Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılııksız çekten dolayı bankaya maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2008, 11:17   #1
Av.Hero

Varsayılan karşılııksız çekten dolayı bankaya maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim?

Borçlu benim müvekkile 2 adet çek vermiş bunların karşılığı çıkmamıştır.Borçlu kaçaktır ve bataktır.Bankaya karşı maddi ve manevi açabilirmiyim? Elimdeki kaynaklarda açabiliriz gibi geliyor.
Old 19-02-2008, 15:56   #2
av.araf

Alıntı:
Yazan Av.Hero
Borçlu benim müvekkile 2 adet çek vermiş bunların karşılığı çıkmamıştır.Borçlu kaçaktır ve bataktır.Bankaya karşı maddi ve manevi açabilirmiyim? Elimdeki kaynaklarda açabiliriz gibi geliyor.

Bankalar karşılıksız çıkan her çek yaprağı karşılığı olarak belli bir miktarı (300 ila 350 YTL arasında bir bedel olması lazım)ödemekle yükümlü bu bedelin ödenmemesi halinde icra takibine taraf yapılabilir ama bankaya hangi gerekçelerle maddi manevi tazminat davası açmak istediğinizi daha açık yazarsanız sanırım daha çok yardımcı olabiliriz.Anladığım kadarıyla gerekli özen ve ihtimamı göstermeyerek araştırma yapmadan çek karnesi veren Banka bunlardan doğan zarardan sorumlu olmalı düşüncesindesiniz.Bankaların yapacakları araştırmaların belirli kıstasları var ve bu kıstaslara uymuşlarsa sorumlu olmayacakları kanatindeyim yoksa her karşılıksız çekten bankalar sorumlu tutulur ve işin içinden çıkılamaz hale gelir. Hayali bir şirkete çek karnesi veren banka sorumlu tutulmalı belki ama batak bir şirket ya da şahsın tespiti bankaların görevi midir? Batak olduğunu bildiği bir şirketten çek alan kişi de sonuçlarına katlanmak zorunda değil midir ?
Old 19-02-2008, 16:18   #3
av.araf

Varsayılan karşılıksız çekte bankanın sorumluluğu

Alıntı:
Yazan Av.Hero

sahte ve gerçeğe aykırı belgelerle açılan hesaplardan kaynaklanan zararlarda bankanın sorumluluğu ile alakalı bir karar .Dava açılabileceği konusundaki görüşünüzü destekler nitelikte olduğundan ekliyorum.

YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/8360

K. 2002/509

T. 28.1.2002

• KARŞILIKSIZ ÇEKTEN BANKANIN MÜTERAFİK SORUMLULUĞU ( Sahte Belgelerle Yapılan Çek Hesabı Açılmasına İlişkin Başvuruyu Kabul Etmiş Olması )

• SAHTE BELGELERLE YAPILAN BAŞVURU ÜZERİNE GEREKLİ ARAŞTIRMAYI YAPMADAN ÇEK HESABI AÇAN BANKA ( Karşılıksız Çekten Dolayı Hamilin Uğradığı Zarardan Müterafik Sorumluluğu )

• BANKANIN MÜTERAFİK SORUMLULUĞU ( Sahte Belgelerle Yapılan Başvuru Hakkında Gerekli Araştırmayı Yapmadan Çek Hesabı Açması Nedeniyle - Karşılıksız Çıkan Çek Karşılığının Bankadan Tazmini Talebi )

• MÜTERAFİK KUSUR ( Sahte Belgelerle Yapılan Başvuru Hakkında Gerekli Araştırmayı Yapmadan Çek Hesabı Açan Bankanın Sorumluluğu - Hamilin Karşılıksız Çek Bedeli İçin Bankaya Başvurması )

• ÇEK HESABI AÇARKEN BAŞVURANA AİT BELGELERİN DOĞRULUĞUNU ARAŞTIRMAYAN BANKA ( Sahte Belgelerle Çek Hesabı Açtıran Kişilerin Karşılıksız Çekinden Dolayı Uğranılan Zararın Bankadan Tazmini Talebi )

3167-1/m.2

ÖZET : Dava, davalı muhatap bankanın çek hesabı açarken gerekli araştırmayı yapmaması ve bu hesaptan keşide edilen çekin karşılıksız çıkması nedeniyle, çek hamilinin uğradığı zararın tazmini istemine ilişkindir. Çek hesabı açan muhatap bankanın, hesap sahibinin sadece adresi üzerinde araştırma yapması yeterli değildir. Davalı muhatap bankanın çek karnesi verilmesi için gerekli olan belgeleri dava dışı şirketten talep ettiği, ancak bunların sıhhati konusunda yeterli araştırmayı yapmadığı, davalı bankanın gerekli araştırmayı yapmaksızın sahte olduğu anlaşılan ikametgah belgesinden hareketle gerektiğinde Ticaret Sicilinden soruşturma yaparak sahteliğini tespit edebileceği ve çek karnesi vermeyeceği için davacının zararının doğmasına engel olmasının mümkün olacağı, bununla birlikte davacının da ilk defa ticari ilişkide bulunduğu bir firma hakkında gerekli araştırmayı yapmayarak basiretli davranmadığı, dava konusu olayda tarafların %50şer oranında kusurlu olduğu yönünde kurulan yerel mahkeme kararının onanması gerekmiştir.
DAVA : Taraflar arasında görülen davada Kadıköy Asliye 1.Ticaret Mahkemesince verilen 13.2.2001 tarih ve 1998/1296-2001/131 sayılı kararın Yargıtayca incelenmesi taraf vekilleri tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Ayşe Altun tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalı bankanın, dava dışı Merkez Telekominikasyon İletişim Tic. Ltd. Şti. müdürü olduğunu söylenen Hacı Demir isimli kişiye gerekli araştırmayı yapmadan, sahte belgelere rağmen çek hesabı açtığını, dava dışı şirkete mal satan müvekkiline verilen iki çekin karşılığı bulunmadığını, çek hesabı açarken gerekli araştırmayı yapmayan davalının kusurlu eylemi sonrası müvekkilinin zarara uğradığını ileri sürerek, toplam 6.900 USD.nın 8.9.1998 tarihinden itibaren %98 faiziyle birlikte davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.
Davalı vekili, davacının yetkili hamil olmaması nedeniyle dava açma hakkı bulunmadığını, çek hesabı açılırken gereken dikkat ve özenin gösterildiğini, kusurun davacıda olduğunu savunarak, davanın reddini istemiştir.
Mahkemece, iddia, savunma, bilirkişi raporu ve dosya kapsamına göre, davalı bankanın çek karnesi verilmesi için gerekli olan belgeleri dava dışı şirketten talep ettiği, ancak bunların sıhhati konusunda yeterli araştırmayı yapmadığı, davalı bankanın gerekli araştırmayı yapmaksızın sahte olduğu anlaşılan ikametgah belgesinden hareketle gerektiğinde Ticaret Sicilinden soruşturma yaparak sahteliğini tespit edebileceği ve çek karnesi vermeyeceği için davacının zararının doğmasına engel olmasının mümkün olacağı, bununla birlikte davacının da ilk defa ticari ilişkide bulunduğu bir firma hakkında gerekli araştırmayı yapmayarak basiretli davranmadığı, dava konusu olayda tarafların %50şer oranında kusurlu olduğu gerekçesiyle, 953.200.500 liranın 28.9.1998 dava tarihinden itibaren %80 ve değişen oranlarda avans işlemlerine uygulanan faiziyle birlikte davalıdan alınıp davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin istemin reddine karar verilmiştir.
Karar, taraf vekillerince temyiz edilmiştir.
1- Davacı vekilinin cevabi temyiz dilekçesinin, temyiz defterine kaydedilmediği ve temyiz harcının da yatırılmadığı, bu durumda davacı vekilinin süresinde usulünce yapılmış temyiz istemi bulunmadığı anlaşıldığından, davacı vekilinin temyiz isteminin süre yönünden reddine karar vermek gerekmiştir.
2- Davalı vekilinin temyizine gelince; Dava, davalı muhatap bankanın çek hesabı açarken gerekli araştırmayı yapmaması ve bu hesaptan keşide edilen çekin karşılıksız çıkması nedeniyle, çek hamilinin uğradığı zararın tazmini istemine ilişkindir. Çek hesabı açan muhatap bankanın, hesap sahibinin sadece adresi üzerinde araştırma yapması yeterli değildir. Adına çek hesabı açılan dava dışı şirketin ticari itibarı ve ekonomik durumu konusunda yeterli araştırmayı yapmayan davalı muhatap bankanın kusurlu bulunmasına ve dava dosyası içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp, değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmamasına göre, davalı vekilinin temyiz itirazlarının reddi ile hükmün onanmasına karar vermek gerekmiştir.
SONUÇ : Yukarıda ( 1 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle davacı vekilinin temyiz isteminin süre yönünden reddine, ( 2 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz isteminin reddi ile kararın ONANMASINA, alınmadığı anlaşılan 4.960.000 TL. harcın davacıdan alınmasına, 51.500.000.- lira temyiz ilam harcından peşin harcın mahsubu ile temyiz eden davalıdan alınmasına, 28.1.2002 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
(kazancı)
Old 19-02-2008, 17:26   #4
Av.Selim HARTAVİ

Sn Av.Hero elinizdeki kaynakları foruma eklerseniz daha aydınlatıcı açıklamalarda ve farklı yorumlarla konuya net bir açıklama getirilebilir.
Old 19-02-2008, 18:42   #5
Av.Hero

ben şöyle kararlar okudum dediğiniz gibi iki tacir tacir olursa %50 kusur dağılımı yapılıyor.Benim müvekkil esnaf tacir değil .bir kaç yargıtay kararı buldum ama ama çok kısa gönderdiğiniz yargıtay kararı da sahtecilikle ilgili.Ben sadece maddi tazminat davasını çek karşılığı istiyorum.Saygılar sunarım
Old 19-02-2008, 18:44   #6
Av.Hero

Alıntı:
Yazan Av.Selim HARTAVİ
Sn Av.Hero elinizdeki kaynakları foruma eklerseniz daha aydınlatıcı açıklamalarda ve farklı yorumlarla konuya net bir açıklama getirilebilir.

çok kısa kararlar olduğu için tereddüt yaşıyorum
Old 20-02-2008, 15:26   #7
Av.Hero

üzgünüm dün olayı eksik anlatmışım.Müvekkil iddiasına göre daha önce borçlu başka bankalardan karşılıksız çek keşide etmiş.Bunları nasıl öğrenebillirim.yani çek yasaklılarını
Old 20-02-2008, 16:07   #8
Av.Cengiz Aladağ

Karşılıksız çekte muhatap bankanın sorumluluğu 3167 sayılı kanunun 10.maddesinde belirlenmiştir. Bu nedenle salt çekin karşılıksız çıkması nedeniyle bankanın bir tazminat sorumluluğu yoktur.
Old 20-02-2008, 16:22   #9
av.araf

Alıntı:
Yazan Av.Hero
üzgünüm dün olayı eksik anlatmışım.Müvekkil iddiasına göre daha önce borçlu başka bankalardan karşılıksız çek keşide etmiş.Bunları nasıl öğrenebillirim.yani çek yasaklılarını
Çek yasaklılarını merkez bankasından öğrenebilirsiniz çünkü karşılıksız çek keşide etmek suçundan ceza alanlar merkez bankasına bildiriliyor.Biz başka bir mesele için müvekkilimizin karşılıksız çeklerinin olup olmadığını müşterisi olduğumuz bir bankadan almıştık ama bu resmi bir işlem olmaz.O banka müşteriye ait arkası yazılan çekleri banka ve hesap numaraları ile bize döküm olarak vermişti bu yolu deneyebilirsiniz.
Old 20-02-2008, 16:24   #10
Av.Hero

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Karşılıksız çekte muhatap bankanın sorumluluğu 3167 sayılı kanunun 10.maddesinde belirlenmiştir. Bu nedenle salt çekin karşılıksız çıkması nedeniyle bankanın bir tazminat sorumluluğu yoktur.
"çek karnesi verilen kişi için bankada çek hesabı açılmasının ve çek keşide etmesinin yasaklanmasına,(çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına) karar verilmiş ise görevli banka personeli bu işlem doğan zarar nedeniyle hukuken sorumludur) Y.4.HD.1.10.2001 E.4516/K.8762

" Bankaca verilen çekler karşılıksız çıktantan sonra yeniden çek karnesi veren banka ,3167 sayılı Çek Yasasının 2m.'sine aykırı davranmış sayılır ve bu hal bankanın sorumluluğu gerektirir" Y.11.HD.11.04.2003 e.3475/k.3560
Old 20-02-2008, 16:30   #11
Av.Hero

Alıntı:
Yazan av.araf
Çek yasaklılarını merkez bankasından öğrenebilirsiniz çünkü karşılıksız çek keşide etmek suçundan ceza alanlar merkez bankasına bildiriliyor.Biz başka bir mesele için müvekkilimizin karşılıksız çeklerinin olup olmadığını müşterisi olduğumuz bir bankadan almıştık ama bu resmi bir işlem olmaz.O banka müşteriye ait arkası yazılan çekleri banka ve hesap numaraları ile bize döküm olarak vermişti bu yolu deneyebilirsiniz.
Teşekkürederim.Konuyu biraz daha açarsınız sevinirim.Siz kendi müvekkilinizin iş yaptığı bankadan konuyu öğrenmişsiniz.müvekkiliniz alacaklı tarafmıydı?
Old 20-02-2008, 16:37   #12
av.araf

Alıntı:
Yazan Av.Hero
Teşekkürederim.Konuyu biraz daha açarsınız sevinirim.Siz kendi müvekkilinizin iş yaptığı bankadan konuyu öğrenmişsiniz.müvekkiliniz alacaklı tarafmıydı?
Hayır benim müvekkilim bir bankaya kredi başvurusu yaptığında karşılıksız çekleri olduğu gerekçesiyle başvuruları red edilmişti.Ama müvekkil böyle bir çekin varlığını hatırlamıyordu ben müvekkilimin değil kendi çalıştığım bankaya gidip sordum onlarda bütün bankalara ilişkin karşılıksız çekleri ve çek yasaklılarını görebildikleri için bizlere yardımcı olmak adına müvekkil adına görünen karşılıksız tüm banka çeklerini ve bilgilerini bize verdiler.Ama bu işi dediğim gibi merkez bankasından yazışma yolu ile yapmak elinizde delil bulunması açısından daha sağlıklı olur kanatindeyim.Benim yaptığım uygulamayı ise ancak çek yasaklısı olduğu halde kendisine çek karnesi verilmiş düşüncesinden emin olmak adına yapabilirsiniz.
Old 20-02-2008, 16:41   #13
Av.Hero

Alıntı:
Yazan av.araf
Hayır benim müvekkilim bir bankaya kredi başvurusu yaptığında karşılıksız çekleri olduğu gerekçesiyle başvuruları red edilmişti.Ama müvekkil böyle bir çekin varlığını hatırlamıyordu ben müvekkilimin değil kendi çalıştığım bankaya gidip sordum onlarda bütün bankalara ilişkin karşılıksız çekleri ve çek yasaklılarını görebildikleri için bizlere yardımcı olmak adına müvekkil adına görünen karşılıksız tüm banka çeklerini ve bilgilerini bize verdiler.Ama bu işi dediğim gibi merkez bankasından yazışma yolu ile yapmak elinizde delil bulunması açısından daha sağlıklı olur kanatindeyim.Benim yaptığım uygulamayı ise ancak çek yasaklısı olduğu halde kendisine çek karnesi verilmiş düşüncesinden emin olmak adına yapabilirsiniz.

merkez bankasıyla yazışmayı nasıl yapabilirim.Bana bilgi verirler mi?
Old 20-02-2008, 16:46   #14
av.araf

Alıntı:
Yazan Av.Hero
merkez bankasıyla yazışmayı nasıl yapabilirim.Bana bilgi verirler mi?
Merkez bankasının sitesinden bilgi edinme linkine tıklayın orada size yardımcı olacak bilgiler var 3. maddeyi buraya yapıştırıyor ve banka adresini de ekliyorum ben bir çok resmi kurumun internet sitelerinden bilgi edinme kapsamında aklıma takılan konularda bilgileri alıyorum ama hiç belge istemedim denemekte fayda var diye düşünüyorum zira çok hızlı çalışıyorlar .
http://www.tcmb.gov.tr/
MADDE 3. — Bu Kanunda geçen;
a) Kurum ve kuruluş: Bu Kanunun 2 nci maddesinde geçen ve kapsama dahil olan bilgi edinme başvurusu yapılacak bütün makam ve mercileri,
b) Başvuru sahibi: Bu Kanun kapsamında bilgi edinme hakkını kullanarak kurum ve kuruluşlara başvuran gerçek ve tüzel kişileri,
c) Bilgi: Kurum ve kuruluşların sahip oldukları kayıtlarda yer alan bu Kanun kapsamındaki her türlü veriyi,
d) Belge: Kurum ve kuruluşların sahip oldukları bu Kanun kapsamındaki yazılı, basılı veya çoğaltılmış dosya, evrak, kitap, dergi, broşür, etüt, mektup, program, talimat, kroki, plân, film, fotoğraf, teyp ve video kaseti, harita, elektronik ortamda kaydedilen her türlü bilgi, haber ve veri taşıyıcılarını,
e) Bilgi veya belgeye erişim: İstenen bilgi veya belgenin niteliğine göre, kurum ve kuruluşlarca, başvuru sahibine söz konusu bilgi veya belgenin bir kopyasının verilmesini, kopya verilmesinin mümkün olmadığı hâllerde, başvuru sahibinin bilgi veya belgenin aslını inceleyerek not almasına veya içeriğini görmesine veya işitmesine izin verilmesini,
f) Kurul: Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunu,
İfade eder.
Old 20-02-2008, 17:21   #15
Av.Hero

Alıntı:
Yazan av.araf
Merkez bankasının sitesinden bilgi edinme linkine tıklayın orada size yardımcı olacak bilgiler var 3. maddeyi buraya yapıştırıyor ve banka adresini de ekliyorum ben bir çok resmi kurumun internet sitelerinden bilgi edinme kapsamında aklıma takılan konularda bilgileri alıyorum ama hiç belge istemedim denemekte fayda var diye düşünüyorum zira çok hızlı çalışıyorlar .
http://www.tcmb.gov.tr/
MADDE 3. — Bu Kanunda geçen;
a) Kurum ve kuruluş: Bu Kanunun 2 nci maddesinde geçen ve kapsama dahil olan bilgi edinme başvurusu yapılacak bütün makam ve mercileri,
b) Başvuru sahibi: Bu Kanun kapsamında bilgi edinme hakkını kullanarak kurum ve kuruluşlara başvuran gerçek ve tüzel kişileri,
c) Bilgi: Kurum ve kuruluşların sahip oldukları kayıtlarda yer alan bu Kanun kapsamındaki her türlü veriyi,
d) Belge: Kurum ve kuruluşların sahip oldukları bu Kanun kapsamındaki yazılı, basılı veya çoğaltılmış dosya, evrak, kitap, dergi, broşür, etüt, mektup, program, talimat, kroki, plân, film, fotoğraf, teyp ve video kaseti, harita, elektronik ortamda kaydedilen her türlü bilgi, haber ve veri taşıyıcılarını,
e) Bilgi veya belgeye erişim: İstenen bilgi veya belgenin niteliğine göre, kurum ve kuruluşlarca, başvuru sahibine söz konusu bilgi veya belgenin bir kopyasının verilmesini, kopya verilmesinin mümkün olmadığı hâllerde, başvuru sahibinin bilgi veya belgenin aslını inceleyerek not almasına veya içeriğini görmesine veya işitmesine izin verilmesini,
f) Kurul: Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunu,
İfade eder.

linke girdim bilgi edinme ve bize ulaşın bölümü var.hangisinden ulaşabilirim
Old 20-02-2008, 17:48   #16
av.araf

Alıntı:
Yazan Av.Hero
linke girdim bilgi edinme ve bize ulaşın bölümü var.hangisinden ulaşabilirim
BİLGİ EDİNME
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi