Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temlİkname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2009, 13:49   #1
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Acil Temlİkname

Sayın meslektaşlarım,

A firması X belediyesinden alacaklıdır.Aynı zamanda A firması B firmasına borçludur.B firmasıda müvekkilime borçludur.A firması noterde temlikname imzalayarak X belediyesinden alacağını, borçlu bulunduğu B firmasınında muvafakatını alarak(çünkü B firmasının müvekkilime borcuna istinaden) Müvekkilime temlik etmiştir.Temlikname tarihi 6 Nisan 2009 dur. Temlikname noter kanalı ile X Belediyesine tebliğ edilmiş ve temliknamede müvekkilimin banka hesap bilgileride belirtilmiştir. Bu tarihe kadar X belediyesi müvekkilime ödeme yapmamıştır. Sorularım;

1- Bu temliknameye istinaden X belediyesine ilamsız icra takibi mi yapmam gerekir? Başka bir yöntem varmıdır?

2- Temlikname tarihi göz önüne alındığında faiz yürütebilirmiyim, yürütülürse hangi tarihten itibaren yürütebilirim?Faiz oranı ne olmalıdır?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 04-11-2009, 22:25   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın MİRZA,

1- (A) nın X Belediyesinden alacağı hususunda yapabilecekeri ve başvuracağı hukuki yollar (alacağın temliki ile) müvekkilinize geçtiğinden, -(A) gibi- tüm hukuki yollara (icra da dahil) başvurmanız mümkündür.

2- *Alacağın temlikine mahal veren (A) ile X Belediyesi arasında kesin vadeli sözleşme ve/veya hukuki ilişki yoksa X Belediyesine gönderdiğiniz ihtarnameyi Belediyenin tebellüğü ile (BK m.101)Belediyenin temerrüdü oluşmuştur ve bu tarihten itibaren faiz talep edebilirsiniz.
*Faiz oranı: A ile X Belediyesi arasındaki hukuki ilişkinin mahiyetine göre talep edilecektir.
(diye düşünüyorum )

Saygılarımla...
Old 04-11-2009, 23:23   #3
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan MİRZA
Sayın meslektaşlarım,

A firması X belediyesinden alacaklıdır.Aynı zamanda A firması B firmasına borçludur.B firmasıda müvekkilime borçludur.A firması noterde temlikname imzalayarak X belediyesinden alacağını, borçlu bulunduğu B firmasınında muvafakatını alarak(çünkü B firmasının müvekkilime borcuna istinaden) Müvekkilime temlik etmiştir.Temlikname tarihi 6 Nisan 2009 dur. Temlikname noter kanalı ile X Belediyesine tebliğ edilmiş ve temliknamede müvekkilimin banka hesap bilgileride belirtilmiştir. Bu tarihe kadar X belediyesi müvekkilime ödeme yapmamıştır. Sorularım;

1- Bu temliknameye istinaden X belediyesine ilamsız icra takibi mi yapmam gerekir? Başka bir yöntem varmıdır?

2- Temlikname tarihi göz önüne alındığında faiz yürütebilirmiyim, yürütülürse hangi tarihten itibaren yürütebilirim?Faiz oranı ne olmalıdır?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın MİRZA,
Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi tip sözleşme olarak düzenlenir ve burada alacağın temliki, Kurumun muvafakatine bağlanmıştır. Eğer A firması bu şartnameye göre alacaklı ise temlikin hüküm ifade edebilmesi için Belediyenin muvafakati aranır. Bu hususu araştırdıktan sonra sayın Hades'in belirttiği şekilde yol alabilirsiniz. Saygılar...
Old 04-11-2009, 23:37   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Feridun Yurtsever
Sayın MİRZA,
Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi tip sözleşme olarak düzenlenir ve burada alacağın temliki, Kurumun muvafakatine bağlanmıştır. Eğer A firması bu şartnameye göre alacaklı ise temlikin hüküm ifade edebilmesi için Belediyenin muvafakati aranır. Bu hususu araştırdıktan sonra sayın Hades'in belirttiği şekilde yol alabilirsiniz. Saygılar...

BK. m.162: "Kanun veya akit ile veya işin mahiyeti icabı olarak menedilmiş olmadıkça borçlunun rızasını aramaksızın alacaklı, alacağını üçüncü bir şahsa temlik edebilir...." hükmü gereği sadece Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi tip sözleşme gereği değil; her halükarda A ile X Belediyesi arasındaki ilişkide "alacağın temliki" yasaklanmamış olmalıdır (diyelim diye düşünüyorum )

Saygılarımla...
Old 05-11-2009, 00:13   #5
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan Hades
BK. m.162: "Kanun veya akit ile veya işin mahiyeti icabı olarak menedilmiş olmadıkça borçlunun rızasını aramaksızın alacaklı, alacağını üçüncü bir şahsa temlik edebilir...." hükmü gereği sadece Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi tip sözleşme gereği değil; her halükarda A ile X Belediyesi arasındaki ilişkide "alacağın temliki" yasaklanmamış olmalıdır (diyelim diye düşünüyorum )

Saygılarımla...

Öncelikle teknik bir hatamı düzeltmek istiyorum. Bahsettiğim yasak Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi'nde değil;Yapım İşlerine Ait Tip Sözleşme'de yer almaktadır.

Sayın Hades, somut bir olaydan bahsediyoruz. Soru şudur:

"1- Bu temliknameye istinaden X belediyesine ilamsız icra takibi mi yapmam gerekir? Başka bir yöntem varmıdır?

2- Temlikname tarihi göz önüne alındığında faiz yürütebilirmiyim, yürütülürse hangi tarihten itibaren yürütebilirim?Faiz oranı ne olmalıdır?"

Benim verdiğim cevap da özetle şu:
"Evet icra takibi yapabilir, faiz yürütebilirsiniz; ancak idare ile A firması arasında muhtemel bir tip sözleşmenin varlığı halinde, temlik yasaklanmıştır."

Peki soruya verilen cevap karşısında, Borçlar Hukuku Genel Hükümleri gereğince, temlikin borçlunun muvafakatine bağlı olup olmamasını tartışmaya gerek var mı? Bence yok! (diye düşünüyorum )

Old 05-11-2009, 10:51   #6
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Sayın meslektaşlarım,
Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.
Borçlu belediye olduğu için bildiğim kadarı ile X belediyesi ile A arasında özel hukuk sözleşmesi düzenlenmiştir.Bu sözleşmede de temlik için bir sınırlama olmadığını düşünüyorum.Ama bu sözleşmeye ulaşmaya çalışacağım.Uygulamada gördüğüm kadarı ile bir çok müteahhit belediyelerden olan hakedişlerini temlik ediyor.Bu olayda beni tek düşündüren A firmasının Belediyeden olan alacağının muaccel hale gelip gelmediği sorunu.Bildiğim kadarı ile belediyeden kesin hakediş yapıldığı an alacak muaccel hale geliyor.Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
Old 05-11-2009, 11:34   #7
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Feridun Yurtsever
Peki soruya verilen cevap karşısında, Borçlar Hukuku Genel Hükümleri gereğince, temlikin borçlunun muvafakatine bağlı olup olmamasını tartışmaya gerek var mı? Bence yok! (diye düşünüyorum )

Sayın Av. Feridun Yurtsever,
3 Nolu mesajınızda
Alıntı:
Yazan Av. Feridun Yurtsever
alacağın temliki, Kurumun muvafakatine bağlanmıştır
demişsiniz.
Ben de 4 no lu mesajımda
Alıntı:
Yazan Hades
BK. m.162: "Kanun veya akit ile veya işin mahiyeti icabı olarak menedilmiş olmadıkça borçlunun rızasını aramaksızın alacaklı, alacağını üçüncü bir şahsa temlik edebilir...."
ekleyerek yazdığınız hususun tüm "alacağın temliki" nin yasaklandığı durumlar için geçerliliğini belirtmişim. Takdir edersiniz ki Belediyeden alacak sadece Yapım İşlerinden kaynaklı değildir ve Sayın MİRZA da sorusunda borcun mesnedini belirtmemiş. Bu durumda:
1- Kanunun maddesi tartışmaya mahal bırakmayacak kadar açık olmakla bence de tartışmamıza gerek yok
2- Genel Hükmün "özel bir hal"ini yazan siz olmakla ve 3 no lu mesaj 4 no lu mesajdan önce gelmekle; konuyu açan sizsiniz (diye düşünüyorum ); teşekkürler

Alıntı:
Yazan MİRZA
A firmasının Belediyeden olan alacağının muaccel hale gelip gelmediği sorunu

Sayın MİRZA, BK m.166 vd. sorunuzda size yardımcı olacaktır (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...
Old 05-11-2009, 17:57   #8
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Sayın meslektaşlarım, Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06108189 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.