Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çocuğun cinsel istismarı,mağdurun rızası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2011, 11:37   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan çocuğun cinsel istismarı,mağdurun rızası

Merhabalar.CMK da görev almam nedeniyle sık sık karşılaştığım bu suç ta genellikle gençlerin isteyerek birlikte olmaları sözkonusu oluyor.Ancak malum ki erkek şüpheli olarak genelde tutuklanıyor kız ise mağdur tabii ki,şikaytçi olmasa da durum değişmiyor.Bu durumlarda suç olduğunu dahi bilmeyen çocuk suçlular nasıl savunulabilir.Hernekadar iki taraf da istese de çocuğun cinsel istismarında bunun bir önemi yok,şüpheli de çocuk oluyor bazen bununda önemi yok,inkar edilse kollukta savcı inanmıyor zaten.İlişkiye girme nedeniyle 103/2 nedeniyle ceza artıyor.kısacası avukat olarak yapabileceğim nelerdir şüpheliye görüşmede nasıl yardımcı olabilirim.Sonuçta onun da çocuk olması ve iki tarafın rızaen ilişkiye girmesi bana yasa da haksızlık var gibi geliyor.ceza avukatı meslektaşlarımdan görüşlerini istiyorum.CMK görevimi hakkıyla yapmak için.
Old 10-05-2011, 11:53   #2
selhan

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum açıkçası.Özellikle hem mağdur hem de sanık küçükse değişiklik olmuyor.Ancak yanlış temelde başlıyor kanımca.Neden hep erkek, sanık; bayansa mağdur konumunda ki.Belki de mağdur sıfatı verilen bayan istedi cinsel ilişkiyi.Erkeği de buna zorladı.Bir CMK görevinde başıma bu geldi.İki küçük ilişkiye girmiş ancak sadece erkek sanık konumunda.Oysa ki,bayan da yaşı küçük kişiyle ilişkiye girmiş oluyor.Üstelik rıza var.Tamam küçükler korunmalı, evliliğe zorlanmamalı vs.Bunlara ben de katılıyorum ama iki lise öğrencisi isteyerek ve bilerek ilişkiye girdi diye de yıllarca ceza yatmamalı.Ayrıca sadece bu alanda mı korunacak bu çocuklar?Yukarıdaki sorunun cevaplarını ben de sizin gibi bekliyorum Yağmur Hanım.
Old 10-05-2011, 12:14   #3
üye32062

Mağdur nüfusta olduğundan daha küçük görünüyor olabilir, malum çok kez nüfusa geç yazdırılıyor, yaşa esas kemik incelemesi talep edebilirsiniz. 15 yaş olduğuna dair rapor verilirse zaten suçun niteliği değişiyor, 104. madde uyarınca şikayete bağlı oluyor. Yine mağdurun ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde ve tabi eylemin vuku bulup bulmadığı hakkında alınacak adli tıp raporu davanın en büyük delilleri olacaktır. Benzer dosyalarda cinsel ilişki gerçekleşmediği halde güya mağdura laf gelmesin düşüncesiyle suçu üstlenen sanıkların adli tıp raporuna göre beraat ettikleri oldu. Bunun dışında yapılabilecek fazla birşey yok gibi görünüyor.
Mağdur 15 yasından küçük ise rızasının aranmaması bence korunmak istenen yarara uygun bir madde. İyi çalışmalar.
Old 10-05-2011, 12:37   #4
Av. Gülgün

Alıntı:

Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,
b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Sayın Selhan'ın görüşlerine katılıyorum. Her ne kadar erkek çocuk sanık, kız çocuk mağdur olarak nitelendirilse de erkek çocuğun da mağdur olduğu ortadadır.

Burada konu,toplumun cinselliği algılayışında ve cinsel edilgenlikte düğümlenmektedir. Çünkü erkeğin bu suçta mağdur olarak karşımıza çıkması ancak başka erkeklerce tecavüze uğradığında gündeme gelmektedir. Oysa kanun maddesini tekrar tekrar okuduğumuzda da erkeğin mağdur olamayacağı sonucuna ulaşamayız.

Erkek çocuğun kız üzerinde işlediği suç genellikle suçun ağırlaştırılmış haline ilişkindir.
Alıntı:
(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Oysa ki kız çocuk da bu suçun ağırlaştırılmış halini işlemiş olabilir.
Alıntı:
(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.
Old 10-05-2011, 14:17   #5
av.yağmur deniz

suçu 104. madde kapsamına dahil etmek o kadar zor ki kızlar genelde sonradan olay ortaya çıkınca cebir tehdit olduğundan zorla kızlık bozulduğundan bahsediyor ya da ailelerince buna zorlanıyorlar.Bugüne kadar suçun iddianemadeki vasfının değişip 103 yerine 104 maddenin uygulandığına rastlamadım.
bugün gittiğim olayda kız yurtta kalan bir öğrenci ve kendisiyle ilişkiye giren 7 8 tane erkek-ki reşit değiller ya da 19 20 yaşındalar- vardı.Olayın üzerinden birkaç ay geçmiş ve bir şekilde olay ortaya çıkmış.kız şimdi hepsinden şikayetçi kızlığını birisinin bozduğunu söylüyor ve hepsinin cebren yaptığından bahsediyor.şüpheliler ise kızın isteğiyle yaptıklarını suç olduğunu bilmediklerini kızlık bozma durumunun olmadığını söylüyorlar bu durumda ne yapabilirim.cebren olmadığını ispatlasam bile kızın yaşı küçük yarın savcılığa çıkacaklar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi