Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Arka Bahçe..

Yanıt
Old 01-10-2009, 08:48   #31
Sinem Kazar

Dün arka bahçeme gittim... Vazgeçemediklerimin orda öylece durmalarına gönlüm razı gelmedi.Çok uzun zaman geçmişti aradan.

Dün arka bahçeme gittim... O kadar karışıktı ki içim cız etti.Çok şey yığılmış, herşey birbirine girmiş. Kimi kırılmış, kimi dağılmış, kimi mutlu kimi mutsuz....

Dün arka bahçeme gittim. Uzun uzun baktım oraya.Elimi bile kıpırdatamadan geri döndüm.....
Old 01-10-2009, 12:43   #32
Academic

İnsan kendi başınayken kendisini daha çok dinliyor sanırım ve arka bahçesine daha sık gitme fırsatı oluyor. Gördüklerini beğeniyor mu beğenmiyor mu yoksa gözünü mü kapatıyor bazan bilinmez ama ne kadar gözünü kapatmaya çalışsa da o gördükleri aslında yine de orada oluyor.

Güzel bir güneş, ılık bir hava, uzaktan gelen dalgaların uğultusu..bir şey eksik ama ne çözemedim..
Old 03-10-2009, 17:11   #33
Academic

İnsan bile bile kendine işkence eder mi? Eder..İnsan garip bir varlık..
Old 03-10-2009, 17:13   #34
üye8180

Alıntı:
Yazan Academic
İnsan bile bile kendine işkence eder mi? Eder..İnsan garip bir varlık..

Ne gibi ?
Old 03-10-2009, 17:16   #35
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Ne gibi ?

Tamamen soyut..tamamen insanın kendi kendine kendi yaşamını zorlaştırmak için kimse onu zorlamadan adımlar atması manasında.. Daha kolay yaşamak dururken zoru seçmek gibi sayın Neslihan..
Old 06-10-2009, 20:46   #36
Academic

Zor ama güzel..

Arka bahçeme her gün yeni şeyler ekleniyor, öyle hissediyorum.. Zor ama güzel şey yaşamak.. Bu yorgunluğu bile seviyorum , ağrıyan bacaklarım bugün ne çok uğraşıp debelendiğimi ama yine de boş geçirmediğimi anlatıyor sanki bana..

Arka bahçem.. bir gün öyle kalabalık olacaksın ki belki orda bana bile yerin kalmayacak..Ne dersin?
Old 08-10-2009, 23:10   #37
Academic

İnsanlar genellikle doğum günleri yaklaştığında arka bahçelerine daha sık dönme ihtiyacı duyarlar. Oralarda ne çok şey biriktiğini görmeleri ile pastanın üzerindeki mumların sayıca artması arasında manidar bir ilişki var.
Old 09-10-2009, 22:37   #38
Academic

Pastanın üzerine bir mum daha ha??? Yok artık daha neler..Bundan sonra her yıl pastadan bir mum eksilteceğim Doğum günüme bir kaç gün kaldı. Bu yıl bizimkilerden uzakta tek başıma kutlayacağım mecburen. Bu da yaşanmalı evlat diyeceğim kendime. Bir şişe şarap alıp balkonda denize dalıp kendimle kutlayacağım.
Old 14-10-2009, 15:51   #39
Academic

Bugüne dair bir not düşelim. Sevmedim ben bugünü.. Bizimkilerin yanında olmak istiyorum..
Old 14-10-2009, 16:30   #40
Atahun

Alıntı:
Yazan Academic
Bugüne dair bir not düşelim. Sevmedim ben bugünü.. Bizimkilerin yanında olmak istiyorum..

Bu mesajınız beni de arka bahçeme götürdü. Bir yıl boyunca ve her hafta istisnasız Anamur-Ankara/Ankara-Anamur yaptığım günler geldi aklıma. Evet, bir yıl boyunca ve her hafta...

Bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum.
Old 14-10-2009, 19:43   #41
Nalan Nagehan ALTUĞ

Varsayılan ...

Alıntı:
Yazan Academic
Kadın kapıda notu buldu kapı kapadı içeri çıktı sabahki ayak izlerini ters yöne çevirdi..
Old 15-10-2009, 14:02   #42
Academic

Alıntı:
Yazan Atahun
Bu mesajınız beni de arka bahçeme götürdü. Bir yıl boyunca ve her hafta istisnasız Anamur-Ankara/Ankara-Anamur yaptığım günler geldi aklıma. Evet, bir yıl boyunca ve her hafta...

Bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum.

Evet beni mutlaka anlıyorsunuzdur o zaman. Teşekkür ederim.
Old 15-10-2009, 14:03   #43
Academic

Alıntı:
Yazan Nalan Nagehan ALTUĞ
Kadın kapıda notu buldu kapı kapadı içeri çıktı sabahki ayak izlerini ters yöne çevirdi..

Kadın kapıda bir gül demeti buldu. Üstünde iliştirilmiş bir not. Yağmur yağıyordu, iliklerine kadar ıslandı..
Old 16-10-2009, 13:46   #44
Nalan Nagehan ALTUĞ

Alıntı:
Yazan Academic
Kadın kapıda bir gül demeti buldu. Üstünde iliştirilmiş bir not. Yağmur yağıyordu, iliklerine kadar ıslandı..
'O' ıslandıkça çiçekler canlandı kadın soldu kadın soldu çiçekler canlandı. bir süre sonra güneş açtı. Ama...
Old 16-10-2009, 14:56   #45
Academic

Alıntı:
'O' ıslandıkça çiçekler canlandı kadın soldu kadın soldu çiçekler canlandı. bir süre sonra güneş açtı. Ama...

Kadın solmamıştı Bunu bana hiç bir kuvvet söyletemez

Arka bahçem giderek kalabalıklaşıyor ama hala durgunlaşamadı, şöyle usturuplu olamıyor.
Old 16-10-2009, 21:39   #46
Nalan Nagehan ALTUĞ

Varsayılan arkabahçede keliem kaybolmaya göre..

Alıntı:
Yazan Academic
Kadın solmamıştı Bunu bana hiç bir kuvvet söyletemez

Arka bahçem giderek kalabalıklaşıyor ama hala durgunlaşamadı, şöyle usturuplu olamıyor.
Usturup benim bildiğim akıllı olmak aklı başında olmak özetle ve en sevdiğim kelime olan edep kelimesine çıkıyor kelime. Bu da zaten güzel bir ironidir insanlar arkabahçelerinde her ama herşey olabilirler o sebepten arakadadır gözden ırazktır boyalarından arınmış maskesiz. Yanlışım varsa düzeltin ama hiç yanlış yapmadım ben bugüne kadar arkabahçedeysem...
Old 18-10-2009, 08:56   #47
Academic

Alıntı:
Usturup benim bildiğim akıllı olmak aklı başında olmak özetle ve en sevdiğim kelime olan edep kelimesine çıkıyor kelime. Bu da zaten güzel bir ironidir insanlar arkabahçelerinde her ama herşey olabilirler o sebepten arakadadır gözden ırazktır boyalarından arınmış maskesiz. Yanlışım varsa düzeltin ama hiç yanlış yapmadım ben bugüne kadar arkabahçedeysem...

Çok doğrudur, arka bahçelerinde insanlar maskesiz olurlar ve aslında kendi kendilerine, kendi başlarına olurlar. Kendileriyle yüzleşirler hatta. Usturup kelimesine yüklediğiniz anlamı paylaşsam da benim yaklaşımım biraz daha farklı. Usturuplu olmayı edepli olmaktan biraz farklı algılıyorum. Yani söylenmek istenilenin daha düzgün şekilde aktarımı ve daha hanım hanımcık olmak babında. Ancak bu insanı çok kontrollü olmaya yöneltir ve ben açıkçası insanın her zaman aşırı kontrollü olmasının onu yıpratan bir süreç olduğunu düşünürüm. Bu edepsizlik değildir belki doğallık diyelim.. İnsan doğal haliyle de edepli olabilir öyle değil mi?

Arka bahçedesiniz.. Emin olun..

Selam ve Saygılarımla..
Old 18-10-2009, 23:26   #48
Academic

Ya bir şey eksik, ya da bir şey fazla. Ne bilmiyorum ama bu halimi seviyorum
Old 24-10-2009, 22:47   #49
Academic

Bir karikatür hatırlıyorum şimdi. Bilgisayarın başında, ayakları sanki iki ağaç gibi kökleri yere gömülmüş ve zincirlerle bilgisayarın başına bağlanmış. Onu anımsadım burda oturmuş çalışırken. Kalkıp gidemiyorum çünkü bunu bitirmek zorundayım. Ama burda kalmak da istemiyorum. Son zamanlarda anlamsız bulmaya başladım bu kadar çalışmayı. Ömrümü verdiğim şey ne uğruna emin değilim. Buna değer mi bilmiyorum. Bu kadar sızlana sızlana yapmanın anlamı var mı? Hayır yok. Yaşlandıkça mızmızlaşmaya mı başladım nedir? Bu gidişle çekilmez bir ihtiyar olacağım sanırım. Bu sabah iki tel beyaz gördüm saç diplerimde. Gözümü kapattım görmemek için önce. Sonra ben görmesem de onlar orda olacak dedim açtık gözlerimi. Çektim kopardım ikisini de. Şimdi artık yoklar da..Beni gençleştirdi mi bu küçük harekat sanki?

Ne kadar yaşayacağımı bilmiyorum ama hayallerimin peşinden koşarken yaşamayı mı unutuyorum yoksa? Şunu da yapıyım sonra..dediğim şeyleri ertelerken ya sonra hiç gelmezse..?
Old 25-10-2009, 22:43   #51
üye8180

Alıntı:
Yazan Academic
Çok yoruldum...

Öyleyse biraz mola

Gül yanımda, şarap elimde, sevgili muradımca bana yar.

Cihan sultanı bile böyle bir günüme köle olur...

Şeyh Sadi-i Şirazi
Old 25-10-2009, 23:31   #52
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Öyleyse biraz mola

Gül yanımda, şarap elimde, sevgili muradımca bana yar.

Cihan sultanı bile böyle bir günüme köle olur...

Şeyh Sadi-i Şirazi

Keyif bu olmalı. Sayın Neslihan..

aslında bana şöyle bir saatcik uyku da yeterdi hani.
Old 26-10-2009, 23:33   #53
Academic

Hata yaptım evet hata yaptım. Bunu dün sabah daha iyi anladım. Sabah erkenden çalan kapıyı apar topar açtığımda onu kapıda o halde görünce şaşırdım. Eşimi sordu ..uyuyor dedim.. uyandırdım koşarak. Garip bir şeyler olduğu belliydi ama cevabı duymaktan korktuğum için soramadım. Girsenize hocam dedim , sefil halde hiç uyumamuş olduğu belli o haliyle içeri girdi. Ayakkaıblarını çıkarmayı akıl edemedi. Seslenmedim. Anlamıştım bir şey diyemedim.

Hayırdır Hocam iyi misiniz? dediğimde "annem öldü" dedi..
Bekliyorduk..

Hata yaptım evet..onu o halde yalnız görüp biz destek olurken anladım bunu. Cenazeyi bile kaldırırken bir kaç arkadaşı ile halletti..Hiç kardeşi yoktu. Akrabası, sığınacak birileri..

Kızımı tek başına bırakmakla hata yaptım evet hata yaptım.. Bir kardeşi olmalıydı..
Old 02-11-2009, 22:21   #55
Academic

Çok uzun yıllar geçti ama birbirimizi rahatlıkla tanıdık. Önce o beni tanıdı gerçi. Hiç değişmemişsin diye bir sarılışımız vardı ki sanki onca yıl aramaış da bulamamıştık birbirimizi. Sonunda da bulamayacağımıza kanaat getirip aramaktan vaz geçmiştik. Yok aslında hiç de öyle olmamıştı. Okul bitince ayrılmıştı yollarımız hepsi bu işte. Yalan söyledim aslında oldukça değişmişti ama böylesini duymak hoşuna gidecekti. Epey bir kilo almış hafiften saçları kırlaşmıştı erkenden. Erkenden diyorum ama eh zamanıdır aslında. Biraz göbek yapmış, yüzüne anaç bir ifade oturmuştu. O eskiden birlikte takıldığımız deli dolu kız gitmiş bir "anne" evet bir anne gelmişti işte karşıma.

Öyle sarılıp muhabbete geçtik ki sanki konuşacak çok şeyimiz varmış gibi. Eski arkadaşlardan bahsettik, üniversite yıllarımızdan ve onca şaklabanlıklardan

Sonra görüşelim bak diyerek ayrıldık ama galiba o kadardı konuşacak şeyimiz. Kendime dıştan bakmak isterdim acaba o da benim hakkımda öyle düşündü de hiç değişmemişsin dedi diyorum şimdi.. Beyaz yalanlar o an mutlu kılıyor belki ama zorunlu mu hissediyoruz karşımızdakine aslında duymak istediği şeyleri söylerken acaba..
Old 06-11-2009, 14:11   #56
Academic

Üstad, öğrenciye kolay sorarsan senden azizi yok inan.. Öğreticem diye parçalama kendini..
Old 06-11-2009, 16:39   #57
Academic

Kim ne demiş? Kim ne yapmış? Umursamıyorum.
Kendime bir yol tutturmuş gidiyorum.
Bildiğim doğrular , savunduğum doğrularım.
Yanlışlarımı da sahipleniyorum,
Onlara üvey muamelesi yapmıyorum.

Bir adanmışlık belki,
Bir ömrü adamak..
Ne için kim için ve nasıl -neden-niçin?
Sadece bir hayat amacı ..
Başka türlü yaşamayı bilmiyorum.

Kim ne demiş? Kim ne yapmış?
El ne demiş?
Niye demiş? Bana ne?
İlgilenmiyorum..

Bir hedef var,
Bir menzil var varılması gereken..
Bir amaç var,
Gerçekleşmesi gereken..
Yaşanmamış şeyler var belki,
Ertelenen..
Ödenen bedel mi bu dedirten..

Yoluna çıkan çakıl taşları var,
Kaya zanneden kendini..

Kim ne yapmış, ne demiş,
senle ölçmüş kendini densizce bana ne?

İlgilenmiyorum..
Old 28-11-2009, 17:46   #58
Academic

Arka Bahçe demek "geçmiş" demek. Geçmişine bağlı insanlarız ama yaradılışım gereği hep ileriye bakıyorum. Zaten geriye bakmamız gerekseydi gözlerimiz başımızın arkasında olurdu diyorum)Çocukça belşki evet ama haklılık payı da yok değil hani..
Old 06-12-2009, 20:56   #59
Academic

Gözünü kapatıp şöyle arkana yaslanmak ve sesleri dinlemek. İçinden geçenleri, dışarda söylenenleri.. Arada bir nefes almak için durmak ve ne kadar yol katettiğini görmek için duraklamak gerekiyor. Attığın taşın ürküttüğün kurbağaya değip değmediğini görmek.. Kürek çekerken akıntıya doğru mu çektiğini yoksa yelkenleri şişieren rüzgarın sana oyun edip etmediğini görmek.. Arada bir bir fincan kahveni alel acele ve soğutarak, yarısı bardağında unutulup buz gibi olunca içmek değil de, hakkını vererek daha soğutmadan ve dumanı üstünde içmek gerekiyor.. Sigaranı kül tablanda unutmadan sonuna kadar içebilmek..

Arada bir duraklamak gerekiyor.. Hayatı yaşamayı da unutmamak galiba..
Old 28-12-2009, 20:33   #60
Academic

Bu insanlara bu kadar acı çok fazla... ne derim.. ? şiddet görmüş, belli ki ekonomik bir dayanağı yok, eğitimi yok, ayrıl git nasıl derim.. biri yanında biri karnında çocukları, yaşı daha gencecik, bir adamın elinden hayvan gibi dayak yiyip dururken orda kal nasıl derim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi