Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

TBB tarafından staj kredisi talebinin reddi

Yanıt
Old 12-07-2012, 18:05   #1
Dr.Lawyer

Varsayılan TBB tarafından staj kredisi talebinin reddi

Herkese merhabalar. Kendimden kısaca bahsedeyim. Bu sene mezun oldum. Adana Barosu'na kayıtlı olarak stajyer avukatlik yapıyorum. Dört aydır görevime devam ediyorum. *Fazla uzatmadan siz değerli büyüklerime birkaç sorum olacak.

Bir ay kadar önce staj kredisi için talepte bulunmuştum. İki gün önce TBB tarafından gelen bir kısa mesaj ile talebimin "aile gelirinin yeterli bulunduğu nedeni" ile reddedildiği bildirildi. Staj Kredi Yönetmeliğinde m.9'da bu ret kararına karşı 10 gün içerisinde itiraz edebileceğim belirtiliyor.*

Evet ailemin geliri maddi bildirim formunda yeterli olarak gözüksede bir avukat adayı olarak benim ihtiyaçlarıma yeterli değil. Ayrıca üniversite mezunu olan biri için ve bilindiği üzere para kazanma imkanının fazla olmadığı bu süreçte, kendi ayaklarım üzerinde durabilmek ve artık aileye yük olmamak adına bu kredi için başvurdum.

Sorum şu: Karara itiraz edicek olsam dahi , bir kısa mesajla bildirilen ve sayısı olmayan, resmi bir yazı ile tarafıma tebliğ edilmeyen bir karara nasil itiraz edebilirim? Çünkü Yönetmelikte karara tebliğden itibaren 10 gün içerisinde itiraz edilebileceği belirtiliyor. Söz konusu kısa mesaj karar sayısı belirtilmeksizin, resmi bir tebliğ yerine geçer mi? TBB yi aradığımda fax atın dediler. İyice aklı bulandıran bu durumdan ötürü, siz büyüklerimden *"bu itiraz nasıl olmalıdır" hususunda yardım talep ediyorum.

Ayrıca Madde 9 da belirtilen ifade "Aile geliri ve mal varlığına bakılarak, ailenin katkısı ile stajını yapamayacak durumdaki kişilere bu kredi verilir" demekte. Şahsımdaki durum aile geliri ve mal varlığına bakılınca staj kredisine ihtiyaç duymayan bir görüntü gösterse ise de işin aslı pek öyle değil. Özel durumları da bu formda bildiremeyeceğime göre; aile gelirinden veya katkısından yeterli derecede yararlanamamak bu itiraza esas teşkil edebilir mi? Madde 9 lehime bu şekilde yorumlanabilir mi?

Cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.*
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi