Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekile tebligat yapılmaması ihalenin feshi sebebi midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2013, 11:29   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan Vekile tebligat yapılmaması ihalenin feshi sebebi midir?

İyi çalışmalar,
Ortaklığın giderilmesi davası sonucunda müvekkil adına satışa girdim.Satıştan kısa süre önce müvekkilimi arayarak ihalede kaç liraya kadar arttırabileceğimi sordum.Bana söylediği rakam doğrultusunda,hatta çok üzerinde bir bedelle ihale karşı taraf üzerinde kaldı.Satış konusu g. menkul değerinin de üzerinde satıldı.Ancak sonrasında müvekkile satış sonucunu söylediğimde ben öyle demek istemedim,neden ihaleyi karşı tarafa bıraktın,ne yap ne et o evi geri al diye ağlamaya başladı.Yaşlı bir insanın ağlaması,üzülmesi bir tarafa,talimatına göre hareket etmeme rağmen bana kendimi kötü hissettirdi.Nitekim,ihalenin feshini istemenin yollarını aramaya başladım.Yargıtay 12. H.D 2012/8760 E: sayılı kararında satış ilanının vekil yerine asile tebliğ edilmesinin ihalenin feshi sebebi olduğu belirtiliyor.Satış dosyasında karşı taraf vekiline tebligat yapılmamış.Ancak ve ancak karşı taraf vekili izale-i şüyu davasında vekil olarak karşı tarafı temsil etmesine karşın,satış dosyasına vekalet ibraz etmemiş.Bu durumda satış ilanının vekile tebliğ zorunluluğu bulunduğu gerekçesi ile ihalenin feshini talep edebilir miyiz?Çok acele yorumlarınızı,varsa Yargıtay Kararlarınızı bekliyorum.Bunun dışında hangi sebeplerle ihalenin feshini isteyebiliriz yardımcı olursanız mutlu olurum.Teşekkürler...
Old 24-05-2013, 22:09   #2
Avukaat

Merhaba,
üstadım bazı bilgiler eksik verilmiş olduğundan cevabı veremiyorum. üzerindeki binanın kalan kısmı kime ait? kıymet takdirinde belirtilen toplam bedelin %20'si altında bir hisseye sahipse o zaman teminat zorunludur. ancak üzerindeki binadan alacaklı konumda ise ve bu bina alacağı ile arsa alacağı toplamı, kıymet takdirindeki toplam değere oranına bakmak gerekecek
Old 28-05-2013, 09:17   #3
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Avukaat
Merhaba,
üstadım bazı bilgiler eksik verilmiş olduğundan cevabı veremiyorum. üzerindeki binanın kalan kısmı kime ait? kıymet takdirinde belirtilen toplam bedelin %20'si altında bir hisseye sahipse o zaman teminat zorunludur. ancak üzerindeki binadan alacaklı konumda ise ve bu bina alacağı ile arsa alacağı toplamı, kıymet takdirindeki toplam değere oranına bakmak gerekecek

Binanın 3/4 hissesi müvekkilin.satın alan kişinin payı 1/16.Ayrıca taşınmaz üzerindeki iki yapının tekinin mülkiyetinin müvekkile ait olduğu mahkeme kararı ile tespit edilmiş.Ortaklığın giderilmesi davasında da mülkiyeti kendisine ait olan bina sebebiyle satış bedelinin %14,80 inin müvekkile verileceği yazılı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi