Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Nöbetçi Hakimin Görevleri Nelerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2010, 18:37   #1
MTL

Varsayılan Nöbetçi Hakimin Görevleri Nelerdir?

Değerli meslektaşlar,
meslek hayatına yeni başlayan biri olarak nöetçi hakimlerin ne gibi bir işlevi olduğunu çözebilmiş değilim. Bugün başımdan geçen bir olayı anlatırsam sanırım ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.
Bir ceza davasına katılma talebinde bulunmak için dilekçe verecektim. Davanın görüldüğü mahkeme hakimine gittiğimde karar yazdırdığını gördüm, bölmemek adına nöbetçi hakimden havale alayım dedim. Ama nöbetçi hakim ters bir şekilde "kendi hakimi yok mu, git oradan havale al, hayret birşey ya!" diyince şaşırdım. Şaşırdım, çünkü daha önce de başka dosyalarda, esas dosyanın görüldüğü hakimlere gittiğimde nöbetçi hakimden havale al diye tepkilerle karşılaştım. Nöbetçi hakimlerin görevini tam olarak bilen biri yardımcı olabilir mi? Bu konu ile ilgili yasa ya da yönetmelik var mıdır? Sırf bilgilenmek için soruyorum, yanlış birşey anlaşılmasın.
Old 16-05-2010, 01:43   #2
av.faruk

sayın meslektaşım, nöbetçi mahkeme ile nöbetçi hakim arasında fark olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Nöbetçi hakim mesai saatleri dışında vuku bulan bir hadiseye mahkemesinin hakimi yerine bakan hakimdir. Örneğin mesai saatleri dışında tutuklama talebi ile sulh ceza mahkemesine sevkedilen bir sanık için tutuklama talebinin kabulüne veya reddine nöbetçi hakim karar verecektir. Anladığım kadarı ile sizin sormak istediğiniz ise Nöbetçi mahkeme. Nöbetçi mahkemeler, mahkemenin özelliğine göre değişiklik gösterir. Muhabere işleri, değişik iş talepleri,yeni dosyaların tevzi işlemleri duruma göre nöbetçi mahkemeye gönderilir. Eğer havale alınacak bir evrak varsa ve bu evrak ordaki mahkemelerden birine ait ise o evrakın havalesi kendi hakimi tarafından yapılmalıdır ki, dosya kendisinin olduğu için dilekçenize göre işlem yapabilsin.
Old 17-05-2010, 13:48   #3
MTL

bilgiler için teşekkürler sayın meslektaşım. Nöbetçi hakim-nöbetçi mahkeme ayrımı için de ayrıca teşekkürler. Ben Nöbetçi mahkemenin hakiminin, aynı zamanda nöbetçi hakim olduğunu düşünmüştüm, o yüzden ayırmamıştım. Daha önce başka dosyalar için havale almak istediğimde genellikle nöbetçi mahkemeye yönlendirilmiş olduğum için bir belirsizlik yaşadım. Peki nöbetçi mahkemenin görevlerini düzenleyen bir mevzuat var mıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi