Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İstanbul'da Yargıyı Kilitleyen Kriz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2009, 23:16   #31
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Uygulamada yıllardır görünen o ki CMK ücretleri zamanında ödenmiyor.

Bu işi ben para için yapıyorum diyenlere saygı duyuyorum. Anlaşılan çok karlı bir alan değil peki neden hala müdafii olmak için direniliyor?

Bu iş artık sıkıntı yaratıyorsa, kendi ceplerinden masraf yapıp karşılığını göremiyorlarsa artık neden istifa etmiyorlar?

Kolay gelsin...

Sayın Balku,
"Bu işi ben para için yapıyorum" diyenler kim? Bu forumda böyle birşey yazıldığını göremedim.
Avukatlık mesleği, hem avukata para kazandıran bir serbest meslek, hem de kamu hizmetidir. Mesleği icra ederken (bazı istisnalar dışında) ücretsiz iş yapmıyoruz. Yaptığı işin ücretini istemek kadar doğal bir şey olamaz.
Neden istifa edilmediği konusunda, herkesin farklı nedenleri olabilir ama aklıma gelenler şunlar:

1- Bugüne dek CMK uyarınca görevlendirmeler, bu hususta gönüllü (ve çoğu Baro'da bu konuda eğitim almış) olan avukatlara yapıldı. Herkes istifa eder ve gönüllü bulunmazsa, aynı adli yardım görevleri gibi, Baroya kayıtlı tüm avukatlara (istifa edenlere de) görev verilecek. Zira bu görev Baroca yasa gereği veriliyor. İstifanın pratik bir yararı kalmayacak böylece.
2- 2005'den bu yana benim izlenimim, hükumetin CMK görevleri için Hazine vekilliği gibi (örnektir) devletten maaş alan bir birim oluşturulmasından yana olduğudur. Böyle bir uygulamanın sakıncalarını tek tek sıralayacak değilim bu forumda.
3- Daha önceden aldığınız CMK görevlerinden istifa edemiyorsunuz, karar kesinleşene dek göreviniz devam ediyor.
4- Avukatlık mesleğinin, özellikle mesleğe yeni başlayanlar açısından maddi zorluklarla dolu olduğunu biliyoruz.
5- TBB sürekli olarak bu sorunun çözümüne yönelik çalıştığını duyurmakta, umut vermektedir.
6- Barolar da sürekli olarak bu sorunun çözümüne yönelik çalıştığını duyurmakta, umut vermektedir.
7- Adalet Bakanlığı 2005 yılından beri her görüşmede sözler vermekte, bu da ücretlerin ödeneceği umudunu yaratmaktadır.

Elbette aklıma gelmeyen başka nedenler olabileceğini ve istifa edenler olduğunu da biliyorum.
Saygılarımla.
Old 03-08-2009, 08:55   #32
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Adil yargılanma hakkını sağlamak için insanlara ücreti kendisince ödenecek avukat görevlendirilmesini öngören yasal düzenlemeyi yapan ama bu ücreti ödemeyerek kendi koyduğu kurala uymayan bir devlet izlenimi oluşmasına ne dersiniz?

Biz öncelikle kendimize özen göstermeliyiz. Avukatlar meslek örgütü (TBB ve Barolar), öncelikle mensuplarına ve mensuplarının oluşturduğu birliğe itinalı olmalıdır. Meslek'in itibarı için azami dikkat göstermelidir.

Elbette ki Devlet yetkilileri de aynı özeni fazlasıyla taşımak zorundadır. Burada konu edilen husus; "o daha kötü", "o haksız" dan ziyade, doğru yöntemi belirlemek olmalıdır.

TBB, kendisine ödenek aktarmayan Maliye Bakanlığına karşı ne gibi hukuki girişimlerde bulunduğunu kamuoyuna ve özellikle bünyesindeki avukatlara detayları ile açıklamalıdır. Yapıldıysa eğer (Mutlaka yapılmış olmalıdır!), neden sonuç alınamadığını, sonuç alınamamasının hukuki sebeplerini ve görevlerini yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusnda bulunulup, bulunulmadığını da mutlaka kamuoyuna ve biz avukatlara açıklamalıdır.

Boykot en kolay yoldur. Boykot yapmak için avukat olmaya da gerek yoktur. Mahalle kasapları da bunu yapar...

En azından boykotun avukatlara hukuki getirisi yoktur. Avukatlar, haksızlığa uğradıklarında haklarını bir kasaptan daha farklı aramalıdır diye düşünüyorum.
Old 03-08-2009, 11:14   #33
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Balku,
"Bu işi ben para için yapıyorum" diyenler kim? Bu forumda böyle birşey yazıldığını göremedim.

Bende görmedim(!) Bir problem yok o zaman.

Bu iş para için yapılmamalı zaten, o zaman boykot yapmanın amacı ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Bu işi artık gönüllü yapmak isteyenlere bıraksalar, ücret karşılığı olmadan sadece meslektaşları bulunduğu yerden araçla alıp tekrar bulundukları yerlere araçla bıraksalar, dosya fotokopilerini fazladan çekip müdafiilere hazır etseler hiçbir sorun kalmayacak.

Bu iş gönüllü, ücret karşılığı olmadan yapılsa meslektaşların ekonomik durumu, mesleğin saygınlığı, çok daha ileri seviyede olacağından şüphe duymuyorum.

Kolay gelsin...
Old 03-08-2009, 11:18   #34
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Bu iş para için yapılmamalı zaten, o zaman boykot yapmanın amacı ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Bu işi artık gönüllü yapmak isteyenlere bıraksalar, ücret karşılığı olmadan sadece meslektaşları bulunduğu yerden araçla alıp tekrar bulundukları yerlere araçla bıraksalar, dosya fotokopilerini fazladan çekip müdafiilere hazır etseler hiçbir sorun kalmayacak.

Bu iş gönüllü, ücret karşılığı olmadan yapılsa meslektaşların ekonomik durumu, mesleğin saygınlığı, çok daha ileri seviyede olacağından şüphe duymuyorum.

Kolay gelsin...

Sayın Balku,

Mesleğin saygınlığı hususundaki vurgunuza katılıyorum. Ancak "bu iş ücretsiz yapılsın" olarak anladığım görüşünüze katılamıyorum. (Ya da ben cümlenizi yanlış anlamış olabilirim. Böyle bir duurm varsa, şimdiden özür dilerim. )

Devletin bile ücret almadan hizmet sunmadığı bir Dünya düzeninde, avukatların emeğinin karşılığını istememesi savunulamaz diye düşünüyorum.
Old 03-08-2009, 11:51   #35
üye8180

Alıntı:
Yazan Av. Selim Balku

Kolay gelsin...

Angarya yasaktır.

Bu iş neden para için yapılmayacakmış? Bunun gönüllü yapılması gerektiğini kim buyurmuş ? Ben para için yapıyorum. Hem para kazanıyorum, hem ceza hukuku konusunda tecrübe. Böyle bir imkanım varsa, bundan yararlanmak için kimden icazet alacakmışım ? Para için yaparım, tecrübe kazanmak için yaparım benim bileceğim iş !

' CMK görevlendirmeleri başladığından beri, bizim işlerimiz azaldı ' diyen tecrübeli ceza avukatlarının sıkıntısı mı yani esas mesele ? Ya da sürekli konuşulan şu ' CMK görevlerinin ihaleyle belli büyük hukuk bürolarına verilecek olması mı ' asıl mesele ? Şunu da çok merak ettim. Gecenin bir yarısı CMK görevini alıp da ertesi gün, savcılıkta sorgu hakimliğinde sıra beklerken, akşama kadar aynı iş için adliyeden çıkamayacak olan ve bu mesaiyi para almadan yapacak olan gönüllü meslektaşlarımız var mıymış ? Bu nasıl bir meslek aşkıdır ? Eli bolluktur, gönlü bolluktur ?

Valla, Aralık 2008'de devlete makbuz kesmiştim. Parasını hala alamadım. Şimdi sizin bu yazdıklarınız karşısında diyorum ki, ' Sen misin gönüllü olmayan, yaptığın işin karşılığını utanmadan sıkılmadan bekleyen, aç gözlü Av. Neslihan ! Oh olmuş, iyi olmuş sana '...
Old 03-08-2009, 19:06   #36
Av.Selim Balku

Alıntı:
Devletin bile ücret almadan hizmet sunmadığı bir Dünya düzeninde, avukatların emeğinin karşılığını istememesi savunulamaz diye düşünüyorum.

Değerli meslektşım sayın Dikici,

Bu iş gönüllü yapıldığı takdirde aslında müdaffiilerin emeğin karşılığını alacaklarını düşünüyorum. Bu karşılığı direk olarak nakit olmayabilir ancak aklıma ilk gelenleri sıralarsam;

sizin de belirttiğiniz gibi mesleğin saygınlığı artacaktır, muhatap olduğunuz yan (polis, şüpheli, hakim, savcı, mübaşir...) size ve mesleğe olan tutumu değişecektir. Artık sizin sayenizde yargının olmazsa olmazı savunma ayağını sağlamlaşıyor.

Özellikle mesleğe yani başlayan meslektaşlar için büyük tecrübe alanı...

Herkesin yadsımayacağı bir gerçek vardır, işi iş getirir, işi çevre getirir. Bu alan tecrübe alanı olduğu kadar çevre edinme alanı olarak da ister istemez olacaktır, siz bu anlamda işi yapmayabilirsiniz ama siz istemesenizde uygulamada yardımcı olduğunuz kişi size iş getirecektir. Bir meslektaşım bir CMK işinde baktığı bir şahsın daha sonra iş davasını almış ve bugün o şahıs 200 belediye işçisi getirerek arkadaşımı ihya etmiş, (kendi beyanı) kimbilir o işler daha nice işler getirecektir.

CMK uygulaması gönüllü yapıldığı takdirde daha nitelikli işler çıkacaktır, işlerin tümü niteliksiz yapılıyor demiyorum ancak bu iş gönüllü yapıldığı takdirde hakime "efendim" deme alışkanlığı son bulacaktır. Artık sırf bulunmak için değil bir şeyleri değiştirmek için orada bulunma duygusu pekişecektir.
(acilen çıkmak zorunda olduğum için burada bırakıyorum. Kafamdan geçenleri ifade edebildiğimi düşünüyorum, özür dilerim)

Saygılar sunuyorum.
Old 05-09-2009, 16:21   #37
üye8180

İstanbul'da son durum, adliyeden aldığım bilgiye göre barodan resmi olmasa da ' masraflar ödenmeksizin birikmiş CMK alacaklarının, yani sadece vekalet ücretlerinin ödenebileceği ' yolunda, adliye idari mali işler birimlerine açıklamalar yapılıyormuş. Yani üç lira alacağınızın bir lirası kırpılacak, iki lirası ödenecek gibi birşey. Ekonomik krizi yaratanların, ülkeyi darboğaza sokanların meğer CMK avukatları olduğu anlaşılmış. Lanet olsun bu deli dumrul düzenine diyorum başka da birşey demiyorum. Çok masraf aldığımızı iddia edip kendi meslektaşına çelme takmakta yarışan meslektaşlarımızın da gözü aydın olsun... Alkışlıyorum emeği geçenleri...
Old 05-09-2009, 23:54   #38
ebrus

Ben değerli meslektaşımız sayın Köylüoğlu'na bundan sonra alacağı özel ceza işlerinde mutlaka ister karakol şster savcılık ve yargılama sorasındaki her duruşma için müvekkilden sadece 3-TL almasını rica ediyorum. Ve aynı zamanda CMK Avukatı olmasını ama bağlı olduğu baroya dilekçe vererek hiçbir şekilde ücret istemeden sırf idealist amaçlar uğruna, vatandaşın daha fazla adalete kavuşması için bunu yapmak istediğini beyan etmesini ve hatta aldığı özel ceza işlerinde de tek kuruş vekalet ücreti almadan vergisini de bizzat cebinden ödeyerek hayır yapacak şekilde Avukatlık yapmasını istiyorum. İşte değerli meslektaşım ne zaman bu şekilde ceza Avukatlığı yapmaya başlarsa bende devletten yaklaşık 1,5 yıldır alamadığım vede vergilerini peşin ödediğim vekalet ücretlerimi 'ben halt etmişim dünyanın en açgözlü Avukatı benim' diyerek almayacağım.!!!! Sayın Köylüoğlu; söyledikleriniz herşeyden önce Avukatlık mesleğinin özüne aykırı olup insanların emekleri ve alınterleri hakkında bu kadar basit yorumlaryapamazsınız!!. Ayrıca biz bu mesleğin idealizm kısmını kimseden öğrenecek değiliz.!! Bugün kalantor özel ceza Avukatları karakollara girip Avukatlık yapabiliyorlarsa yada Hakimin Savcının karşısında bir saygın bir duruşa sahip olmuşlarsa bu da fedakar ve idealist CMK Avukatlarının sayesindedir. Hiç kimse süslü ve lüks ofislerinde tuzu kuru bir şekilde oturarak CMK avukatlarının emekleri ve HAK ETTİKLERİ vekalet ücretleri hakkında yorum yapamaz. Biz kimseye bu izni vermedik vermeyiz. Siz meslektaşlarınızı dilencilerin bile verdiğiniz de beğenmeyip almadıkları sadaka gibi 3-TL lere layık görüyorsanız bu da sizin bize duyduğunuz SAYGININ!!! göstergesidir. Ayrıca kendi içinde çelişkili ve baştan sona CMK Avukatlarına haksızlıklarla dolu söylemlerinizi belirtip sonrasında da ben artık bu tartışmada yokum diyerek kaçamazsınız. Barolarla ilgili eleştirilerinizi direk onlara yöneltin. Biz öyle yapıyoruz. Ama sap ile samanı karıştırmayın lütfen. CMK uygulamasınımn geldiği noktada en az kusur yüklenebilecek olan CMK Avukatları olup sadece hak ettikleri ücretlerini talep ettikleri için onları böyle yerden yere vuramazsınız.!!
Old 06-09-2009, 00:04   #39
ebrus

Kaldıki vatandaşın hak ve hukukunu, savunma hakkını emin olun herkesten fazla düşünen de biziz. Bir bayan Avukat olarak ücretini dahi alamadığım bir CMK dosyasında sırf müvekkilimin hakkını korumaya çalışırken darp edilmiş ve kilitlenerek hürriyeti kısıtlanmış biri olarak ne size ne de başkasına bize hak, hukuk, savunma hakkı gibi kavramları öğretme hakkını vermem. Kimse de bana ve CMK Avukatlarına fedakarlık kavramını öğretemez. Ve de kimse kusura bakmasın ama biz angaryacıbaşı da değiliz. Malumunuz bizlerde insanız ve yaşamak için parakazanmaya da ihtiyacımız var. Hepimizin bakmakla yükümlü olduğu kişiler var. Tıpkı sizin gibi sayın Köylüoğlu. Biz hayır kurumu da işletmiyoruz. Kimden vekalet ücreti almadan işini takip edeceğimize de biz karar veririz. Elbette alacaklarımızı hak ettiğimiz ücretlerimizi alacağız. Vatandaşını mağdur eden biz değiliz devletidir, hükümetidir. Biraz da bu yönden bakın.
Old 06-09-2009, 00:49   #40
Av.Fatih KISA

Toplumun gözünde "Kendi hakkını arayıp alamayan avukat" imajından daha kötüsünü düşünemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi