Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MaaŞ Haczİ Sirasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2008, 13:47   #1
avseher

Varsayılan MaaŞ Haczİ Sirasi

Merhaba arkadaşlar. 2005 yılında bir infaz koruma memuruna yaptığım maaş haczi vardı. Şahıs 4 şehir değiştirdi ve halen cevap gelmediği için müzekkere gönderdim fakat cevap gelmedi. Telefonla ulaşarak son çalıştığı şehirdeki muhasip den kesintinin durumunu öğrenmeye çalıştım. 2005 tarihinde 4. sırada idim. Ve benden önceki toplam keisnti miktarı 7 bin ytl civarı sıranın gelmiş olmasını beklerken benim dosyamın 7.sırada olduğunu, 2005 tarihinde ilk sırada görülen hatta adliye bakanlığından gelen cevapta "A" dosyasına kesilmekte olan diye not düşülen dosyanın şu an itibari ile 1.sırada olduğu sıranın o dosyaya geldiğini , şehirler değiştiği için kendisinin bilgisi olmaıdığını doayanın karışmış olduğunu belirtti. Şimdi izlemem gereken yol müzekkere ile sırayı bildirmek dışında ne olabilir. 2005 te A dosyasına kesintinin yapılıp bitmiş olması veya başka dosyaların araya girmesi durumunda ne yapılabilir. yada herhangi bir keisnti yapılmadan 4 senenin dolması durumunda sorumluluk kime aittir. Şimdiden teşekkürler.
Old 05-09-2008, 14:12   #2
v. Aynur

Sayin seher , maaş için gönderdiğiniz müzekkere kurumun eline ulaşmış ise ulaştığı tarihten itibaren sizin sıraya girmiş olmanız gerekiyor. Bu tarihe göre sizden öncekilerin haczi tamamlanmış ise sıranın sizde olması gerekir. Eğer borçlu 3-4 il değiştirmiş ise bence kurumun bu durumu ilgililere bildirmiş olması gerekir. Aksi halde bence bildirmeyen kurumun sorumluluğu doğar. Maaş haczine ilişkin İcra ve İflas Kanununu maddesini aşağıda bildirdim. İstersen bir incele bence işine yarayacaktır.

Maaş ve ücretlerin kesilmesinde usul:

Madde 355 - Devlet işlerinde veya hususi müesseselerde bulunan borçlu memur veya müstahdemlerin maaş ve ücretlerinden kesilmesi için icra dairelerinden yapılacak tebligatın kanuni muhatapları haczin icra edildiğini ve borçlunun maaş ve ücreti miktarını nihayet bir hafta içinde bildirmeye ve borç bitinceye kadar icra dairesinin tebligatı mucibince haczolunan miktarı tevkif edip hemen daireye göndermeye mecburdurlar.

Memurun maaş, ücret veya memuriyetinde yahut başka bir şubeden maaş almayı mucip olacak surette vukubulacak tebeddülleri ve hizmetine nihayet verildiği takdirde bu keyfiyeti de mal memuru veya daire amiri yahut hususi müesseselerin kanuni muhatapları derhal icra dairesine bildirmeğe ve ikinci halde haciz muamelesinden o şube veya amirini haberdar etmeye mecburdur.İyi çalışmalar.
Old 05-09-2008, 14:28   #3
avseher

Sayın Aynur ilginize teşekkürler. Benim problemim maaşın konulmasında değil zaten 2005 yılında maaşa haciz konuldu ve 4. sırada benim dosya. Problem daha sonraki geçen 4 sene zarfında henüz nasıl oluyorda 2005 tarihinde bana gelen maaş sırasındaki 1. alacaklıya bile sıranın gelmemiş olması. Bunu telefon ederek öğrendim. 2005 yılından itibaren hiç maaşın kesilmemiş olduğu görülüyor. ve ayrıca benim 4. sıra olan keisintim 7. sıraya ilerlemiş bunuda anlamış değilim. Şimdi ilk etapta yapacağım iş kuruma müzekkere gönderip 2005 yılındaki gelen kesinti sırası evrağınıda ekte gönderip sıranın düzletilmesini istemek, tamam onda da sorun yok. Asıl sorun bu şahsın maaşından 2005 tarihinden 2008 tarihine kadar keisnti yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim. Keisnti 2008 tarihine kadar yapılmış olsaydı 2005 de 1.sırada olan hatta kesilmeye başlandı diye belirtilen alacaklı dosyası 2008 dede nasıl oluyorda hala borçlu oluyor ve miktarlarda bakiye felan değil 1300 olan borç miktraı a dosyası için 2008 dede aynı.ve kesinti yapılmadı ise 4 şehir değiştiren memurun keisintisinin yapılmamasından kimi sorumlu tutabilirim.Keisnti yapmayan tüm 4 kurumudamı. Karışık anlatmamışımdır umarum. saygılar.
Old 05-09-2008, 14:44   #4
v. Aynur

Sayın Seher biraz önce size İİK madde 355'i göndermiştim. Şimdi de 356'yı yani devamını gösderiyorum.Yukarıdaki maddeye riayet etmeyenler hakkında hükümler:

Madde 356 - Yukarıdaki madde hükümlerine riayet etmemiş olanların kesmedikleri veya ilk vasıta ile göndermedikleri para ayrıca mahkemeden hüküm alınmasına hacet kalmaksızın icra dairesince maaşlarından veya sair mallarından alınır.

Bunların borçluya kanun hükümleri dairesinde rücu hakkı vardır. Yukarki madde hükümlerine riayet etmeyen her hangi bir memur veya amir hakkında istenecek malümatın icra dairesine hemen verilmesi bunların mensup olduğu dairenin vazifesidir.bence bu kannu maddasi açık . buna göre işlem yapabilirsiniz. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi