Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2007, 11:41   #1
me_as

Varsayılan Nafaka takibi

Müvekkilimin lehine hükmedilen iştirak nafakası kesinleşmesine gerek olmadığından Yargıtay'dan dönüşünü beklemeksizin takibe koymuştum.Takipte borçlunun maaşına maaş haczi konulması için talepte bulundum ve dosya borcu hesap edilerek birikmiş nafaka miktarını ödemesi için maaşına haciz konuldu. Yargıtay karardaki nafaka miktarını fazla bulup nafaka miktarını düşürdü ve kararı bu açıdan düzelterek onadı. Borçlu vekilide icraya kararın değiştiğine dair talep açmış. İcra müdürlüğü benden tekrardan maaş müzekkeresi yazmamı istiyor. Ancak nasıl yapacağımı anlayamadım? Yargıtay'ın düzelterek onadığı karar dava tarihinden itibarenmi geçerli olacak yoksa Yargıtay'dan döndüğü tarihtenmi geçerli olacak? Kafam karışmış durumda. Umarım anlatabilmişimdir ve bana yardımcı olabilirsin. Şimdiden teşekkür ederim .
Old 18-04-2007, 14:21   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yargıtay'ın düzelterek onadığı karar dava tarihinden itibarenmi geçerli olacak
Evet. Nihai hüküm, düzelterek onanan karardır ve takibin dayanağı artık son karardır. Hesap yeni baştan yapılmalıdır.
Saygılarımla...
Old 18-04-2007, 14:38   #3
me_as

ben daha önce yazdığım maaş haczine istinaden bir miktar parayı çektim.Hesabı yeni baştan yapacağıma göre ondan da vazmıgeçmem gerekiyor. Nasıl olacak, kafam çok karışmış durumda? Alacaklı olarak bunu benim yapıyor olmam da bana biraz mantıksız geldi ama icra illa sen yapacaksın diyor.
Old 18-04-2007, 16:55   #4
Av. Nurten Kozan

Sayın meslekdaşım;
Burada kafanızın karışmasını gerektirecek bir şey yok. Yargıtay ilamında aylık nafaka ne kadar belirlenmişse o miktardan yeniden birikmiş nafaka alacağını hesaplayacaksınız (anlaşılan borçlu vekili dosyaya ilamı ibraz etmiş). Borçlunun maaş almakta olduğu kuruma yeniden son hesaba göre bakiye birikmiş nafaka alacağını ve bundan sonra kesilecek aylık nafaka miktarını gösteren maaş haciz müzekkeresini siz hazırlayıp icraya götüreceksiniz, icra md. imzalayıp gönderecek.Çektiğiniz paraları iade etmenize gerek yok, oluşacak alacağınızdan düşeceksiniz, bakiyeyi birikmiş olarak yazacaksınız. Kurallara göre, siz talebinizi açarsınız, masrafını verirsiniz, icra md. müzekkereyi kendisi hazırlayıp gönderir ama..., onların göndermesini beklerseniz, müzekkereniz bir türlü çıkmaz. Bizde işimiz savsamasın diye kendimiz yazar, götürürüz, icra müdürü imzalayıp, gönderir.
Saygılar....
Old 18-04-2007, 18:59   #5
recepbarlas

Şu husus önemli. Yerel Mahkeme önce tedbir kararı vermiştir.Kararla birlikte "kesinleşmesi ile birlikte iştirak nafakasına dönüştürülmesine" karar vermiştir.Yargıtay iştirak nafakasını fazla bulmuştur.Bu durumda sadece iştirak nafakası düşer.O da kesinleştiği tarihten itibaren.Yani Yargıtay tedbir nafakası için bir karar vermemiştir.Tedbir nafakası zaten tahakkuk etmişti.
Bence kesinleşene kadarki miktarı yerel mahkeme kararındaki miktarı talep etmeli, kesinleştikten sonra da yargıtayın öngördüğü miktarı talep etmeli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi