Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

parsele müdahale-müdahaleye başka paydaşın muvafakati

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2008, 06:02   #1
Av.kerami ÖZDEMİR

Varsayılan parsele müdahale-müdahaleye başka paydaşın muvafakati

değerli meslektaşlarım: müvekkilim tarafından inşaa edilen evin bir kısmı komşu parsele taşmıştır.evin bir kısmının taştığı parselin yaklaşık 15 tane hissedarı vardır (ve bu parsel müşterek mülkiyete tabidir paydaşların tamamını bağlayan bir taksim sözleşmesi yoktur) hissedarlardan biri müvekkilime men-kal davası açmış mahkeme ilk kararında men kararı verip taşkın inşaat hükümleri nedeni ile kal talebini reddetmiş temyiz mahkemesi davada kal kararı da verilmesi gerektiği gerekçesi ile kararı bozmuş bozmadan sonraki kararda mahalli mahkeme hem kal hem men kararı vermiştir.temyiz mahkemesi kararı onamıştır.şimdi binanın taştığı parselde paydaş olanlardan bir tanesi müvekkilime payının bir kısmını satmayı ve(ya) parsele olan taşmaya taşan kısımlar kadar kendi payından alınması/telafi şartı ile muvafakat vermeyi kabul etmektedir.taşılan parselin hisseli olması ve herkesi bağlar şekilde taksim edilmemiş olması karşısında hissedarın müvekkilime satacağı hisse ve ya parsele olan müdahaleye muvafakatım var yazısı ve ya her ikisi birden müvekkilimin evinin kal'ini önler mi?önlerse bu yeni durumu tashih-i kararda Yargıtayda ileri sürebilir miyim?ya da karar infaz için icraya verildiğinde icra hukuk mahkemesin de mi öne sürmeliyim?Görüşlerinizi ve varsa içtihat paylaşırsanız sevinirim saygılar sunarım
Old 08-05-2008, 14:34   #2
Av.Adem Eyidoğan

Binanın tecavüzlü olduğu parselin 15 hissedarından biri veya birden fazlası kendi hisselerini tecavüzlü bina sahibine satması halinde önalım(şufa) hakkı doğar. Komsu parselin tecavüzlü evini yıktırmak için meni müdahale ve kal davası açan hissedar herhalde şufa davasını da açar diye düşünüyorum. Tecavüz edilen parselden hisse almak bence önalımla geri alınacağından pratikte bir sonuç doğurmayacağını düşünüyorum.

Meni müdahale ve kal davasını açan hissedarın hissesini alamadığınız ve diğer 14 hissedar da önalım hakkından vazgeçmediği sürece mahkeme kararının infazınıa engel olunamayacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi