Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

birden fazla mahkemenin görevli olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2013, 08:18   #1
av.mehmetömerulusoy

Varsayılan birden fazla mahkemenin görevli olması

Merhaba. açtığım bir ilamsız takipte borçlunun hem kredi kartından doğan hemde tüketici kredisinden doğan borcu için tek takip yaptım ve takibe itiraz edildi.bu itirazın kaldırılması davasında tüketici kredisi borcu için tüketici mah.ne kredi kartı için asliye ticarettemi dava açmam gerekiyor. bunun bir kısa yolu yokmu acaba?? değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim
Old 19-02-2013, 09:27   #2
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan av.mehmetömerulusoy
Merhaba. açtığım bir ilamsız takipte borçlunun hem kredi kartından doğan hemde tüketici kredisinden doğan borcu için tek takip yaptım ve takibe itiraz edildi.bu itirazın kaldırılması davasında tüketici kredisi borcu için tüketici mah.ne kredi kartı için asliye ticarettemi dava açmam gerekiyor. bunun bir kısa yolu yokmu acaba?? değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba

Daha kısa bir yol aklıma gelmiyor. Ancak karşı taraf tacir değilse davayı asliye hukuk mahkemesinde açmanızı tavsiye ederim.
Old 19-02-2013, 16:54   #3
av.mehmetömerulusoy

teşekkür ederim yanıtınız için ancak asliye ile ticaret arasında artık görev ilişkisi var her iki borç için asliyede dava açarsam dosyalar ayrılabilir ve başa dönmüş olurum
Old 20-02-2013, 17:58   #4
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Kredi kartı alacağı derken tam olarak neden kaynaklanmaktadır, tüketici ilişkisi içerisinde değil midir?

Bana kalırsa -eğer ticari ilişki söz konusu değilse- tamamını Tüketici Mahkemesinde açmak gerekmektedir.
Old 21-02-2013, 13:28   #5
av.mehmetömerulusoy

kredi kartı borcundan kaynaklı iptal davalarında ticaret mahkemesi görevli olduğundan takip konusu bakiye borç başka bir tüketici kredisi borcunuda içeriyor.bu yüzden ikilemde kaldım
Old 25-02-2013, 08:26   #7
av.mehmetömerulusoy

mesajlarınız için teşekkür ederim ancak gerekçeli olursa bana çok faydası dokunacak
Old 27-02-2013, 10:51   #8
av.mehmetömerulusoy

konuyla ilgili hem tüketici mahkemesi hakimleri ile hemde ticaret mahkemesi hakimleri ile görüştüm.her borç türü için ayrı ayrı dava açılması gerektiğini çok sağlam gerekçelendirmeden ifade ettiler ama benim 2 dava açmaya hiç niyetim yok asliye hukuk mahkemesinde dava açıp bakacağım sonucuna. bilgilerinize
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi