Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısmi azil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2008, 18:33   #1
n_plak

Varsayılan Kısmi azil

Kısmi azil mümkün müdür? Müvekkilin belirli bazı yetkilere ilişkin olarak (feragat, kabul, sulh vs. gibi) azlettiğini ve bundan sonra adlarına herhangi bir işlem yapmaya yetkili olmadığını bildiren azilnamesi kısmi azil olarak kabul edilebilir mi?
Old 26-04-2008, 09:17   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Alıntı:
Yazan n_plak
...bundan sonra adlarına herhangi bir işlem yapmaya yetkili olmadığını...

Bence kısmi azil değil; tam azil.
Old 14-10-2011, 12:06   #3
Olcayhukuk.com

Aynı durum bizim de başımıza gelmiş durumda. Müvekkiliz bizi sulh olma, feragat, ahzu kabz gibi yetkilerden azlettiğini belirten bir ihbarname yolladı.

Böyle bir ihbara binaen kısmen azil mümkün müdür yoksa tamamen azlettiği kabul edilebilir mi?

Benzer konuda tecrübesi olan varsa görüşlerini almak isterim.

Saygılar.
Old 14-10-2011, 12:36   #4
Av. Engin EKİCİ

Kısmi azlin geçerli olabileceğini düşünüyorum. Ancak azledilen yetkiler, vekilin asil adına hareket etme alanını daraltıyor, hem vekil hem de müvekkil açısından işin devamı noktasında ciddi hak kayıplarına yol açabilecek durumları ortaya çıkarıyor ve/veya vekalet ilişkisini zedeleyecek mahiyette güvensizlik izlenimi veriyor ise azil haksız bir azildir kanaatindeyim.
Old 14-10-2011, 12:48   #5
Olcayhukuk.com

Sayın Ekici dediklerinize katılıyorum, ahzu kabz ve geri alınan diğer yetkiler vekalet ilişkisinde güven sarsıcı boyutta.

Bu konuda elinizde herhangi bir Yargıtay kararı var mı?
Old 14-10-2011, 12:52   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Ekici dediklerinize katılıyorum, ahzu kabz ve geri alınan diğer yetkiler vekalet ilişkisinde güven sarsıcı boyutta.

Bu konuda elinizde herhangi bir Yargıtay kararı var mı?
Sayın yeniavukat;

Konuya ilişkin bir karara henüz rastlamadım, şahsi görüşümü belirttim. Ancak var ise paylaşılması çok yerinde olur.
Old 14-10-2011, 15:11   #7
üye38190

Çözüm

Alıntı:
Kısmi azil mümkün müdür? Müvekkilin belirli bazı yetkilere ilişkin olarak (feragat, kabul, sulh vs. gibi) azlettiğini ve bundan sonra adlarına herhangi bir işlem yapmaya yetkili olmadığını bildiren azilnamesi kısmi azil olarak kabul edilebilir mi?

konu çok spesifik olmakla birlikte kısmi azil olamayacağı kanısındayım, yani vekaletnamedeki bazı yetkilerin azlinin tümüne etki etmesi gerekir. Yoksa avukatın yetkilerinin tek tek azli pekte duyulmuş bir şey değil..
Old 14-10-2011, 16:33   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Uğur İHTİYAROĞLU
konu çok spesifik olmakla birlikte kısmi azil olamayacağı kanısındayım, yani vekaletnamedeki bazı yetkilerin azlinin tümüne etki etmesi gerekir. Yoksa avukatın yetkilerinin tek tek azli pekte duyulmuş bir şey değil..
Evet, sık rastlanmamakla birlikte meslektaşımızın karşılaştığı somut bir durum var. Açıkçası konuya ilişkin farklı görüş ve paylaşımları merak ediyorum. Yargıtay kararı ya da oluşmuş bir içtihad var mı acaba? Daha önce hiç düşünmediğim bir konu
Old 14-10-2011, 16:44   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Kısmi azlin geçerli olabileceğini düşünüyorum. Ancak azledilen yetkiler, vekilin asil adına hareket etme alanını daraltıyor, hem vekil hem de müvekkil açısından işin devamı noktasında ciddi hak kayıplarına yol açabilecek durumları ortaya çıkarıyor ve/veya vekalet ilişkisini zedeleyecek mahiyette güvensizlik izlenimi veriyor ise azil haksız bir azildir kanaatindeyim.

Bence kısmi azil olmaz. Ancak avukat-müvekkil ilişkisi güven temeline dayandığı için, avukat "haklı istifa" edebilir, diye düşünüyorum.
Old 14-10-2011, 16:50   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence kısmi azil olmaz. Ancak avukat-müvekkil ilişkisi güven temeline dayandığı için, avukat "haklı istifa" edebilir, diye düşünüyorum.

Hafızam beni yanıltmamış. Benzer konuyu aşağıdaki linkte tartışmışız ve ben HGK kararından alıntı yapmışım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=35394
Old 14-10-2011, 16:54   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan n_plak

Alıntı:
bundan sonra adlarına herhangi bir işlem yapmaya yetkili olmadığını bildiren

Avukat hiçbir şey yapamayacaksa, bu bildirim nasıl "kısmi azil" olacak, orasını anlayamadım.

Yazdıkalrınızı " 'Sulh, feragat, Kabul ve benzeri' yetkileriniz kaldırılmıştır..." şeklinde mi anlayalım?

Böyle ise, bu durum yetki sınırlaması olarak değerlendirilebilir. Tek başına, "bu bildirim bir azildir" demek doğru olmaz kanaatindeyim.

Ancak avukat, başlangıçta olan bu yetkilerin kaldırılmasını gerektirecek hiçbir haklı neden olmadığını belirterek vekalet sözleşmesini "haklı nedenle" tek taraflı feshedebilir, düşüncesindeyim.
Old 15-10-2011, 00:03   #12
BALDIRAN

Sayın DİKİCİ'ye aynen katılıyorum.Vekalet ilişkisinde, vekilin görev ve yetkilerinin sınır, vekalet veren tarafından çizilir. Vekalet veren bu yetkiyi istediği zaman daraltabilir, genişletebilir. Vekil, bu daraltmanıon, geri almanın, uygun olmayan zamanda yaıldığını, görevini yapmasını engellediği düşüncesinde ise, bu daraltmayı gerekçe göstererek istifa edebilir. Bencede bu azil değildir, verilen bir kısım yetkilerin geri alınmasıdır. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi