Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tacirler tüketici midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2008, 11:45   #1
günseligonca

Varsayılan tacirler tüketici midir?

merhabalar,
limited şirket adına alınmış bir telefondan ötürü sanırım tüketici hakem heyetine başvuramıyorum. Bu durumda her iki tarafın da ticari şirket olmasından ötürü ticaret mahkemesinde mi dava açmalıyım yoksa miktarın küçük olmasından dolayı sulh hukuk mahkemesine mi başvurmalıyım?
Old 14-08-2008, 11:56   #2
Av.Barış

Sorunuzun yanıtı 4077/3-e fıkrasında belirtilmiş
e) Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi,

Ticari şirket telefonu mesleki amaç ile aldığı için hakem heyetine başvuramıyorsunuz.Dolayısı ile bu bir tüketici davası değildir.

Telefonun değerine göre Ticari davanızı sulh yada asliye hukuk mahkemesine açabilirsiniz.TTK md 4-5
Old 14-08-2008, 12:22   #3
Av. Fatih KARACA

Sn. Meslektaşlarım,

Sn. Av. Barış' ın söyledikleri doğru, davanız uygulamada tüketici mahkemesinin görev kapsamına girmiyor. Ancak ben, her ne kadar uygulamada rağbet görmese de, tacirlerin de, mesleki amaçlar dışında aldığı mal ve hizmetler bakımından "tüketici" sayılması gerektiği fikrindeyim. Bir şirket, müdürünün kullanması için bir telefon aldı ise, bunu mutlaka ticari faaliyeti için aldığı kabul edilmemeli, özellikle de ayıp nedeniyle açılan davalarda tüketici olarak değerlendirilmelidir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 14-08-2008, 12:38   #4
emrah_orbay

sn. fatih karaca ya katılıyorum.. sn. gunseligonca tam olarak bu konuya acıklık getırmemıs olsa da, tacirlerin mesleki amaç dışında özel kullanımları için aldıkları mallar için tuketıcı olarak kabul edılmelerı gerekır.. ancak telefon şirkette (örneğin sekreter kullanıyorsa) kullanılıyorsa burada tuketıcı olarak kabul edılmesı güç olacaktır.. saygılarımla
Old 15-08-2008, 10:13   #5
Av.Abidin MUTLU

Soruya ilişkin Av.Barış'ın cevabına katılıyorum. Ancak tacirlerin bazı durumlarda tüketici sayılmaları gerektiği görüşüne katılamıyorum. Ticari işletmenin kullandığı hangi emtialar tüketici sayılmasını sağlayacak. Bunun sınırı ne olmalıdır? Müdürün kullandığı telefon mu? Şirket işçisinin kullandığı araç mı? Şirketin serviste kullandığı kamyonet mi?

Sonuçta hepsi aynı amaca hizmet ediyor. Dolayısıyla bunu ayırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 15-08-2008, 23:33   #6
Av.Cengiz Aladağ

Av.Barış'a katılıyorum. Ticaret şirketlerinin her hukuksal işlemi ticari iştir. Bu nedenle tüketici sayılamazlar.
Old 16-08-2008, 11:08   #7
Av. Özge Kuru

Hukuk sistemimizde ticaret şirketlerinin tüm işlemleri istisnasız ticaridir (TTK md21). Bu maddeden anlaşılacağı üzere sadece gerçek kişi tacirlerin işlemleri, istisnaen özel(ticari olmayan) amaçlı olabilir. Yani şirket adına yapılan işlerde kesinlikle özel amaç olmaz ve yapılan işler TKHK kapsamına girmez. Sn Günseligonca' nın açıklamalarından faturanın şirket üzerine olduğunu anladım, o yüzden TKHK kapsamına girmediğini düşünüyorum. Görevli mahkemeye gelince ben ticaret mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum çünkü TTK md 4' te belirtildiği üzere her iki taraf için ticari sayılan hususlar mevcuttur.
Old 16-08-2008, 12:11   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan İş bölümü

Alıntı:
Yazan günseligonca
merhabalar,
limited şirket adına alınmış bir telefondan ötürü sanırım tüketici hakem heyetine başvuramıyorum. Bu durumda her iki tarafın da ticari şirket olmasından ötürü ticaret mahkemesinde mi dava açmalıyım yoksa miktarın küçük olmasından dolayı sulh hukuk mahkemesine mi başvurmalıyım?

TTK.m.5 :

Ticaret mahkemelerinin iş sahası:

Madde 5 - Aksine hüküm olmadıkça, dava olunan şeyin değerine göre asliye hukuk veya sulh hukuk mahkemesi ticari davalara dahi bakmakla vazifelidir.

Şu kadar ki; bir yerde ticaret mahkemesi varsa, asliye hukuk mahkemesinin vazifesi içinde bulunan ve bu kanunun 4 üncü maddesi hükmünce ticari sayılan davalarla hususi hükümler uyarınca ticaret mahkemesinde görülecek diğer işlere ticaret mahkemesinde bakılır.

İkinci fıkrada yazılı hallerde, munhasıran iki tarafın arzularına tabi olmıyan işler hariç olmak üzere, bir davanın ticari veya hukuki mahiyeti itibariyle mahkemenin iş sahasına girip girmediği yalnız iptidai itiraz şeklinde taraflarca dermeyan olunabilir. İtiraz varit görüldüğü takdirde dosya ilgili mahkemeye gönderilir; bu mahkeme davaya bakmaya mecburdur; ancak, davanın mahiyetine göre tatbikı gerekli usul ve kanun hükümlerini tatbik eder.

Ticari bir davanın hukuk mahkemesi, ticari olmıyan bir davanın ticaret mahkemesi tarafından görülmesi hükmün bozulması için yalnız başına kafi bir sebep teşkil etmez.

Vazifesizlik sebebiyle dava dilekçesinin reddi halinde yapılacak muamelelere ve bunların tabi oldukları müddetlere dair usul hükümleri, iş sahasına ait iptidai itirazın kabulü halinde de tatbik olunur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi