Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal ayrılıgı rejimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2010, 21:35   #1
Konuk

Varsayılan mal ayrılıgı rejimi

merhaba ben yaklaşık 1 yıllık evli bir bayanım.2.ci evliligim ilk eşimden olan birde kız çocugum var.evlenmeden önce eşim 1 ev aldı benim üstüme daha sonra evlendik ama evliligin başlangıcından bu yana hiç huzurumuz olmadı fizyolojik,piskolojik,ekonomik şiddet gördüm devamlı hakaret leri zaten emekli oldugu için 24 saat evin içinde herşeye karışmaları beni çok bunalttı inciltici sözleri beni kahrediyordu ve daha birçok şeyler evde hiç huzurumuz kalmadı korku içinde yaşıyorduk evi alabilmek için elinden geleni yapmaya başladı beni çocugumla tehdit etmeye kalkınca bende adliyeye giderek hastane raporlarımla 6 ay evden uzaklaştırma kararı aldım.eşime aldıgım kararı gösterdim oda hemen gidip evin elektrik dagolgaz telefon v.s kapattırdı ben çalışmıyorum çocugum okula gidiyor çok zor durumlarda kaldık bu kış günü.daha sonra eşim avukat tutmuş bizi çagırdılar avukatla görüştük avukat ben sizi barıştıracam dedi ve bir kagıt hazırlamış benim gözümde gerçekten bu evlilikte magdur olan bendim uzaklaştırma aldım gene ben magdur oldum 6 aylık nafaka davası açtım hakim kabul etti bu sefer tebligatlara şuraya buraya para lazım dediler küpeme varana kadar sattım ama bir netice alamadım eşimi bulamıyorlarmış her yere tebligat gitti yok.yani gene ben magdur şimdide avukat bir kagıt hazırlamış mal rejimi sözleşmesi yazıyor üstünde ve altta dolu maddeler sıralamışlar benden imzalamamı istediler bende şuan imzalamadım 1 kaç gün müsade istedim ama kafam çok karışık eşimin avukatına daha dogrusu aile dostlarıymış zaten ona bütün olanları anlattım sen çok haklısın nasıl böyle şeyler yapar dedi ve bu maddelerde eşim için evine bakacak dayak olmayacak hakaret edilmeyecek vs.şeyler yok sadece hep mallarla ilgili şeyler yazıyor heryerde ben magdur oldum burdada magdur olmak istemiyorum baroya gittim ama üstüme ev oldugu için muhtarlık fakirlik ilmuhaberi veremiyecegi söylendi tek ümidim sizsiniz bana ne olur birşeyler söyleyin bu mal ayrılıgı rejimi nedirmesela bir maddede yazıyor belirli bir malın kendisine ait oldugunu iddia eden eş,iddiasını ispatla yükümlü olacaktır.aidiyeti ispat edilemeyen mallar eşlerin paylı mülkiyetindeki mallardan sayılacaktır. Mal rejiminin sona ermesi halinde eşlerden her biri digerinin zilyetliginde bulunan mallarını geri alacaktır.ayrıca üstün yararı oldugunu ispat eden eş öteki önlemler yanında digerine ait payına ödeme günündeki karşılıgını vermek suretiyle paylı mülkiyetimizdeki malın kendisine vermesini isteyebilecek ve bir maddede evlilik öncesinde bagışlama niyeti ile diye başlayan bir madde daha var yanlız eşim bana bu evi alırken sana bagış yapıyorum diye almadı eşim benle evlenmeden önce mallarının yüzde 80 nini oglunun üstüne yaptı ogluyla kavga etti baya bir sorunlar yaşandı.ama bagış amaçla alınmadı ve kagıtta neden bagış amaçlı yazıyor.lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden saygılarımı sunuyorum teşekkür ediyorum
Old 24-01-2010, 07:03   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Konuk,
1) Mal rejimi, evliliğin, boşanma, iptal, ölüm gibi nedenlerle sona ermesinde tarafların sahip oldukları malları nasıl paylaşacakları konusunda yaptıkları sözleşmedir. Bütün mal rejimi sözleşmeleri gibi mal ayrılığı sözleşmesi de önceden hazırlanıp Notere onaylatılabilir.
" avukat bir kağıt hazırlamış mal rejimi sözleşmesi yazıyor üstünde ve altta dolu maddeler sıralamışlar " demektesiniz. Size imzalatılmak istenen bu belgenin içeriğini bilmeden sizi doğru yönlendirmek mümkün gözükmüyor.
2) “6 aylık nafaka davası açtım, hakim kabul etti ” demektesiniz. Bu ifadenizi biraz açmanız gerekiyor. Nafaka davasında karar verilip verilmediğini anlayamadık. Nafakaya hükmedilmişse infaz için icra müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Nafaka ödememek, hapsi gerektiren bir suçtur ve şikayetiniz halinde nafaka borçlusu hapsen tazyik edilecektir.
3)Boşanma, nafaka ve mal paylaşımı sorunları profesyonel yardımı gerektiren ciddi, ciddi olduğu ölçüde de teknik konular. “baroya gittim, ama üstüme ev olduğu için muhtarlık fakirlik ilmuhaberi veremiyeceği söylendi” diyorsunuz. Adı “fakirlik belgesi olmasa da “ yaşadığınız mahalle muhtarına başvurarak; maddi durumunuzu , çocuğunuzla birlikte yaşadığınızı, gelirinizin olmadığını, kısacası nasıl geçindiğinizi gösteren bir belge alarak baroya başvurmanız, ücretsiz avukat yardımı için ısrarlı olmanız gerekmektedir. Baro’ya başvurunuzu yapın, adınıza kayıtlı taşınmaz olsa da, bu taşınmazın evlilik birliği içinde alınan bir mal olduğunu, eşinizin de hak iddia edebileceğini, esasen serbestçe tasarruf edemeyeceğiniz bir malvarlığı olduğunu gösterecek delillerle müracaat edin.
4) Bu yardımı sağlayamamanız halinde, bir meslektaşımızdan yardım almanın yollarını aramanızı, doğrudan bir avukat yardımı almadan size uzatılan mal rejimi sözleşmesini imzalamamanızı önerebilirim.
Old 25-01-2010, 01:24   #3
Konuk

öncel,kle çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için,6 aylık nafaka davası:ben eşime evden uzaklaştırma aldıgım zaman nafaka red edilmişti daha sonra ek olarak tekrar aynı hakime dilekçe yazdım nafaka için oda red oldu meger ben dilekçemde hiçbir gelirimin olmadıgını ve çalışmadıgımı yazmam lazımmış daha sonra hakim 6 aylık bir nafaka verilmesine karar verdi o dilekçeyle icra ya başvurdum tebligat yollanacak dendi hızlı gitmesi içinde 169 diye postayla yolladım tebligat ertesi gün bana geldi ve getiren kişiyede söyledim uzaklaştırma kararı var evde yok dedim oda benim alabilecegimi söyledi bende aldım meger benim almamam lazımmış eşimden nerde oldugunu nereye gidebilecegi hakkında hiçbir fikrim yok çünkü bu şehirde hiçbir akrabası yok kardeşleriylede hiç görüşmüyorlar tanımıyorum bile nerde olduklarını bile bilmiyorum yani tebligatın kesinlikle eşimin alması lazımmış olmassa heryere turkcel telsim v.s. tebligat gitmesi lazımmış bazı yerlere gönderdik ama yok tebligat geriye dönüyor şuanda 1 avukatı var ona sordum bilmiyorum dedi normalde hakim kararı verdi eşim emekli sandıgından maaş alıyor direk maaşına gitse olmazmı dedim onun içinde önce emniyetten arama kararı lazımmış çok para gider dediler bende ne yapacagımı şaşırdım...baroya gittim bana bir kagıt verdiler bunları tamamlayın gelin dediler fakirlik ilmuhaberi fotokopi vs.ev oldugu için verilmez dendi bende öyle kaldım sanırım muhtara durumu anlatarak istesem daha iyi olur... yardımlarınız için çok teşekkür ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi