Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanmadan vazgeçme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2009, 16:26   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan Anlaşmalı boşanmadan vazgeçme

Taraflar anlaşmalı boşanma davasıyla boşanmışlardır. Davacı boşanmaktan vazgeçmiştir. Ancak davalı eş boşanma kararının kesinleşmesini istiyor. Ben davalı eşin vekiliyim.

Davacı davadan feragat edebilir mi veya temyizen bozulmasını isteyebilir mi?

Davadan feragat halinde ilk derece mahkemesi mi karar verir yoksa dosya yargıtaya mı gönderilir?
Old 20-10-2009, 16:31   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Taraflar anlaşmalı boşanma davasıyla boşanmışlardır. Davacı boşanmaktan vazgeçmiştir. Ancak davalı eş boşanma kararının kesinleşmesini istiyor. Ben davalı eşin vekiliyim.

Davacı davadan feragat edebilir mi veya temyizen bozulmasını isteyebilir mi?

Davadan feragat halinde ilk derece mahkemesi mi karar verir yoksa dosya yargıtaya mı gönderilir?

Karar ile birlikte ilk derece mahkemesi dosyadan elini çeker. Davacı ancak kararı temyiz ederek feragat beyaninda bulunabilir. Bunun üzerine Yargıtay, "feragat nedeni ile davanın reddine karar verilmek üzere" kararı bozacaktır.
Old 20-10-2009, 16:43   #3
Aybüke Kağan

Teşekkür ederim Sayın Aladağ,bu durumda davacı feragat ederse biz dosyanın yargıtaydan dönüşünü beklemeden evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayalı dava açsak nasıl olur? Anlaşmalı boşanma davasının davacısı , (anlaşmalı boşanma davasından feragat ettiği için ) derdestlik itirazında bulunsa dinlenir mi? Ya da bu itiraz hakkın kötüye kullanımı niteliği taşır mı?bu konuda görüşünüz nedir?
Old 20-10-2009, 20:01   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Teşekkür ederim Sayın Aladağ,bu durumda davacı feragat ederse biz dosyanın yargıtaydan dönüşünü beklemeden evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayalı dava açsak nasıl olur? Anlaşmalı boşanma davasının davacısı , (anlaşmalı boşanma davasından feragat ettiği için ) derdestlik itirazında bulunsa dinlenir mi? Ya da bu itiraz hakkın kötüye kullanımı niteliği taşır mı?bu konuda görüşünüz nedir?

Derdestlikten söz edilebilmesi için, tarafları ve konuları aynı olmalıdır? Sizce konu aynı mıdır?
Old 21-10-2009, 10:55   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benim de benzer bir davam olmuştu.Kararı veren mahkemeye başvurarak feragat beyanınızı bildirebileceğinizi düşünüyorum.Bu konuda yargıtay kararlarına da rastlamıştım.Bulabilirsem tekrar ekleyeyim.
Old 21-10-2009, 11:47   #6
Av.Cengiz Aladağ

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2007/18582
K:2008/17474
T:22.12.2008

Davadan Feragat
Temyiz

Özet
Kararın taraflara tebliğinden sonra davacının feragat dilekçesi vermesi üzerine mahkemenin kendi kararını kendisinin kaldırması isabetsizdir. Feragat dilekçesi temyiz dilekçesi gibi işleme tabi tutulmalıdır.

1086 s. Yasa m. 91,95,428

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda, mahalli mahkemece verilen hüküm 27.07.2007 tarihli ek karar yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü. Mahkemelerin yasada gösterilen istisnalar dışında hükümlerini kendilerinin kaldırmaları mümkün değildir. İlk derece mahkemelerinin kararlarını bozup kaldırma yetkisi Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 428. maddesi ve Yargıtay Kanunu'nun 1. maddesine göre münhasıran Yargıtay'a aittir.
Davacı 10.05.2006 tarihinde boşanma davası açmış, mahkemece 19.06.2006 tarihinde boşanmaya karar verilmiştir. Karar taraflara tebliğe çıkmış ve davacı 27.07.2007 tarihli dilekçe ile hüküm kesinleşmeden davasından feragat etmiştir. Mahkemece 27.07.2007 tarihli ek karar ile davanın feragat nedeniyle reddine karar verilmiştir.
Mahkemenin feragat dilekçesi üzerine kendi kararını kendisinin kaldırması isabetsizdir. Feragat dilekçesinin bir temyiz dilekçesi gibi işleme tabi tutularak boşanma dosyası Yargıtay'a gönderilmelidir. Yargıtay "feragat nedeniyle davanın reddine karar verilmek üzere kararın bozulmasına" karar verdikten sonra yerel mahkeme tarafından davanın feragat nedeniyle reddine karar verilebilir. Bu nedenle ek kararın bozularak kaldırılmasına ve davacı kadının feragat dilekçesi dikkate alınarak boşanma istemi konusunda bir karar verilmek üzere hükmün bozulmasına karar verilmesi gerekmiştir.
Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle 27.07.2007 tarihli ek kararın bozularak kaldırılmasına, boşanma hükmünün feragat konusunda bir karar verilmek üzere (BOZULMASINA), temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 22.12.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 21-10-2009, 11:47   #7
Av.Cengiz Aladağ

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2005/20272
K:2006/8473
T:30.05.2006

4721 s. Yasa m. 184
1086 s. Yasa m. 91

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen murafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün taraflar tebligata rağmen gelmediler. İşin incelenerek karara bağlanması icin duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup geregi görüşülüp düsünüldü:
KARAR : Davacı, Yargıtay'a gonderılmek uzere yerel mahkemeye verdiği 10.04.2006 tarihli dilekcesi ile, boşanma davasından feragat ettigini bildirmiştir. Bu konuda bir karar verilmek üzere hükmün bozulması gerekmistir.
SONUÇ : Hükmun gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma nedenıne gore tarafların temyizinin incelenmesine yer olmadığına temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 30.05.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 21-10-2009, 11:51   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Benim de benzer bir davam olmuştu.Kararı veren mahkemeye başvurarak feragat beyanınızı bildirebileceğinizi düşünüyorum.Bu konuda yargıtay kararlarına da rastlamıştım.Bulabilirsem tekrar ekleyeyim.

Soruyu daha dikkatli okuyarak Yargıtay kararı arasanız. Böylece boşuna zahmet etmemiş olursunuz.
Old 21-10-2009, 15:56   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Feragatın anında tüm hukuki neticelerini doğuracağını,boşanma hükmünün tüm neticeleri ile ortadan kalkacağını düşünüyorum.
Old 21-10-2009, 16:47   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Feragatın anında tüm hukuki neticelerini doğuracağını,boşanma hükmünün tüm neticeleri ile ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Yani "Temyiz mümkün değildir." mi diyorsunuz?
Old 21-10-2009, 17:52   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Cengiz Aladağ'ın 6 numaralı mesajı ile foruma eklemiş olduğu kararın, konuya ilişkin netlik içerdiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 21-10-2009, 17:58   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Sayın Cengiz Aladağ'ın 6 numaralı mesajı ile foruma eklemiş olduğu kararın, konuya ilişkin netlik içerdiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

O karar, sorunun birinci ayağı ile ilgiliydi. İkinci ayakta, yeni bir dava açılırsa "derdestlik itirazı" ile karşılaşılır mı diye soruluyordu.
Old 21-10-2009, 18:03   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O karar, sorunun birinci ayağı ile ilgiliydi. İkinci ayakta, yeni bir dava açılırsa "derdestlik itirazı" ile karşılaşılır mı diye soruluyordu.

Temyiz mümkün değildir mi diyorsunuz? diye sormuşsunuz ya o konuda 6 nolu mesaj nettir diyorum.

Derdestlik olmayacağı hususundaki fikrinize de katılıyorum.
Old 22-10-2009, 09:19   #14
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yani "Temyiz mümkün değildir." mi diyorsunuz?

Ben bu şekilde yapıp sonuç aldım diyorum sadece.Ama bahsettiğim yargıtay kararlarını bulamadım.Bulduğum an hemen ekleyeceğim

İçeriği yukarıda mesajımda da belirttiği gibi feragatın anında sonuç doğuracağıyla ilgiliydi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi