Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arsa Sahibi ve müteahhitçe 3.kişilere karşı muvazanın ispatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2008, 15:43   #1
minerva84

Varsayılan Arsa Sahibi ve müteahhitçe 3.kişilere karşı muvazanın ispatı

olayımız son derece karışık olmakla birlikte aslında biraz traji komik...Arsa sahibi ( A) Müteahhit B ile Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapar.Ancak aralarında kararlaştırdıkları şekilde İnşaatın %95 i bitmeden kimseye satış yapılmıycak tapu verilmiycektir.Ancak bu esnada müteahhit evleri satmaya başlar.Müteahhitden ev alan şahıslar tapuların verilmiyceni ve bir takım şaibelerin üzerine evleri almaktan vazgeçerler.Bunun üzerine müteahhit devreye arsa sahibini sokuyor.Daha doğrusu arsa sahibinin iki oğluda avukat ve yaşlı babasının işleri ile vekiilleri sıfatıyla ilgilenmekteler.Daire satın alan şahıslara sürekli biz burdayız tapularınızı vericez el birliğiyle daireyi bitiririz gönül rahatlıyla daireleri alın diyolarlar.Aradan belli bir zaman geçiyor.Başka bir Müteahhit devreye giriyor.İlk müteahhitin maddi çıkmaza girdiğini inşaata kendisinin devam edeceğini söylüyor.Ama daireler için biraz fark vermeleri gerektiğini..Arsa sahibi bunada ses çıkarmıyor..Evet gereken parayı ödeyin..Bizde hakkınız kalmaz tapular bende içiniz ferah olsun diyor.Bu esnada 2. müteahhit inşaata devam ediyor,hala arsa sahibi ve müteahhit daireleri teslim etmiycez diye bir şey söylemiyor.Daha sonra arsa sahibi mevcut bina üzerinde keşif yaptırıyor.İnsaatın %50 sinin bittiğini ve bunun değerini taktir ediyor ve ilk müteahhitle aralarında sözleşmeyi feshediyorlar.Aynı gün 1.müteahhit 2.müteahhide inşaat ile ilgili bütün yetkilerin devrini içeren genel bir vekalatname veriyor ve bir hafta sonrada arsa sahibi ve 2.Müteahhit kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyor.Ancak ikinci sözleşmede arsa sahibinin aldığı daire sayısı iki katına çıkıyor. ilk müteahhit piyasadan tamamıyla kayboluyor.Herşey kılıfına uygun hale geldikten sonra arsa sahibi mağdurlara siz kimsiniz ben sizi tanımıyorum,paralarınızı bana mı verdiniz gibi cümleler sarfediyor.

- Muvazaya dayalı alacak davası açmayı düşünüyorum.Birinci sorum Arsa Sahibi adına Hareket eden onun adına vaadlerde bulunan arsa sahibinin oğulları ama şekle baktığımızda onun avukatı durumundalar.Magdurlar Arsa sahibinin Avukatı değil,Oğulları sıfatıyla düşünüp hareket etmişler ama husumet konusunda bir sıkıntı doğmazmı?Bu dava da husumet kimlere yöneltmeli?Davada ki hasım konusunda bir çıkış noktası bulamadım.
- ikincisi bu insanlar ekonomik açıdan çok kötü durumdalar.Ellerine asgari ücretten başka birşey geçmiyor.Dava harçları açısından dava küçük değerleri açmayı ve birleştirerek açmayı planlamıştım.Fakat karşı tarafın bu kezde dava müdeabihin değerinde açılmamış iddiasında bulunabilir.6 mağdurla birlikte davayı birleştirerek açmam sıkıntı oluştururmu? Konuyla ilgili önerileriniz nelerdir?
Old 22-02-2008, 16:38   #2
FYLOZOF

Olay oldukça uzun ve karmaşık anlatılmış
daire alan vatandaşlar daireleri kimden almışlar? sanırım arsa sahibinden, buna ilişkin bir sözleşme varmı?
mütahitle aralarında bir sözleşme varmı?
Burda açılacak dava muvaza davası değil,burda , sözleşmeye dayanarak , müvekkilerin satın aldığı dairelerin , başkalarına satılmış ise, kaydın iptali ile kendi adlarına tescili talep edilebilir, yine dava tarditli şekilde açılıp , eğer tapu iptali mümkün değil ise eğer dairenin bedelini tam olarak ödemişler ise, dairenin şu anki rayiç değerini, yok eğer, tam olarak ödememişlerse,ödedikleri parayı ödeme tarihinden itibaren faizi ile birlikte talep edebilirler.
davalar ayrı ayrı açılacak, Davalılarda sözleşmeye göre mütahit yada arsa sahibi, yada her ikisi.
maddi durmları iyi değilse , adli yardım talebinde bulunabilirler
Old 22-02-2008, 16:46   #3
minerva84

Arsalar müteahhitten alınmış,adi bir sözleşmeyle..Daireler kimseyede satılmamış. ilk müteahhitle yapılan sözleşmelerle sadece müteahhite karşı alacak davası açabiliriz.Arsa sahibine giden bütün yollar kapalı.Çünki arsa sahibi ve müteahhit aralarında anlaşarak sözleşmeyi feshetmişler.Bana muvazaa düşündüren şey arsa sahibinin müteahhitle aralarında kararlaştırdıkları sözleşmede satısı yasaklarken 3.kişiler daire satın alırken devreye girip sözlü olarak ısrarla daireyi satın almaları konusunda onları ikna etmesidir.İlk müteahhitle sözleşmeyi feshetettiğinde bunu magdurlardan saklayıp,sanki sözleşme devam ediyormuş gibi onları ikinci müteahhitede para vermeye zorlamasıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi