Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

öyle bir ceza verildi ki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2007, 14:36   #1
av.tuğbabal

Varsayılan öyle bir ceza verildi ki

Bursa'da eşini döven kocaya mahkeme öyle bir ceza verdi ki..

Bursa'da eşini dövdüğü iddia edilen kişi, yargılandığı mahkemece, ''evli bir erkeğin eşine nasıl davranması gerektiği''ni anlatan 3 sayfalık tez hazırlama cezasına çarptırıldı
Alınan bilgiye göre, 16 yıllık eşi Z.M'nin, Panayır Mahallesi'ndeki evlerinde yüzüne yumruk atarak burnunu kırdığı öne sürülen E.M'ye (48), ''Kemik kırılması meydana getirecek şekilde eşini yaralama'' suçundan yargılandığı Bursa 5. Asliye Ceza Mahkemesince ilginç bir ceza verildi.
E.M, mahkeme tarafından ilk olarak 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Suçun sabit olması nedeniyle tecil edilemediği bildirilen ceza, ''Denetimli serbestlik sistemi'' kapsamında hafifletildi.Mahkeme, sanığı, ''Evli bir erkeğin eşine nasıl davranması gerektiği'' konusunu anlatan 3 sayfalık tez hazırlama cezasına çarptırdı. ''Denetimli serbestlik ekibi'' tarafından 1 yıl boyunca, ''İyi bir eş olup olmadığının'' takip edilmesine de karar verilen sanığın, bu denetimlerde ''iyi bir eş'' olduğunu kanıtlayamaması halinde hapis cezasını çekeceği öğrenildi.

http://www.ensonhaber.com/news_detai..._id=1178412269
Old 15-05-2007, 19:33   #2
Av. Mücevher Şükran Gökçe

3 sayfa değil 3000 sayfalık tez yazsalar, yine iflah olmaz bunlar
Old 17-05-2007, 14:42   #3
Ufuk Sara

Bir hukuk fakultesi ögrencisi olarak bu tarz cezalar verildigini görmek açıkçası çok memnun ediyor beni.Hem bir yıl boyunca iyi bir eş olup olmadığı kontrol edilecek hemde ''Evli bir erkeğin eşine nasıl davranması gerektiği'' hususunda tez hazırlayıcak. Rutin yaptırımlar yerine böyle akılcı çözümler eminim o kişi için daha faydalı olacaktır.
Old 17-05-2007, 21:12   #4
sibel19

'denetimli serbestlik ekibi'nin var olduğunu yeni duydum. aksi takdirde bu cezaların ıslah edemediğini düşünürdüm. gerçi o ekibin çalışma sürekliliğini bilmiyorum ama her ihtimalde varlığı bile umut verici.
Old 18-05-2007, 13:52   #5
av.m.a.g

bu tip cezalar iyi güzelde, eşini döven bir erkeğe , 3 değil 3.000.000 sayfa tez de hazırlatsan hiç bir şey değişmeyecek diye düşünüyorum...
söz konusu şahsı ceza diye tezi hazırlar, ancak önemli olan konuyu benimsemesi, yani nasıl davranılması gerektiği içinden gelmeli, o zaman heralede daha uzun bir tez hazırlar
Old 22-05-2007, 14:19   #6
tiyerianri

Sonuç olarak adam cezadan kurtuldu.Kadının yediği dayak yanına kar kaldı.Adalet yerine geldi öyle mi?Peki kadının ne kabahati vardı dayak yerken? Peki o adam bir hakimin karısını dövmüş olsaydı acaba tez yazmakla kurtulabilir miydi? Yoksa tez kellesi vurula mı denirdi(mecazi anlamda kullandım).Adam kadının burnunu kırmış ötesi var mı...
Old 22-05-2007, 14:38   #7
8xy

Ülkemizdeki cezaevlerinin yetersizliği hakimleri bu tip cezalar vermeye yöneltiyor diye düşünüyorum.
Verilen somut cezayı da ceza kanununun amacına ters görüyorum.En azından 6 ay hapis cezası verilmeliydi.Ayrıca bir güvenlik tedbiri olarak bahsi geçen tez cezasının cezaevinde ifa etmesine karar verilebilirdi.Herşeyimiz light laşıyor; cezalarımız bile...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi