Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Doktor, avukat ve eczacılara vergi takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2009, 23:11   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Doktor, avukat ve eczacılara vergi takibi

Maliye Bakanlığı, 1 Ekim'den itibaren Türkiye'deki tüm doktor, avukat ve eczacıları vergi incelemesine alacak

Doktor, avukat ve eczacılara vergi takibi
Maliye Bakanlığı, 1 Ekim'den itibaren Türkiye'deki tüm doktor, avukat ve eczacıları vergi incelemesine alacak.

AA
Güncelleme: 09:36 TSİ 28 Eylül. 2009 Pazartesi
ANKARA - Gelir İdaresi Başkanlığından edinilen bilgiye göre, vergi denetim elemanları, perşembe gününden itibaren 6 ay boyunca 38 bin 590 avukat, 23 bin 814 eczacı, muayenehane ve özel sağlık kuruluşlarında çalışarak gelir vergisi beyannamesi veren 12 bin 458 doktor nezdinde sektör incelemesi yürütecek.

Denetimler sırasında Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, icra daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı Veri Ambarı ve ilgili diğer kuruluşların verilerinden de yararlanılacak.

Bütün doktor, avukat ve eczacıların yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri, Veri Ambarındaki diğer bilgilerle çapraz kontrole tabi tutulacak, bunlara ilişkin risk analizleri yapılacak. Elde edilen sonuçlar da vergi dairesi başkanlıkları ile defterdarlıklara gönderilecek. Her ilde oluşturulacak ekipler, gelen bilgiler ışığında harekete geçecek. Analiz çalışmaları sonucunda riskli bulunan doktor, avukat ve eczacılar yerinde incelemeyle denetime tabi tutulacak.

İncelemeler sonucunda vergi kaçıranlar hakkında raporlar düzenlenecek ve cezalı tarhiyata başvurulacak.

3 İLDE PİLOT İNCELEME
Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, 3 sektöre yönelik kapsamlı vergi incelemesi öncesinde eczacılarla ilgili olarak Antalya, Gaziantep ve Tokat'ta pilot incelemede bulundu.

İncelemelerde eczanelerin çok büyük bölümünde katkı paylarıyla ilgili belge düzenlenmediği, bu şekilde katkı paylarının katma değer vergisi (KDV), gelir ve kurumlar vergisinin devletten kaçırıldığı saptandı. Aynı şekilde stokların olduğundan fazla gösterildiği de belgelendi.

Gaziantep'deki pilot incelemede 381 eczanenin sadece 67'sinde herşeyin düzgün olduğu anlaşıldı. 312 eczanenin vergisel yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği, 2'sinde de belgelerin eksik olduğu tespit edildi. Gaziantep'deki eczanelerde vergi kaçağı oranı da yüzde 46,4 olarak hesaplandı.

BEYANNAMELER SAĞLIKLI BULUNMADI
Gelir İdaresi Başkanlığı, inceleme öncesi doktor, avukat ve eczacıların bu yıl verdiği gelir vergisi beyannamelerini de değerlendirmeye aldı.

Bu değerlendirme sırasında avukatların yüzde 17,3'ünün, doktorların yüzde 11,6'sının, eczacıların da yüzde 4,3'ünün zarar ya da sıfır gelir beyan ettiği görüldü.

Avukatların yüzde 34'ü, doktorların yüzde 28,2'si, eczacıların ise yüzde 6,7'si, vergide yüzde 15'lik orana tabi ilk dilim olan 7 bin 800 liranın altında gelir elde ettiğini bildirdi.

Yine avukatların yüzde 23'2'si, doktorların yüzde 22'6'sı, eczacıların da yüzde 13,2'si 7 bin 801 lira ile 19 bin 800 lira arasında kazanç beyanında bulundu.

Yıllık gelirini 19 bin 801 lira ile 44 bin 700 lira arasında gösteren doktorların oranı yüzde 16,2, avukatların oranı 13,5, eczacıların oranı da yüzde 26,4 olarak hesaplandı.

Her 100 eczacının 49'u, yıllık gelir vergisi beyannamesinde 44 bin 701 lira ve daha üstünde gelir bildirimi yaptı. Bu düzeyde gelir bildiren avukat sayısı yüzde 12,3'de, doktor sayısı ise yüzde 22'de kaldı.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25004352/
Old 29-09-2009, 07:31   #2
av.sally

Evet.Pilat illerden biri olan Gaziantep'te tek tek avukatlar arandı.UYAP üzerinden görülen tüm dosyalarla ilgili tek tek bilgi istendi.Maliye tarafından verilen listeyi doldurup kendilerine iade ettik.Şimdilik sonucunu bekliyoruz.Her hangi bir ses çıkmadı.Hayırlısı bakalım.
Old 29-09-2009, 08:29   #3
Av.Barış

Maliye cmk ödemeleri öncesinde bize yüklü ceza keseceğe benziyor.bu sayede ödenen paralar çok rahat alınabilecek
Old 29-09-2009, 15:25   #5
üye8180

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Maliye cmk ödemeleri öncesinde bize yüklü ceza keseceğe benziyor.bu sayede ödenen paralar çok rahat alınabilecek

CMK avukatının elinden aldıkları masrafla mahsup etsinler. Bizim artık sadaka borcumuz bile yok...
Old 29-09-2009, 17:19   #6
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Buyursunlar...

Bence de
(Ava çıkmaya ne gerek var, kümestekiler yeter)
Old 29-09-2009, 19:44   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Bence de
(Ava çıkmaya ne gerek var, kümestekiler yeter)

Üstad onlar da "Ha Av", "Ha Av." diyorlar zaten. Bize gelerek Av'a nokta koyuyorlar.
Old 30-09-2009, 12:39   #8
namutenahi

makbuz ve vergi konusunda mümkün mertebe hassas davranıyorum. (meslektaşlarımın büyük çoğunluğunun böyle davrandığına da şüphem yok.) ama "yerinde inceleme" usulünün nasıl işlediğini, işleyeceğini anlamış değilim. bugüne kadar büro denetimine rastlamadım, nasıl bir usul izliyorlar? defterler zaten muhasebecimizde durur, dosyalarımız meslek sırrı kapsamında, neyi yerinde inceliyorlar? deneyimli meslektaşların bu deneyimlerini aktarmalarını dilerim.
Old 30-09-2009, 12:48   #9
Noyan Yiğit

Denetlesinler tabi ki. Ancak önce vergi sistemini denetleselerde; daha adaletli ve düzgün bir vergi sistemini yürürlüğe koysalar. Vergi mükellefleri mesleki ve meslek dışındaki her türlü giderlerini defterlerine yazabilseler hem herkes birbirinden fiş ve fatura talep edeceği için kendiliğinden bir kontröl mekanizması olacak, hem de herkes çekinmeden tüm gelirini gösterecek.Bunun avrupada ve amerikada tüm gelişmiş ülkelerde böyle olduğunu bu işin uzmanları söylüyorlar. Niye yönetenler yıllardır bu işin uzmanları bunu söylediği ve gelişmiş ülkelerde sistem böyle olduğu halde sistemi bu yönde düzeltmiyorlar anlamak mümkün değil. Sistem böyle olunca da insanlar geliri ile gideri arasındaki adaleti kendileri sağlamaya çalışıyorlar ve yönetenlerin gözünde vergi kaçırmış oluyorlar. Özal'ın maliye bakanıydı sanırım şöyle demişti. "Siz bu sistemde maliye bakanını vergi mükellefi yapın 3 gün sonra O da vergi kaçırır". O bu lafı söylemişti ama sistemi O da düzeltmedi veya düzeltemedi. Sen insanların giderini kabul etmez isen insanlar sana tüm gelirini gösterir mi ? Nitekim kimse göstermiyor. Yakalanan kısrak da harmanı dövüyor. Binlerce insan vergi kaydı olmadan para kazanıyor, maalesef devlet baba kümesteki kazları yolmaya devam ediyor.
Old 30-09-2009, 12:50   #10
av.sally

Alıntı:
Yazan barbhax
makbuz ve vergi konusunda mümkün mertebe hassas davranıyorum. (meslektaşlarımın büyük çoğunluğunun böyle davrandığına da şüphem yok.) ama "yerinde inceleme" usulünün nasıl işlediğini, işleyeceğini anlamış değilim. bugüne kadar büro denetimine rastlamadım, nasıl bir usul izliyorlar? defterler zaten muhasebecimizde durur, dosyalarımız meslek sırrı kapsamında, neyi yerinde inceliyorlar? deneyimli meslektaşların bu deneyimlerini aktarmalarını dilerim.

Şöyleki ellerinde UYAP'tan indirdikleri dava ve icra takip dosyalarınızın listesi bulunmakta.Bu listeyi size verip bu dosyaların akibetini soruyorlar.Diyorlarki bu dosyalardan makbuz kestiniz mi?Kesti iseniz makbuz örneğinizi getirin.Böylelikle takibi yapıyorlar.
Old 30-09-2009, 12:53   #11
aak

Varsayılan Bende merak ediyorum

Denetimin nasıl yapılacağını bende merak ediyorum.Mesleğe başlayalı daha 9 ay oldu.CMK'lar dışında daha aldığım hiç ücret olmadı.Kestiğim makbuzlarda sadece CMK lara ait.Malum onlardan da stopaj zaten kesiliyor.KDV yide ödüyorum.Bana söylenen bendeki vekaletlere göre inceleme yapılacakmış.İyide vekalet veren herkes yanında parayı vermiyor ki...Masrafları zor alıyorum. Fazla merak kediyi öldürürmüş. En iyisi fazla merak etmemek.Denetime gelip merakımı gidermelerini de istemem doğrusu.Herkese kolay gelsin.
Old 30-09-2009, 15:29   #12
Jaap

Esasında uygulamanın ya da böyle bir iddia ile gündem oluşturmanın temelinde de 5811 sayılı Varlık Barışı yasasınınn uygulatılmasını anılan meslek gurupları açısından daha aktif hale getirmek olduğunu da düşünmüyor değilim.
Old 01-10-2009, 14:00   #13
Av.Günar

Kümestekileri yola yola tüy kalmadı.Derimizi mi yüzecekler!!! Kümesin dışındakilere hava hoş.
Old 01-10-2009, 18:35   #14
YALÇIN ÖNDER

Sayın Av. Sevil,

"Pilat illerden biri olan Gaziantep'te tek tek avukatlar arandı.UYAP üzerinden görülen tüm dosyalarla ilgili tek tek bilgi istendi."

İdarenin telefonla değil, yazı ile 15 günlük süre vererek bilgi istemesi gerekir.

Ayrıca 213 sayılı VUK'nun 151. maddesinin,

"3. Avukatlardan ve dava vekillerinden kendilerine tevdi olunan işler veya görevleri dolayısiyle muttali oldukları ahval ve hususların bildirilmesi istenemez; şu kadar ki, bu yasak müvekkil adlariyle vekalet ücretlerine ve giderlerine şamil değildir;

4. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 88 inci maddesi gereğince gösterilmesi veya teslimi caiz olmıyan evrakın muhteviyatı hakkında bilgi istenemez. Şu kadar ki, doğrudan doğruya vergi ile ilgili olmak üzere, bu gibi evraka müsteniden doğan borçların miktarlarına ve alacaklıların adlarına bilgiler istenebilir."

konularında bilgi vermekten imtina edebilirler.
Old 02-10-2009, 07:30   #15
av.sally

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Sayın Av. Sevil,

"Pilat illerden biri olan Gaziantep'te tek tek avukatlar arandı.UYAP üzerinden görülen tüm dosyalarla ilgili tek tek bilgi istendi."

İdarenin telefonla değil, yazı ile 15 günlük süre vererek bilgi istemesi gerekir.

Ayrıca 213 sayılı VUK'nun 151. maddesinin,

"3. Avukatlardan ve dava vekillerinden kendilerine tevdi olunan işler veya görevleri dolayısiyle muttali oldukları ahval ve hususların bildirilmesi istenemez; şu kadar ki, bu yasak müvekkil adlariyle vekalet ücretlerine ve giderlerine şamil değildir;

4. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 88 inci maddesi gereğince gösterilmesi veya teslimi caiz olmıyan evrakın muhteviyatı hakkında bilgi istenemez. Şu kadar ki, doğrudan doğruya vergi ile ilgili olmak üzere, bu gibi evraka müsteniden doğan borçların miktarlarına ve alacaklıların adlarına bilgiler istenebilir."

konularında bilgi vermekten imtina edebilirler.

Bu konuyla ilgili cevabı yukarıda vermiştim.Gözünüzden kaçmış olmalı.Alınıtıladım:
Şöyleki ellerinde UYAP'tan indirdikleri dava ve icra takip dosyalarınızın listesi bulunmakta.Bu listeyi size verip bu dosyaların akibetini soruyorlar.Diyorlarki bu dosyalardan makbuz kestiniz mi?Kesti iseniz makbuz örneğinizi getirin.Böylelikle takibi yapıyorlar.
Old 02-10-2009, 13:15   #16
Av. Yavuz Şahin

Gelirinin hemen hemen 1/3'ünü direk vergi olarak ve geri kalanla da harcama yaparken %18 kdv veren bir avukata ne kadar kalıyor acaba?
Old 02-10-2009, 19:44   #17
YALÇIN ÖNDER

Sayın Av. Sevil,

Gözümden kaçan bir şey yok. Sadece sade mükellef ile hukukçu sıfatını taşıyan bir mükellefin vergi dairesi memurundan gelen telefonu muhatap almasının farkı olması gerektiğini düşündüğümden, idarenin her mükelleften olduğu gibi, özellikle hukukçulardan yazı ile istemesi yönünde tavır koymasının daha anlamlı olabileceğini düşündüğüm için, ilgili yasa maddesini açıklamak istemiştim.

Ama sanırım hatalı ve/veya çok ince düşünmüş olmalı ya da derdimi anlatamamış olmalıyım ki, görmezden gelen olarak nitelendirilendirilebilmişim.

Her neyse, işin bu yönü çok önemli değil.

Daha önemlisi,

İdarenin, "UYAP'tan indirdikleri dava ve icra takip dosyalarınızın listesi"ndeki tüm işlerin içinden gerçekten tahsilat yapmadıklarınıza neden serbest meslek makbuzu düzenlemediniz?

şeklinde bir soru (üstü kapalı eleştiri) ile karşılaşma(ya)dığınızı umarım.

Çünkü halen vergi hukukumuzda serbest meslek kazancında tahakkuk değil, TAHSİLAT esası geçerlidir.
Old 05-10-2009, 09:27   #18
av.sally

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Sayın Av. Sevil,

Gözümden kaçan bir şey yok. Sadece sade mükellef ile hukukçu sıfatını taşıyan bir mükellefin vergi dairesi memurundan gelen telefonu muhatap almasının farkı olması gerektiğini düşündüğümden, idarenin her mükelleften olduğu gibi, özellikle hukukçulardan yazı ile istemesi yönünde tavır koymasının daha anlamlı olabileceğini düşündüğüm için, ilgili yasa maddesini açıklamak istemiştim.

Ama sanırım hatalı ve/veya çok ince düşünmüş olmalı ya da derdimi anlatamamış olmalıyım ki, görmezden gelen olarak nitelendirilendirilebilmişim.

Her neyse, işin bu yönü çok önemli değil.

Daha önemlisi,

İdarenin, "UYAP'tan indirdikleri dava ve icra takip dosyalarınızın listesi"ndeki tüm işlerin içinden gerçekten tahsilat yapmadıklarınıza neden serbest meslek makbuzu düzenlemediniz?

şeklinde bir soru (üstü kapalı eleştiri) ile karşılaşma(ya)dığınızı umarım.

Çünkü halen vergi hukukumuzda serbest meslek kazancında tahakkuk değil, TAHSİLAT esası geçerlidir.

Öncelikle teşekkür ederim Sayın Önder

Ancak sanırım eksik bıraktığım bir husus var.Öncelikle telefonle bilgilendirdiler ancak Maliye'ye uğramamız gerektiği söylendi.Uğradık sonrasında gerekli bilgiler ve belgeler izah edilerek tarafımıza tevdi edildi.Yani sadece sözlü bilgilendirme ve belge istemi gerçekleşmedi.Belki benim belki de sizin atladığınız husus budur.Sadece bunu izah etmeye çalıştım.Yoksa getirin şu makzuları belgeleri v.s. gibi bit durum oluşmadı.

Saygılarımla
Old 06-10-2009, 10:52   #19
serhattugral

Avukatlık ücretinin muacceliyeti Avukatlık Kanunu gereğince taraflar aksini yazılı sözleşme ile kararlaştırmamışlar ise "kesin hükmün elde edilmesi" koşuluna bağlanmıştır. Dolayısı ile bakmakta olduğumuz bir davada kesin hüküm elde edilmemiş ise avukatlık ücreti muaccel hale gelmeyeceğinden bunun tahakkuku ve tahsilatı da olmayacağını düşünüyorum. Acaba yanılıyor muyum?
Old 06-10-2009, 11:03   #20
Av. Bülent Sabri Akpunar

Gelir vergisi tahsilata bağlı, KDV tahakkuka! Bu konudaki tartışma sona erdi mi, uygulama ne durumdadır bilen var mı?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=10016
Old 08-10-2009, 11:35   #21
Muhsin KOÇAK

KDVK 10 Maddesine ilişikin tasarı yaklaşık 2 yıldır mecliste bekliyor, tasarı meliste tartışılıp yasallaşırsa GVK ile paralel bir düzenleme gelecetir.
Old 09-10-2009, 11:11   #22
sarissa

Alıntı:
Yazan avsevil
Bu konuyla ilgili cevabı yukarıda vermiştim.Gözünüzden kaçmış olmalı.Alınıtıladım:

Sayın Sevil hangi yıllar isteniyor?
sadece bir yıllık mı yoksa 4-5 senelik mi kayıtlar sorgulanıyor?
Devam eden dava dosyaları ne olacak onlara da makbuz istiyorlarmı yoksa kesinleşme mi aranıyor?
Ya icra dosyları, burada avukatlar çoğunlukla tahsil edilen parada av. ücretlerini alıyorlar, para tahsil edilememişse ele birşey geçmiyor. buna rağmen makbuz istiyorlar mı?
Ayrıca hangi dönemin tarifesinden kesmemiz gerekiyor. Bilginiz varmı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi