verip vermeyeceği sorulup, sonucuna göre bir hüküm kurulması gerekir.
DAVA :Taraflar arasında görülen davada Ankara Asliye 1. Hukuk Mahkemesi'nce verilen 11.11.2003 tarih ve 2002/306-2003/102 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Berkant Şengel tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalıların müvekkili şirketteki hisselerini 27.02.1998 tarihinde dava dışı S. ve Ş.'ya devrettiklerini, SSK.ca sigorta pirim bilgileri ve dört aylık sigorta prim bordrolarının süresinde verilmemesi nedeniyle müvekkiline idari para cezası verdiğini, bu cezanın ödendiğini, bunun ortakların ve yöneticilerin şahsi kusur ve ihmallerinden kaynaklandığını iddia ederek, şimdilik 500.000.000 TL.nin davalılardan tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalılar vekili, müvekkillerinin davacı hisselerini dava dışı S.'e devrettiklerini, davacının aktif dava ehliyeti bulunmadığını, sözleşme uyarınca dava konusu borçtan devralan S.'in sorumlu olacağını, 4 yıl geçtikten sonra açılan davanın iyiniyete dayanmadığını savunarak, davanın reddini istemiştir.
Mahkemece, iddia, savunma, toplanan kanıtlar ve tüm dosya kapsamına göre, davacı şirketin borcu ödemiş olmakla taraf ehliyeti savunmasının yerinde olmadığı, davalıların geçmiş yıllardan gelen tüm borçlarla birlikte hisselerini dava dışı S'e devrettikleri, davacının talebinde haklı olmadığı gerekçesiyle, davanın reddine karar verilmiştir.
Kararı, davacı vekili temyiz etmiştir.
1- Dava, SSK tarafından tahakkuk ettirilen ve limited şirket tüzel kişiliği tarafından ödenen idari para cezasının, hisselerini devreden ortaklardan tahsili istemine ilişkindir.
Somut olayda dava, davalıların hisselerini devrettikleri dava dışı S. tarafından davacı şirketi temsilen verilmiş 20.02.2002 tarihli vekaletname uyarınca 10.04.2002 tarihinde açılmıştır. Ancak, vekaletname düzenleme gününden önce S. davacı şirketteki hisselerini 11.02.2002 tarihinde başka şahıslara devretmiş, anılan tarih itibariyle davacı şirketi temsil ve ilzama tek başına dava dışı M. yetkili kılınmıştır. Bu husus, davacı vekilince de kabul edilerek, 11.11.2003 tarihli celsede şirketi temsilen hareket eden şahsın vekaletname düzenleme tarihi itibariyle temsile yetkili olmadığı, temsile yetkili organca verilmiş vekaletnamenin ise sunulamayacağı açıklanmıştır. O halde, mahkemece, davacı tüzel kişiyi temsile yetkili olmayan kişi tarafından verilen vekaletname uyarınca dava açılmış olduğu dikkate alınarak, temsile yetkili kişiye açılmış davaya icazet verip vermeyeceği sorulup, sonucuna göre bir hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.
2- Bozma sebep ve şekline göre, davacı vekilinin temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine gerek görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda ( 1 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle kararın BOZULMASINA, ( 2 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle davacı vekilinin temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 27.12.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 21-10-2012, 20:32   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Adina itiraz edilen asil itirazikabul ettigini icazet verdigini yazili olarak beyan ederse itiraz gecerli hale gelir. Mahkeme bu konuda arastirma yapmaliydi.

///Eğer özel yetkili vekaletname yok ise asilin duruşmada icazeti aranır.18.H.D.2005-4021 E.2005-5175 ///

Sayın Av. Hatun Olguner,

"ba'de harab'il Basra" (basra harab olduktan sonra/iş işten geçtikten sonra) diye bir deyiş vardır.

Olayda Basra harab olmuştur bir kere. Forum konusu, itiraz eden meslektaşın davranışının (bu vekaletname ile itiraz dilekçesi vermesi) disiplin suçu teşkil edip etmeyeceği..

Bu hususta bir kanaatiniz var mı?

Saygılar
Old 22-10-2012, 09:02   #7
Av. Hatun Olguner

Ömer Bey ;

Yazdığım yargıtay kararlarından anlaşılacağı üzere asil icazet verirse geçersiz vekaletname ile yapılan itiraz geçerli olacaktır. Bu nedenle disiplin suçu oluşmaz.

İş işten geçmiş değil daha. karar temyiz edilirse icazet konusunda araştırma yapılmadığı için bozulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi