Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Tuvalette uyuşturucu partisi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2007, 11:20   #1
Av.Engin Özoğul

Varsayılan Tuvalette uyuşturucu partisi!

Türkiye’nin en büyük kolejlerinde birinde, okul tuvaletinde uyuşturucu partisi düzenlendiği ortaya çıktı
04 Ocak 2007 Perşembe 05:00

Skandal, Star TV"nin dünkü ana haber bülteninde, "Türkiye"yi sarsan kolej tuvaletindeki uyuşturucu partisi" başlığıyla yayınlandı. Habere göre, 7-8 öğrenci, bir poşetin içine kimyasal madde içeren spreyi sıkarak, sırayla ciğerlerine çekiyorlar. Cep telefonu kamerasıyla çekilen görüntülerde şişirlmiş poşetteki uyuşturucudan nefes çeken öğrenciler, bir süre kendilerinden geçiyor. Bazı öğrenciler ise gülme krizine girerek yerlerde sürünüyor. Bazıları ise dayanamayarak bir süre baygınlık geçiriyor.

İLGİNÇ DİYALOGLAR

Ekrana gelen görüntülerde bir öğrenci, "Sana bomba yapayım mı?" diye arkadaşına soruyor. Bir diğer öğrenci ise "Elimi tut", bir başkası ise "Adam kaydı ya" diyor. Giyimleri, kullandıkları dil, bu öğrencilerin iyi bir eğitim aldıklarını ortaya koyuyor. İçi uyuşturucu dolu poşet elden ele dolaşmasının sonunda öğrencilerin tümü kendinden geçiyor. Öğrencilerin aralarında yaptığı konuşmalardan uyuşturucu partisini, ders aralarındaki teneffüste bir araya gelerek düzenledikleri anlaşılıyor. Uyuşturucu partisinin düzenlediği saatlerde diğer kolej öğrencileri ve öğretmenlerin de okulda oldukları sonucu ortaya çıkıyor.

http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=34932
Old 04-01-2007, 12:00   #2
ömer adaleti

Sevgili Engin,
Ülkemizin başına gelebilecek en büyük felaketi konu olarak ele aldığın için çok teşekkür ederim.
Yazık çocuklara,arkadaşlarına karşı kendilerini kanıtlamağa uğraşan çocukların,sonucunu düşünmeden yaptıkları hareketler.
Lise yıllarımı hatırlıyorum,1980 öncesi,12 ile 18 yaş ortaokul ve lise öğrencileri kendilerini bir şekilde kanıtlamak istiyorlarsa ve hiç bir şekilde ne derslerinde ne sporda nede arkadaşlık kurmada, yeteneklere sahip değilse;bu çocuk kendini arkadaşlarına kanıtlamak için mutlaka bir ideolojik gruba katılırdı ve çok iyi anımsadığım bazı olaylarda, yeni gruba giren bu çocukların ilk yaptıkları şey,kendini gerek sporla gerek derslerindeki başarılarıyla gereksede arkadaşlık kurma yetileriyle ispatlamış gençleri(genellikle böyle gençler bir ideolojik grupta olmazlardı)hedef seçerler ve onları sindirmeğe çalışırlardı.Burada bunu çok detaylandırmağa gerek yok,ideolojisi olan herkes böyle değildi ama dediğim türdeki gençler bu ideolojilere girerlerdi ve buda az bir sayı değildi.
Bunu kısaca anlatmamın nedeni,bu zamanda, kendini ispatlama yöntemi,otoriteye karşı gelmenin en uç noktalarından biri olan ,uyuşturucu kullanımıyla ortaya çıkıyor.
Çözüm:her gencin kendine özgü,kullanmağı sevdiği bir yeteneği kesinlikle vardır. Bu yeteneğin ortaya çıkartılması ve gencin bu yönde çalışmalar yapmasına izin vererek kendini ispatlaması gerekir.Sanırım,bir çok çözümün içinde en ucuz ve etkili yöntem bu olsa gerek.
Saygılarımla
Old 04-01-2007, 16:27   #3
Av.Engin Özoğul

Varsayılan Skandal lise Ankara'da!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, 'tuvalette uyuşturucu partisi' verilen lisenin Ankara'da olduğunu söyledi.
04 Ocak 2007 Perşembe 13:15

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, ''Türkiye'nin en pahalı kolejinde öğrencilerin tuvalette uyuşturucu partisi'' şeklinde basına yansıyan görüntülere ilişkin olarak, söz konusu okulun Ankara'da olduğu bilgisini aldığını bildirdi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Özer, şunları kaydetti:

''Ankara'daki çocuk da bizim çocuğumuz. Ankara'da oluyor da İstanbul'da olmaz diye bir kaide yok. Onun için biz üzerimize düşen gayreti sarf ederek, çocuklarımızı kırmadan, incitmeden, gücendirmeden, dışlamadan bu sorunların üstesinden gelmeliyiz. Çocuklarımızı bu işe iten sebepleri zaten biliyoruz. Bunları çocuklarımızdan uzaklaştırmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Biraz daha fazla çalışmamız, ailelerle irtibat kurmamız gerekiyor.''

http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=34962
Old 04-01-2007, 18:04   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ömer adaleti
Sevgili Engin,
Ülkemizin başına gelebilecek en büyük felaketi konu olarak ele aldığın için çok teşekkür ederim.
Yazık çocuklara,arkadaşlarına karşı kendilerini kanıtlamağa uğraşan çocukların,sonucunu düşünmeden yaptıkları hareketler.
Lise yıllarımı hatırlıyorum,1980 öncesi,12 ile 18 yaş ortaokul ve lise öğrencileri kendilerini bir şekilde kanıtlamak istiyorlarsa ve hiç bir şekilde ne derslerinde ne sporda nede arkadaşlık kurmada, yeteneklere sahip değilse;bu çocuk kendini arkadaşlarına kanıtlamak için mutlaka bir ideolojik gruba katılırdı ve çok iyi anımsadığım bazı olaylarda, yeni gruba giren bu çocukların ilk yaptıkları şey,kendini gerek sporla gerek derslerindeki başarılarıyla gereksede arkadaşlık kurma yetileriyle ispatlamış gençleri(genellikle böyle gençler bir ideolojik grupta olmazlardı)hedef seçerler ve onları sindirmeğe çalışırlardı.Burada bunu çok detaylandırmağa gerek yok,ideolojisi olan herkes böyle değildi ama dediğim türdeki gençler bu ideolojilere girerlerdi ve buda az bir sayı değildi.
Bunu kısaca anlatmamın nedeni,bu zamanda, kendini ispatlama yöntemi,otoriteye karşı gelmenin en uç noktalarından biri olan ,uyuşturucu kullanımıyla ortaya çıkıyor.
Çözüm:her gencin kendine özgü,kullanmağı sevdiği bir yeteneği kesinlikle vardır. Bu yeteneğin ortaya çıkartılması ve gencin bu yönde çalışmalar yapmasına izin vererek kendini ispatlaması gerekir.Sanırım,bir çok çözümün içinde en ucuz ve etkili yöntem bu olsa gerek.
Saygılarımla

Baştan sona kadar yanlış teşhis olunca, tedavi yöntemi de yanlış olmuş. Sayın ömer adaleti'nin yaşamış olduğu bir kaç örneği genelleme yaparak THS'ye aktarış şeklini şiddetle kınıyorum.12 Eylül öncesi dönemi yaşamış ve bir ideolojiye sahip birisi olarak; aynı zamanda orta ve lise öğrenimini takdirnameyle, hukuk fakültesini ise 4 yılda bitirmiş birisi olarak bunları yazıyorum.Ortaokulda basketbol, lisede folklor ekibindeydim.Üstelik folklor ekibini kuran iki kişiden birisiyim.

12 Eylül öncesi ve sonrasının değerlendirmesini toplumbilimciler yapmış ve halen yapmaktadırlar.Bir gruba aidiyet duygusu ile gruba girmek başka şeydir; o gruba girdiğinde grubun kurallarına uymak ayrı bir şeydir. Aynen THS'ye üye olmak gibi...THS'ye üye olurken sizin amacınız ne olursa olsun; buradaki kurallara uymak zorundasınız. Aksi takdirde grup dışına atılırsınız.

12 Eylül öncesi dönemde mahallelerde, mafya barınamazdı; uyuşturucu satanlar deşifre edilirdi;lümpen davranışlarda bulunulamazdı; bulunan olursa gurup dışına atılırdı.Dayanışma had safhadaydı, birisinin gecekondusu yapılacaksa tüm mahallleli yardım ederdi. Köylerde imece usulüyle, tarlada hasat yapılır, düğünlerde dayanışma halinde olunurdu.

Gençler bu şekilde yetişti... Dayanışma, yardımlaşma, karşı durma, düşüncelerini başkalarına aktarma, özgürce konuşma, enerjisini olumlu kullanma...Gençlik, aklıma şimdilik gelmeyen ve insanı insan yapan birçok özelliği kullanabiliyordu. Bu arada futbol, voleybol, basketbol da oynadığı gibi, okul dergisi/gazetesi de çıkarıyordu. Açık oturum düzenleyip, şiir dinletisi yapıyorlardı.

Şimdi ne oldu? 12 Eylül Cuntası silindir gibi bu ülkenin gençlerinin üzerinde geçip, depolitize edince aynı şekilde düşünen, aynı şekilde giyinen tek tip gençler türemeye başladı. Kimisi mafya dizilerini seyredip oradakilere özendi, kendisine reis demeye başladı; etrafına 2-3 hergele daha alıp okulu haraca bağladı. Kimisi kız kavgası yüzünden arkadaşını öldürdü.Kimisi televizyonda seyrettirilen ablalarını gördü ve çabucak paraya kavuşmak için fuhuşa girdi...Kimisi ise, aynı nedenle uyuşturucu baronlarının kucağına düştü...12 Eylül öncesi sözü edilen ideolojilerden solda olanı tüm bunlara karşı çıkmıştı.

Herhangi bir lisenin kapısını çalın ve duyarlı bir öğretmen bulun...Ona "Lisenizde uyuşturucu kullanan var mı" diye sorun bakalım. Alacağınız yanıt en namuslusundan şu olurdu "Var ama 1-2 kişi"...İstanbul'da bütün liselerde şu veya bu oranda uyuşturucu kullanılmaktadır. Bunu ben biliyorum, öğretmen biliyor da devletin güvenlik güçleri bilmiyor mu?

Çocuklar bu konularda en suçsuz olanları...Çocuğu para kazanma amacı olarak gören eğitim sistemi değişmedikçe; enerjisini olumlu yönlerde harcamasına izin vermedikçe; onları sürüye katma eğilimimizden vaz geçmedikçe; onları ticari bir meta olarak gören düzen anlayışı değişmedikçe;onları yavrukurt olarak görenlere karşı gelinmedikçe;onlara düşüncelerini özgürce açıklayacak platformlar yaratmadıkça; uyuşturucu baronlarının çanına ot tıkmadıkça; bu baronları koruyan sistemi yıkmadıkça;uyuşturucu ticaretinin geçtiği yolları ve bu yolların kimin denetiminde olduğunu görmedikçe;"bir kilo toz, bir otoboz" vecizesini literatürden çıkarmadıkça...

Havanda su dövmeye devam ederiz.

Saygılarımla
Old 05-01-2007, 10:03   #5
Av.Engin Özoğul

Varsayılan Uyuşturucu partisine inceleme

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, "Kolejde Uyuşturucu Partisi" başlığıyla basına yansıyan konuyla ilgili olarak, haberin yer aldığı televizyon kanalından okulun isminin alındığını, olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün bir televizyon kanalında "okul tuvaletinde uyuşturucu partisi düzenlendiği"ne ilişkin yayınlanan haberde yer alan iddiaların tüm yönüyle araştırıldığı belirtildi. Açıklamada, "Bakanlığımız, yapılan inceleme neticesinde ortaya çıkacak duruma göre gerekli hukuki işlemleri yapacaktır" denildi.
Old 06-01-2007, 11:38   #6
Av.Engin Özoğul

Varsayılan Olay lisenin müdürü konuştu

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu'nun ''Kolejde uyuşturucu partisi'' iddiaları ile ilgili derhal inceleme başlattığı, bu çerçevede habere konu görüntülerin istendiği, incelemenin ardından gerekli açıklamanın yapılacağı bildirildi.

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, ''Kolej'de uyuşturucu partisi'' başlığıyla bir televizyon kanalında yayımlanan, daha sonra da gazetelerde yer alan haberler anımsatılarak, ''Türkiye'nin gündemini meşgul eden üzücü ve tatsız haberlere ilişkin'' velilere ve kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulduğu ifade edildi.

Söz konusu haberlere yer veren bazı basın organlarında, ''olayın, TED Ankara Koleji'nde meydana geldiği'' iddialarına da yer verildiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

''Türkiye'nin en köklü ve en saygın eğitim kurumlarından biri olmanın gereği ve çocuklarımıza, velilerimize karşı duyduğumuz sorumluluk bilinciyle olaya ilişkin derhal inceleme başlatmış bulunuyoruz.

Kurumumuzun, söz konusu olaya ilişkin net bir inceleme ve açıklama yapabilmesi için, habere konu olan görüntülerin sansürsüz olarak incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla ilgili kanaldan ve yetkili mercilerden habere konu olan görüntülerin tarafımıza iletilmesi talep edilmiştir. Görüntülerin detaylı olarak incelenmesinin neticesinde gerekli açıklama yapılacaktır.''
Old 07-01-2007, 13:12   #7
Y£LİZ

Varsayılan O sprey 12 YTL

Ankara'da kolej öğrencilerinin okula rahatça getirip ciğerlerine çektikleri uyuşturucu içeren sprey sadece 12 YTL ve reçetesiz satılıyor.
Bulmak bebek işi

Kolejde uyuşturucu partisi ile ilgili soruşturma açıldı. Öğrencilerin kullandıkları 12 YTL'lik o sprey her köşe başında reçetesiz satılıyor!.

Narkotik Özellikleri Var
Türkiye'yi sarsan "Kolejde uyuşturucu skandalı"yla ilgili soruşturma başlatıldı. Öğrencilerin poşete sıkarak ciğerlerine çektikleri maddenin, sporcu sakatlıklarında kullanılan sprey olduğu ileri sürüldü. Üstelik narkotik özelliği olan sprey, eczanelerde sadece 12 YTL'ye satılıyordu. Spreyde yer alan maddeler tehlikeli bulunursa satışı reçeteye bağlanacak.

Cezaları Katlayacak Yasa
Öte yandan okullarda uyuşturucu kullanımı için AKP düğmeye bastı. AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, okul etrafında uyuşturucu satanların cezalarını katlayacak yasa teklifini Meclis'e sundu. Buna göre uyuşturucu satanlar, 10 ilâ 30 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Ayrıca bu suçu işleyenlerin hak yoksunluğu ömür boyu sürecek.

Baş Düşman, Medyaymış
Başbakanlık da madde bağımlılığı ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Uyuşturucu kullanımında baş düşman medya olarak gösterildi. Çocukların ve ergenlerin medyada gördüklerini denemekten ve taklit etmekten zevk aldıkları ortaya çıktı. Araştırmanın sonucunda, "Alkol alanların çok eğlendikleri, çekici göründükleri ve popüler oldukları gibi mesajlar, çocuk ve ergenleri etkiliyor" denildi.

http://www.takvim.com.tr/gnc153.html
Old 07-01-2007, 19:08   #8
ozgur01

Yaş itibariyle bu arkadaşları iyi anlıoyorum. Bizde birilerine bişeyler kanıtlamak için okul partilerinde içki ve sigara içtik ama aşırısına kaçmadık. belki bize bir yön gösterecek büyüklerimiz olsaydı böyle davranışların gereksiz ve saçma olduklarını anlardık. acaba burda yazı yazan arkadaşlardan (bende dahilim) kaçımız bu yaşlardaki arkadaşlarımızı karşımıza alıp böyle şeylerin yanlış olduklarını anlatıyoruz. biz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. yazı yazmış olan sayın abilerim ve ablalarıma soruyorum hangimiz böyle sorunlara çözüm getirmek için çaba gösteriyoruz???

üslubum kaba ve anlaşılmaz ise degerli arkadaşlarımdan özür diliyorum.

saygılarımla...
Old 08-01-2007, 17:18   #9
Y£LİZ

Varsayılan TED: Görüntüler mezunlara ait

TED Ankara Koleji, geçen hafta “Kolejde uyuşturucu partisi” başlığıyla basına yansıyan haberle ilgili olarak, olaya karışan öğrencilerin 2006 yılında mezun olduklarının ve görüntülerin de yemekhane binasında öğrencilerin kendileri tarafından kaydedildiğinin saptandığını bildirdi.

Uyuşturucu partisi - Video

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, konuyla ilgili görüntülerin incelendiği belirtilerek, “Saygın ve köklü bir eğitim kurumu olmanın ve şeffaflık ilkemizin bir gereği olarak inceleme sonuçlarını olayın tüm boyutlarıyla birlikte kamuoyuyla paylaşmayı bir görev bilmekteyiz” denildi.
Söz konusu görüntülerin ilgili mercilerden alınarak “sansürsüz” olarak incelendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Olaya karışan öğrencilerin 2006 yılı mezunlarımız oldukları ve görüntülerin 2006 Ocak ayında kampüs içerisinde dersliklerimizin bulunduğu okul binalarımızdan bağımsız bir alanda bulunan yemekhane binamızda öğrencilerin kendileri tarafından kaydedildiği tespit edilmiştir.
Görüntüleri ilgili televizyon kanalına veren kişinin ise çalışmalarındaki verimsizlik ve çeşitli şikayetlerden ötürü bir yıl önce işine son verilmiş olan servis şoförü olduğu belirlenmiştir.”
Açıklamada, gerek kurumu, gerekse kamuoyunu tedirgin eden bu olayla ilgili olarak bazı hususların kamuoyu tarafından bilinmesinde yarar görüldüğü vurgulanarak, şöyle denildi:
“Olaya karışan öğrencilerin isimleri kurumumuz tarafından kesinlikle saklı tutulacaktır. TED Ankara Koleji, mezun ya da öğrenci farkı gözetmeden, yanlış bir davranışın aktörü dahi olsalar, çocuklarını geçici çözümlerle cezalandırmak ya da kaybetmek değil, aksine onları kazanmak için çalışmaya kararlıdır. Bu amaçla ilgili öğrencilerin aileleriyle de derhal temasa geçilmiştir. Derin bir üzüntü içerisindeki ailelere de gereken desteği veren kurumumuz, velisiyle öğrencisiyle öğretmeniyle mezunuyla bu olayı büyük bir aile olarak tüm boyutlarıyla değerlendirecektir.”

“HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRIYOR”
Öğrencilerin kullandıkları maddeye ilişkin de bilgi verilen açıklamada, söz konusu maddenin, uzmanların ve emniyet birimlerinin de belirttikleri gibi eczanelerde ve tıbbi malzeme satan yerlerde reçetesiz satılan “soğutucu sprey” olduğunun kesinlik kazandığı belirtildi.
Açıklamada, “Gerek öğrencilerin kendi ifadelerinde belirttikleri, gerekse görüntülerden de rahatlıkla anlaşılabileceği gibi ilk kez ve bir eğlence aracı olarak kullandıkları bu spreyin ve benzeri maddelerin çocuklarımız üzerinde yaratabileceği tehlike, yalnızca biz eğitimcileri değil, anne-babaları, medyayı, ilgili devlet mercilerini de göreve çağırmaktadır” denildi.
“Madde bağımlılığı konusunda alanlarında deneyimli ve uzman kadrosuyla uzun yıllardır birçok okula örnek teşkil eden bir eğitim programı yürüten TED Ankara Kolejinin bundan böyle de aynı mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceği” belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“Ancak unutulmamalıdır ki bu, asıl görevi eğitim vermek olan okulların tek başına değil, ailelerin de bilinçli, duyarlı desteği ve sorumlu bir yayıncılık anlayışına sahip bir medyanın varlığıyla kazanılabilecek bir mücadeledir. TED Ankara Koleji, bu tip üzücü olayların bir daha yaşanmaması için eğitimin yanı sıra gereken her türlü idari, fiziki ek tedbiri de yeniden gözden geçirecek ve üzerine düşen tüm görevleri vakit kaybetmeden yerine getirecektir.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/57...rid=3432&oid=3
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi