Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ölümüm halinde maaşımın, evimin ve arabamın eşime değil de çocuklarıma kalmasını istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2012, 23:20   #1
Konuk

Mutsuz ölümüm halinde maaşımın, evimin ve arabamın eşime değil de çocuklarıma kalmasını istiyorum.

Ben 13 yıllık evliyim ve 4 yıllık evliyken eşimin at yarışı tutkusundan dolayı arabamızı satarak borçlarımızı ödeme durumunda kaldık. Bu at yarışı benim bilgim dışındaydı. 2 yaşında bir çocuğum vardı ve boşanmadan son anda vazgeçtim. Bugüne kadar at yarışını bıraktığını sanıyordum ama asla bırakmamış ve son 1 yıldır daha da kötü bir şekilde oynamaya devam etmiş. Şu an borç batağında. bu arada 11 ve 8 yaşında iki çocuğum var artık.
Bundan 2 yıl kadar önce krediyle ev aldık. Ev ve kredi borcu benim üzerime. Bir tane de araba var. Araba da benim üzerime. Ben ölümüm halinde eşimin ev ve araba üzerinde hiç bir hak talep etmemesini istiyorum. Zaten hakkı olduğunu da düşünmüyorum. Her ikisinin kredileri de benim adıma çekildi ve benim maaşımdan ödendi ve ödenmeye devam ediyor. benim ölümüm durumunda çocuklarıma kalacak olan maaşımın, evin ve arabanın öncelikle abimin kontrolüne, ona bir şey olması durumunda kaynımın kontrolüne bırakılmasını istiyorum. Taki çocuklar okullarını bitirip kendi başlarının çaresine bakıncaya kadar.
Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Eşimin ve benim ne gibi belgeler hazırlayıp nereye başvurmamız lazım?
Bunun haricinde boşanma gibi bir durum söz konusu olursa eşimin ev ve arabadan hiç bir hak talep edememesi için ne yapmam gerekiyor?
Ev için tapuya gidip bununla ilgili imza vermesi yeterli mi? Bir de evimiz şu anki oturduğumuz şehirde değil. Buradaki tapu müdürlüğü de bu işlerle ilgilenir mi?
Son olarak eşime hiç bir bankanın kredi ve kredi kartı vermesini istemiyorum. Kredi kartlarına ve bireysel krediler çok borcu var. OOnları ödedikten sonra yine bankalar kart sunmasınlar istiyorum.
İlginize ve cevabınıza şimdiden teşekkürler.
Old 20-11-2012, 14:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1.Ocak 2002 den sonra yasal mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimidir.Bunun anlamı evlilik birliği içinde sizin çalışarak kazandığınız para ile alınmış olan ev ve arabanın ödenmiş olan kısmında -ölüm ,boşanma,evliliğin iptali vb.halinde - diğer eşin yarı oranda alacak katılım alacağı hakkı olduğudur.Parayı sizin ödemeniz size mülkiyet hakkı verir fakat halen evli olduğunuz eşinizin katılım alacağını ortadan kaldırmaz.

Bu nedenle ölüm halinde mirasınız üzerinde eşinizin önce katılım alacağı miktarı hesaplanacak geri kalan kısım miraz olarak intikal edecektir.Eşiniz ayrıca müşterek çocuklarınız ile birlikte mirasçı olarak (1/4) pay alacaktır.

Bu paylaşımın gerçekleşmemesi için eşinizle mirastan feragat sözleşmesi yapabilirsiniz.

Ayrıca notere giderek mal ayrılığı rejimini seçtiğinize ilişkin sözleşme yapabilir bu sözleşmede ayrıca sona eren edinilmiş mallara katılma rejimi gereği herkesin kendi üzerinde olan malın kendinde kalacağı ve katılım hakkından feragat ettiğine ilişkin sözleşme de yapabilirsiniz.

Boşanma durumunda eşinizin onayı varsa yine mal rejimi alacağından feragat edebilir.Aksine eşiniz onay vermiyorsa dava açabilir ve katılım alacağını talep edebilir.

Eşinizin durumunda göre bir yol seçmeniz gerekecektir.

Eğer eşiniz mal ayrılığına geçisi onaylamıyor ise mahkemeye başvurarak mal ayrılığıan geçis işteyebilirsiniz.Bu yol,boşanma olmaksızın mal rejimin mahkeme kararı ile değiştirilmesi ve önceki rejimin tasfiyesine olanak verir.

Eşinizin savurganlığı sebebi ile mahkemeye başvurarak tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Bir avukat ile yol almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi