Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka ödemesi ve mükerrer tahsilat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2010, 14:14   #1
ozlem_dogan1

Varsayılan Nafaka ödemesi ve mükerrer tahsilat

Tüm meslektaşlarıma öncelikle teşekkür ederek aşağıdaki soruyu yöneltmek istiyorum.
Müvekkilim 2006 yılında eşinden boşanmış ve ortak çocuklarının 200,00 TL lik nafakasını icra dairesindeki dosyaya yatırmıştır.Ardından 2009 yılında nafaka arttırım davası açılmış ve 300,00 TL olmasına karar verilmiştir.Müvekkilim dava sonrası açılan diğer bir icra takibine dava masraflarını, 200,00 tl lik nafaka ve 100,oo tl lik farkı yatırdıktan sonra artık 300,00 TL olan nafakayı düzenli bir şekilde fakat bu sefer banka hesabına yatırmıştır.Ancak karşı yan ve vekili, boşanmadan sonra açılan ilk icra takibinden- sanki hiç ödeme yapılmamış gibi-müvekkilimin maaşına haciz koymuştur.Oysa hali hazırda bankaya ödeme yapılmış olup müvekkilimin borcu bulunmamaktadır.Bu durumda bir mükerrer ödeme ile karşı karşıya iken icra dairesinden muhtıra mı göndermeliyim ya da dava açmam gerekirse bu istirdat davası mı olacak ya da bu durumla ilgili bir dava çeşidi bulunmakta mıdır? yardım ederseniz cok sevinirim.İyi çalışmalar dileklerimle,saygılar..
Old 10-04-2010, 20:57   #2
empas

Varsayılan Nafaka

Selam,

Bir kaç soru: 1)Müvekkiliniz,nafaka alacaklısının banka hesabına mı ödüyor nafakayı ?

2)Müvekkiliniz bankaya ödeme yaparken ilgili icra dosyasının numarasını dekontlara yazdırmış mı?

Eğer yukarıdaki her iki sorunun da cevabı olumlu ise, ben olsaydım şöyle yapardım: İcra mahkemesine maaş üzerindeki haciz koyma işleminin kaldırılması konusunda dava açar,dekontları da delil olarak sunardım.

Saygılar...
Old 12-04-2010, 14:03   #3
ozlem_dogan1

Sorunuz üzerine müvekkiller görüştüm,bu yeni bir pencere de açtı.Müvekkilim nafaka alacaklısının hesabına yatırmış ve dekonta nafakanın hangi aya ilişkin ve alacaklının kin olduğunu yazdırmıştır.Müvekkilim sözlü olarak işlemi yapan avukatları aramış ve maaşındaki haciz kaldırılmış ancak fazla yapılan kesinti ödenmemiş.Ancak Ödenmeyince müvekkil yine işlem yapan avukatı aramış fakat karşı taraf ptt yolu ile fazla tahsil edilen meblağı göndermiştir.Ancak müvekkilim bu parayı çekmemiştir ve bu parayı dava yolu ile almak istemektedir.Fakat böyle bir dava yolu var mı ya da varsa ne tür bir dava olmalı bilemiyorum..yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-10-2010, 15:55   #4
Av. Aylin Kaya

Sayın Özlem hanım, aynı problemle müvekkilim de yakın zamanda karşılaştı.Bana nasıl bir yol tavsiye edersiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi