Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kurum asansöründe kaza ve sorumlular

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2012, 11:14   #1
av.özgenç

Varsayılan Kurum asansöründe kaza ve sorumlular

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.

Bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde bir asansör kazası meydana geldi ve kurumda hizmet gören iki buçuk yaşında bir çocuk çok hazin bir şekilde öldü.Bilirkişi raporunda ;imalatçı firma,bina sahibi ve bina işleticisine asli kusur izin veren kuruluş olarak milli eğitim bakanlığına tali kusur verdi.Bizde tazminat davalarını bu şekilde açtık.Milli Eğt.Bakanlığı ilçe müdürlüğü vekili cevap dilekçesinde husumet iddiasında bulundu.
Sorum şu; mezvuatları hep taradım ama milli eğitim bakanlığının bu kurumları periyodik şekilde denetlemesi gerekmiyor mu?yani izin verip elini eteğini çekiyor mu?bina şartları asansörün denetlenmesi gibi.Sonuçta sağlık hizmeti verilıyor ve çoğu çocuk ve özürlü.
Tüm meslektaşlarıma tecrübelerini paylaştıkları için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 26-01-2012, 11:44   #2
Atahun

Katkı olur düşüncesiyle, 18/05/2009 tarihinde yürürlüğe giren 18/11/2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 27058 sayılı "Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği" ni de incelemenizi öneriyorum.
Old 26-01-2012, 13:26   #3
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ

MADDE 40 – (1) Bu Yönetmelikte yer almayan hususlarda, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile merkezleri ilgilendiren diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Teftiş-denetim
MADDE 61 – (Değişik:RG-15/12/2010-27786)
(1) Özel öğretim kurumları, Bakanlık ve eğitim müfettişleri ile diğer denetim yetkisi bulunanlarca denetlenir. Kurumların denetimlerinde, Bakanlıkça hazırlanan modüller ile diğer elektronik araç ve gereçlerden de yararlanılabilir.

Saygılar
Old 26-01-2012, 14:04   #4
av.özgenç

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler ediyorum.Av.Gökhan bey denetim ve teftiş başlıklı yönetmelik maddesi 2010 senesinde resmi gazete yayınlanmış oysa milli eğitim kuruma izni 2007 senesinde vermiştir.O yüzden periyodik bir denetleme sorumlulukları olup olmadığını soruyorum.

iyi çalışmalar diliyorum
Old 26-01-2012, 14:05   #5
av.özgenç

Alıntı:
Yazan Atahun
Katkı olur düşüncesiyle, 18/05/2009 tarihinde yürürlüğe giren 18/11/2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 27058 sayılı "Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği" ni de incelemenizi öneriyorum.
Sayın Atahun o yönetmeliği inceledim sorduğum kuruma izin veren bakanlığın sorumluluğudur.
saygılar ve teşekkürler
Old 28-01-2012, 21:18   #6
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

Sayın av. özgenç, yönetmeliğin daha sonraki bir tarihte çıkarılmış olması ve verilen iznin daha önce olması milli eğitim bakanlığının sorumluluğunu kaldırmayacaktır. denetim aralıkları ile ilgili bir bilgiye ulaşmadım ancak yukarıda aktardıgım yönetmeliklere göre bakanlığın sorumluluktan kurtulması pek mümkün görünmüyor. iyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi