Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dayak,Ceza Mahkumiyeti,Tazminat ve Mal Rejimi Tasfiyesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2010, 20:23   #1
Konuk

Varsayılan Dayak,Ceza Mahkumiyeti,Tazminat ve Mal Rejimi Tasfiyesi

19 yıllık evliyim.2006 yılında kredi karşılığında alınmış bir evim var.makbuzlarda 4 tanesinde eşimin ödediği gözüküyür.tabu benim üzerime.hak talep edermi.almaması için ne yapabilirim.4 aydır ayrı yaşıyoruz.4 ay öncesi yaşadığım dayak ve şiddet yüzünden adli tıp raporum var bunun karşılığında ceza mahkemesi yaşandı.şikayetçeyim sonucunda. 5 yılla 5 ay hapis verildi.7 sene önce dayak yüzünden yine ceza kahkemesi yaşamıştım akıllanır ders alır diye hakim önünde affettim.sonuçaynı.şimdi boşanma davası açtım 1.duruşmayaşandı.boşanmak istediğini söyledi.biz cezalarla dayakla suçladık.zaten dayak olmasaydı evliliğim böyle olmaz,bitmezdi.çünkü hiçbir kadın yuvasını yıkmak istemez.çoçuğuma 250 nafaka bağlandı.evin yarı hakkını istedi. makbuzlar benim üzerime.yıprandım.odabeni sinir hastası diye suçladı.dayak yiyen kim olsa sinirleri bozulur.kötü bişi olurmu.2.duruşmamda evin yarı hakkından geçsen bende tazminattan vazgeçeyim desem olurmu.yada evi başka nasıl kurtarabilirim.evin yarı parasınıda annem vermişti.makbuzları bende.ayrıca evdeki buzdolabı bulaşık çamaşır yatak odası gibi eşyaların çoğu benim üzerime faturaları var.ilginiziçin çok teşekkür ederim saygılar.001
Old 12-07-2010, 22:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
1 Ocak 2002 tarihinden itbaren evliliklerde (aksine sözleşme yapılmamışssa) edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir.

Bu düzenlemeye göre eşler çalışma veya karşılığını vererek elde ettikleri gelirle örneğin bir taşınmaz edinirlerse diğer eş,bu malın değerinin yarısını boşanma sebebi ile talep edebilir.

Bu taşınmazın kredi ile alınması taksitleri sizin ödemeniz durumu değiştirmeyecektir.

Eşiniz mal rejimi tasfiye alacağını sizden isteyebilir.Bu isteğini boşanma davasında belirtse bile bu ayrı bir davadır.Harcını ödemelidir.Boşanma davası dosyasında istendiğinde hakim bu konuyu ayıracaktır ve karar vermek için boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir.

Harç ödemeden sadece boşanma davasında bu hakkını talep etmesinin bir önemi yoktur.Usulüne uygun açılmış bir dava yoktur.Bir karar dahi verilmeyecektir.

Eğer usulüne uygun dava açarsa ve talepte bulunur ise siz bu evin alınmasında annenizden veya yakınlarınızdan bağış niteliğinde aldığınız parayı ispatlayarak bu miktarın hesaplanmaya dahil edilmemesini sağlayabilirsiniz.

Bu miktar düştükten sonra geri kalan üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Sn.Katılımcı

Şu anda devam eden dava boşanma davasıdır.Bu davada eşinizin kusurunu ispatladığınızda tazminata hükmedilmesi olasıdır.Bu yönde karar verilecek olur ise bu alacağınızı ileride açılacak tasfiye davası alacağı ile takas edebilirsiniz.

Bu davada sorunları çözeyim derseniz eşiniz ile anlaşma protokolü düzenlemeniz gerekmektedir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02445102 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.