Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

görevsizlik-idare mahkemesi-dava açma süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2008, 00:56   #1
ALAMUT

Mesaj görevsizlik-idare mahkemesi-dava açma süresi

merhaba. Milli Eğitim Müdürlüğü ile olan bir davayı Asliye Hukuk Mahkemesine açtık ancak görevsizlik verildi. o sırada müvekkille ortaya çıkan anlaşmazlık sebebiyle dava olduğu gibi kaldı. yani kesinleştirmek için tebliğ ettirmedik. aradan 10 ay gibi bir zaman geçti. müvekkil davaya devam edelim dedi. şimdi idare mahkemesine gitmemiz için bir olanak var mı?
Old 20-08-2008, 01:06   #2
Armağan Konyalı

Olanak var. Siz yarın Asliye Hukuk Mahkemesinin kararını tebliğe çıkarın. Ben de yarın ayrıntıları yazayım. Şimdi saat çok geç oldu. Dükkanı kapatma zamanı geldi.

İyi geceler dilerim.
Old 20-08-2008, 01:10   #3
ALAMUT

)) çok tşklerrrr yarında akşam görüşmek dileğiyle
Old 20-08-2008, 08:29   #4
irfan AYDIN

Varsayılan Konu Yorumu Gerektİrmeyecek Kadar GÜzel DÜzenlenmİŞ

Sevgili Dostlar Merhaba;konu 2577 sayılı Yasanın "Görevli Olmayan Yerlere Başvurma " kenar başlıklı 9.maddesinde düzenlenmiş olup,madde metni yorumu gerektirmeyecek kadar açık. Bu nedenle işinize yarayacağı düşüncesiyle madde metnini aynen aşağıya alıyorum. Bu olayda adli yargı yerinin görevsizlik kararının kesinleştirildiği tarihi takip eden 30 gün içinde ilk kez dava açıyormuş gibi yani 2577 sayılı yasanın 3.maddesine uygun olarak düzenleyeceğiniz dava dilekçesiyle davanızı idare mahkemesinde açabilirsiniz. Ancak,kesinleştirme şerhi taşıyan kararın bir örneğinin dava dilekçesine eklenmesi unutulmamalıdır.

GÖREVLİ OLMAYAN YERLERE BAŞVURMA:

Madde 9 - 1. (Değişik bent: 05/04/1990 - 3622/2 md.) Çözümlenmesi Danıştayın, idare ve vergi mahkemelerinin görevlerine girdiği halde, adli ve askeri yargı yerlerine açılmış bulunan davaların görev noktasından reddi halinde, bu husustaki kararların kesinleşmesini izleyen günden itibaren otuz gün içinde görevli mahkemede dava açılabilir. Görevsiz yargı merciine başvurma tarihi, Danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine başvurma tarihi olarak kabul edilir.

2. Adli veya askeri yargı yerlerine açılan ve görevsizlik sebebiyle reddedilen davalarda, görevsizlik kararının kesinleşmesinden sonra birinci fıkrada yazılı otuz günlük süre geçirilmiş olsa dahi, idari dava açılması için öngörülen süre henüz dolmamış ise bu süre içinde idari dava açılabilir.
Old 20-08-2008, 08:29   #5
Armağan Konyalı

2577 sayılı İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU

GÖREVLİ OLMAYAN YERLERE BAŞVURMA
MADDE 9 - 1. (Değişik: 3622 - 5.4.1990) Çözümlenmesi Danıştayın, idare ve vergi mahkemelerinin görevlerine girdiği halde, adlî ve askerî yargı yerlerine açılmış bulunan davaların görev noktasından reddi halinde, bu husustaki kararların kesinleşmesini izleyen günden itibaren otuz gün içinde görevli mahkemede dava açılabilir. Görevsiz yargı merciine başvurma tarihi, Danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine başvurma tarihi olarak kabul edilir.

2. Adli veya askeri yargı yerlerine açılan ve görevsizlik sebebiyle reddedilen davalarda, görevsizlik kararının kesinleşmesinden sonra birinci fıkrada yazılı otuz günlük süre geçirilmiş olsa dahi, idari dava açılması için öngörülen süre henüz dolmamış ise bu süre içinde idari dava açılabilir. (Bakınız: 13.madde)

Sayın ALAMUT

Asliye Hukuk Mahkemesinin görevsizlik kararı henüz kesinleşmediğinden yukarıdaki maddede sözü edilen 30 günlük süre henüz işlememektedir. Kararın kesinleştiği günden itibaren 30 gün içinde idari yargıda dava açmanız gerekir.

Diyeceksiniz ki "Bu iki satırı dün gece yazamaz mıydınız? Neden sabaha bıraktınız?" Yazamazdım çünkü yazdıklarımın dayanağı olan kanun maddesini evdeki bilgisayarda bulmam uzun sürecekti. Dayanaksız yazmaktansa taksitle yazmayı uygun gördüm.

Saygılarımla
Old 20-08-2008, 08:33   #6
Armağan Konyalı

Sayın İrfan Aydın ile aynı zamanda yazmış olmamızdan daha güzeli aynı mesajı yazmış olmamızdı.

Hukuki bir konuda hemfikir olunması ferahlık veriyor. Saygılarımla
Old 20-08-2008, 08:42   #7
irfan AYDIN

Sn. Armağan selam,sevgi ve saygılarım var .Her zaman ki gibi çok kibarsınız. İstanbul'a yolunuz düşse de bu duygu ve düşüncelerimizi bizzat paylaşabilme olanağına kavuşsak.Ne iyi olur değil mi ?Sağlıcakla kalın.
Old 21-08-2008, 10:48   #8
ALAMUT

valla güzel kalbiniz için sizlere ne kadar tşk etsem az. çok sağolunç gönlünüze göre.. iyi çalışmalar
Old 27-05-2011, 10:12   #9
Burak Ülker

merhabalar. peki adli yargıdaki kararı kesinleştirmeden idari yargıda dava açmamız, ve sonra kafamıza dank edip kararı kesinleştirmemiz halinde karşılaşabileceğimiz sorunlar nelerdir? saygılar
Old 27-05-2011, 10:27   #10
av.yağmur deniz

Burada amaç idari dava açma süresini kaçırmamaya ilişkindir.Yani yanlış yere açılan dava süre açısından idare mahkemesine açılmış gibidir.Eğer süreyi kaçırmadan idari davnızı açmışsanız buna gerek yok diye düşünüyorum.
Old 27-05-2011, 13:07   #11
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Burada amaç idari dava açma süresini kaçırmamaya ilişkindir.Yani yanlış yere açılan dava süre açısından idare mahkemesine açılmış gibidir.Eğer süreyi kaçırmadan idari davnızı açmışsanız buna gerek yok diye düşünüyorum.

süre hiç başlamadı ki
Old 06-03-2013, 11:18   #12
avademisli

merhaba sayın meslektaşlarım benim de göreve ilişkin sıkıntılı bir iş var başımda! kısaca özetlemek gerekirse; adli yargıda doktor hatası nedeni ile hem ilgili doktor hem de sağlık bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtık ancak adli yargı sağlık bakanlığı yönünden dosyada tefrik kararı verdi ve görevsizlik nedeni ile bakanlık yönünden davayı reddetti. Ancak biz asliye hukuk mahkemesinde doktor aleyhine davaya devam ettiğimizden ve alacağımız tek bir alacak olduğundan tahsilde tekerrür olmaması açısından idari yargıya başvurmadık. Asliye Hukuk mahkemesindeki doktor aleyhine devam eden dava, yedi yıl sonra doktor aleyhine tazminatla sonuçlandı. Ancak Yargıtay doktorun hizmet kusuru olduğu gerekçesi ile adli yargıda bu davanın açılamayacağına ve doktor hakkında açılan davanın husumetten reddine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Sonuç olarak sağlık bakanlığı aleyhine idari yargıda husumet yöneltmemiş oldum ve adli yargıdaki doktor aleyhine açılan dava da yıllar sonra husumetten reddedilmiş oldu... kararı henüz tebliğe vermedim ve çaresizim? bu aşamada bana tavsiyeniz ne olur? şimdiden bana yardımcı olmak için bilgilerini paylaşacak meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.saygılar...
Old 06-03-2013, 15:04   #13
aak

Alıntı:
Yazan avademisli
merhaba sayın meslektaşlarım benim de göreve ilişkin sıkıntılı bir iş var başımda! kısaca özetlemek gerekirse; adli yargıda doktor hatası nedeni ile hem ilgili doktor hem de sağlık bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtık ancak adli yargı sağlık bakanlığı yönünden dosyada tefrik kararı verdi ve görevsizlik nedeni ile bakanlık yönünden davayı reddetti. Ancak biz asliye hukuk mahkemesinde doktor aleyhine davaya devam ettiğimizden ve alacağımız tek bir alacak olduğundan tahsilde tekerrür olmaması açısından idari yargıya başvurmadık. Asliye Hukuk mahkemesindeki doktor aleyhine devam eden dava, yedi yıl sonra doktor aleyhine tazminatla sonuçlandı. Ancak Yargıtay doktorun hizmet kusuru olduğu gerekçesi ile adli yargıda bu davanın açılamayacağına ve doktor hakkında açılan davanın husumetten reddine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Sonuç olarak sağlık bakanlığı aleyhine idari yargıda husumet yöneltmemiş oldum ve adli yargıdaki doktor aleyhine açılan dava da yıllar sonra husumetten reddedilmiş oldu... kararı henüz tebliğe vermedim ve çaresizim? bu aşamada bana tavsiyeniz ne olur? şimdiden bana yardımcı olmak için bilgilerini paylaşacak meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.saygılar...
Sayın meslektaşım;
Bende benzer bir sorunla karşı karşıyayım.Ben 3,5 yıl önce çok araştırarak doğrudan doktorlar aleyhine adli yargıda tazminat davası açtım.Dava tam sonuna gelmişken,HGK'nın 2011/4-592 E. ve 2012/25 karar sayılı ilamına göre husumetten ret verildi.
İdareye başvurmak içinde 5 yıllık süre geçti.İdari yargıda daha önce bu durumla karşılaşan hiçbir meslektaşa ulaşamadım.Fakülteden hakim arkadaşlarda bilgi sahibi değil hiç karşılaşmamışlar.İdare mahkemesi veya Danıştay kararıda bulamadım.
Şimdilik önce idareye başvurup,sonra İdare Mahkemesine durumu anlatır bir dilekçe ile başvurmayı düşündüm.
Bende şimdi yapmam gerekenle ilgili meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.
Old 22-12-2014, 17:59   #14
Av.Emre Şahin

2577 sayılı İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU
GÖREVLİ OLMAYAN YERLERE BAŞVURMA
MADDE 9 - 1. (Değişik: 3622 - 5.4.1990) Çözümlenmesi Danıştayın, idare ve vergi mahkemelerinin görevlerine girdiği halde, adlî ve askerî yargı yerlerine açılmış bulunan davaların görev noktasından reddi halinde, bu husustaki kararların kesinleşmesini izleyen günden itibaren otuz gün içinde görevli mahkemede dava açılabilir. Görevsiz yargı merciine başvurma tarihi, Danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine başvurma tarihi olarak kabul edilir.
Sayın meslektaşlarım kanun maddesinde ki kesinleşmeyi izleyen günden itibaren ifadesinden kesinleşme kararının tebliğ gününü mü anlamamız gerekiyor o konuda kafam karıştı??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Forum Listesi