Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davası Tebligat Sorunu-Otel-İşyeri-???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2012, 19:09   #1
üye38503

Varsayılan Boşanma Davası Tebligat Sorunu-Otel-İşyeri-???

Arkadaşlar merhaba,

Açacağım boşanma davasında davalının adresini bilmiyoruz.
Bir otelde kaldığını tahmin ediyoruz ancak oteli de bilmiyoruz.
Bir şekilde öğrensek bu otele tebligat çıkartabilir miyiz?
Ya da çalıştığı yere tebligat çıkartabilir miyiz?
En son adresine çıkarmak zorundaysak eğer en son adresi müvekkilimle birlikte yaşadıkları aile konutuydu. Müvekkil hala bu adreste yaşıyor ama davalı yaşamıyor. Aynı adresi göstermemiz de sorun olur. Sonuçta tebligatı müvekkilim alamaz.
Ne önerirsiniz dava açarken göstereceğim adres konusunda?
Teşekkürler.
Old 03-02-2012, 19:19   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
Arkadaşlar merhaba,

Açacağım boşanma davasında davalının adresini bilmiyoruz.
Bir otelde kaldığını tahmin ediyoruz ancak oteli de bilmiyoruz.
Bir şekilde öğrensek bu otele tebligat çıkartabilir miyiz?
Ya da çalıştığı yere tebligat çıkartabilir miyiz?
En son adresine çıkarmak zorundaysak eğer en son adresi müvekkilimle birlikte yaşadıkları aile konutuydu. Müvekkil hala bu adreste yaşıyor ama davalı yaşamıyor. Aynı adresi göstermemiz de sorun olur. Sonuçta tebligatı müvekkilim alamaz.
Ne önerirsiniz dava açarken göstereceğim adres konusunda?
Teşekkürler.

İşyerinde veya otelde tebligat yapılabilir.

Alıntı:
Tebligat Kanunu
Otel, hastane, fabrika ve mektep gibi yerlerde tebligat:
Madde 18 -
Tebliğ yapılacak şahıs otel, hastane, tedavi veya istirahat evi, fabrika, mektep, talebe yurdu gibi içine serbestçe girilemiyen veya arananın kolayca bulunması mümkün olmıyan bir yerde bulunuyorsa, tebliğin yapılmasını o yeri idare eden veya muhatabın bulunduğu kısmın amiri temin eder. Bunlar tarafından muhatabın derhal buldurulması veya tebliğin temini mümkün olmazsa, tebliğ kendilerine yapılır.
Old 04-02-2012, 11:45   #3
yılmazkan

Otelde tebligat yapılabilir. Ayrıca tebligat kanunu 21/2 uyarınca karşı tarafın adresi, adres kayıt sisteminde görünen adresi ise müvekkiliniz aynı adreste yaşasa dahi muhtara yapılacak tebligatın geçerli olacağını düşünüyorum.
Old 04-02-2012, 20:23   #4
üye38503

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Hangi otell olduğunu tespit edemediğimiz için o ihtimal ortadan kalktı. AKS adresi müvekkille müşterek aile konutu. Ancak birlikte yaşamıyorlar ve davalı hakkında uzaklaştırma kararı var. Bu süre içinde bu adrese tebliğ göndermem sıkıntı yaratabilir gibi geliyor. Gerçi aksi durum daha çok sıkıntı yaratacaktır ama Esasen kanunen bu adrese tebliğ çıkarmama engel olmadığını düşünüyorum ancak uygulama açısından emin değilim.

Sorun olmaz diyorsunuz ama değil mi?

İş yeri adresi denilen yer de aslında işyeri adresi değil, yönetiminde olduğu dernek adresiymiş. Bu adrese tebligat çıkartamıyoruz sanırım değil mi?

Vekaleti aldım. Dilekçe, ispat, diğer usul konularında sıkıntım yok. Ama şu adres meselesi canımı sıkıyor. Müşterek ev adresi en mantıklısı mı acaba ne dersiniz?
Old 04-02-2012, 21:17   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Mernis adresi neresi ise oraya yapılan tebligat geçerli meslektaşım,uyap tan mernis adresine tebligat yapılır,sorun yok.
Old 04-02-2012, 22:19   #6
üye38503

Ancak bu durumda müvekkilin tebliği almadan memuru muhtarlığa yönlendirmesi gerekecektir sanırım. Ve müşterek reşit çocuk tarafından evde bulunduğu sırada tebliğ gelirse, çocuğun tebliği almasında sorun olmaz o zaman.

Cevaplar için teşekkür ederim.
Old 05-02-2012, 12:06   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Hangi otell olduğunu tespit edemediğimiz için o ihtimal ortadan kalktı. AKS adresi müvekkille müşterek aile konutu. Ancak birlikte yaşamıyorlar ve davalı hakkında uzaklaştırma kararı var. Bu süre içinde bu adrese tebliğ göndermem sıkıntı yaratabilir gibi geliyor. Gerçi aksi durum daha çok sıkıntı yaratacaktır ama Esasen kanunen bu adrese tebliğ çıkarmama engel olmadığını düşünüyorum ancak uygulama açısından emin değilim.

Sorun olmaz diyorsunuz ama değil mi?

İş yeri adresi denilen yer de aslında işyeri adresi değil, yönetiminde olduğu dernek adresiymiş. Bu adrese tebligat çıkartamıyoruz sanırım değil mi?

Vekaleti aldım. Dilekçe, ispat, diğer usul konularında sıkıntım yok. Ama şu adres meselesi canımı sıkıyor. Müşterek ev adresi en mantıklısı mı acaba ne dersiniz?

Davalının müşterek evde kalmadığını bildiğinizden, daha sonra "kötüniyet" iddiası ile karşılaşıp, her şeye sil baştan başlayabilirsiniz.

Oteller her gece otelde kalan müşterilerini polis merkezine bildiriyorlar. Bu şekilde öğrenme imkanını değerlendiriniz. Ya da mahkemeden bu şekilde araştırma yapılmasını talep edebilirsiniz.
Old 05-02-2012, 20:29   #8
üye38503

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Davalının müşterek evde kalmadığını bildiğinizden, daha sonra "kötüniyet" iddiası ile karşılaşıp, her şeye sil baştan başlayabilirsiniz.

Oteller her gece otelde kalan müşterilerini polis merkezine bildiriyorlar. Bu şekilde öğrenme imkanını değerlendiriniz. Ya da mahkemeden bu şekilde araştırma yapılmasını talep edebilirsiniz.

İşte bir yandan mernis adresi kuralı lehime bir taraftan da 4320 kararı nedeniyle evde olması imkansız olması aleyhimize. Gerçi tebligat gidene kadar koruma kararı süresi doluyor ama...

Ancak uygulama da bir adres de bildirmek zorundayız.

Dernek adresi de olmuyor.

Ben de dilekçemde adresin altına "Muhtara bırakılması ve telefonuna msj çekilmesi notunu" düşmeye karar verdim. Bu kötü niyet iddiasını kesecektir diye umuyorum. Tabii önce nöbetçi hakimle havale alırken konuşayım.

Aksi taktirde dediğiniz yolu deneyeceğim.

Çok teşekkürler hepinize.
Old 05-02-2012, 20:57   #9
üye31284

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
İşte bir yandan mernis adresi kuralı lehime bir taraftan da 4320 kararı nedeniyle evde olması imkansız olması aleyhimize. Gerçi tebligat gidene kadar koruma kararı süresi doluyor ama...

Ancak uygulama da bir adres de bildirmek zorundayız.

Dernek adresi de olmuyor.

Ben de dilekçemde adresin altına "Muhtara bırakılması ve telefonuna msj çekilmesi notunu" düşmeye karar verdim. Bu kötü niyet iddiasını kesecektir diye umuyorum. Tabii önce nöbetçi hakimle havale alırken konuşayım.

Aksi taktirde dediğiniz yolu deneyeceğim.

Çok teşekkürler hepinize.

Ben olsam, dilekçede adresin altına not düşmezdim. Çünkü muhtardan alsa bile dilekçenin altına düşeceğiniz notla kötüniyet iddiasında bulunabileceğini anlayıp, kaldığı otelleri de sürekli değiştirebilir. Ya da otelde kalmaktan vazgeçebilir.

Dava dilekçesine bu mernis adresini yazıp ayrı bir dilekçe ile durumu izah edip emniyetten otel kaydı araştırmasını ister, bu hususta hakim ve kalemle görüşüp ek dilekçenin gönderilmemesini sağlardım.

Yani bu talebimi tensip zaptı düzenlendikten ve tebligata çıktıktan sonra yapardım.

Tabii ki bir de şu var. Belki de davalı hiç kötüniyet iddiasında bulunmayacak ama durduk yere hakimin kafası karışmış olacak.

Belki de tebliğ edildiğinde, tebligatın muhtarda olduğu hususunda müvekkile veya varsa çocuklarına mesaj çektirir, cevap verirse tebliğden haberdar olduğunu, cevabi mesajı delil olarak göstererek ispatlardım.

İlginç.
Old 06-02-2012, 12:03   #10
yılmazkan

Kötüniyet iddiası benimde kafamı karıştıran bir konu ancak kanunun açık düzenlemesi ve adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin amacı düşünüldüğünde adresini değiştiren kişinin bunu bildirmesi kendisine yüklenmiş,hal böyleyken kötüniyet iddiası dinlenmez diye düşünüyorum. Uzaklaştırma kararı kalktıktan sonra muhtara yapılacak tebligatta sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
Old 07-02-2012, 21:07   #11
üye38503

Sayın yılmazkan ben de sizin gibi düşünüyorum ancak bir yandan da davalının da sayın Ergin'in belirttiği gibi kötüniyet iddiasında bulunma hakkı da mevcutAncak sizin ve sayın kozmik hippi nin de belirttiği gibi şimdilik not düşmeden davayı açtım. Dava dilekçesi tebliğ edildikten sonra davalının duruşu aile içi haberlerden belli olacaktır. Buna göre duruma göre hareket edeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi