Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

güveni kötüye kullanma sucunda kira sözleşmesine dayalı ilişki nitelikli hal olurmu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2011, 11:20   #1
mkys

Varsayılan güveni kötüye kullanma sucunda kira sözleşmesine dayalı ilişki nitelikli hal olurmu

merhabalar sayın meslektaşlarım,

araç kiralama sözleşmesine dayanılarark araç kiralayan kişi bu aracı başka bi arkadasına veriyor arkadasıda aracın kendisine satıldığını iddia ediyor, bu durumda konu suç TCK madde 155/2'deki güveni kötüye kullanma suçunun nitelikli haline girer mi?
Old 24-10-2011, 12:27   #2
üye38190

Kitap

Madde metni incelendiğinde, sizin örneğinizin 155/2 ye girebileceği açık gibi görünüyor. Tabi bunu kanıtlamak içinde uygun delillere ihtiyaç olacak..

Güveni kötüye kullanma
MADDE 155. - (1)Başkasına ait olup da, belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
Old 24-10-2011, 15:41   #3
mkys

Alıntı:
Yazan Av. Uğur İHTİYAROĞLU
Madde metni incelendiğinde, sizin örneğinizin 155/2 ye girebileceği açık gibi görünüyor. Tabi bunu kanıtlamak içinde uygun delillere ihtiyaç olacak..

Güveni kötüye kullanma
MADDE 155. - (1)Başkasına ait olup da, belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim sayın ihtiyaroğlu.
burdaki araç kiralama sözleşmesine dayalı olarak devredilen zilliyetliğin nitelikli hallerde belirtilen hallerden hangisine girdiğini ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
Old 24-10-2011, 15:53   #4
üye38190

Dikkat

Alıntı:
öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim sayın ihtiyaroğlu.
burdaki araç kiralama sözleşmesine dayalı olarak devredilen zilliyetliğin nitelikli hallerde belirtilen hallerden hangisine girdiğini ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Bence konu yönünden öncelikle siz MK-6 yönünden konuyu ispatlayıp, ispatlayamayacağınız üstüne yoğunlaşın. 155/2 de sayılan ticari/hizmet akdi sizin araç kiralama sözleşmesine uygun düşeceğini düşünüyorum. Ancak ilk mesajımda belirttiğim gibi, öncelikle uygun delillleri oluşturmanız lazım.Sonuçta mahkeme nitelikli bir hal olup, olmadığına dosya yönünden karar verecektir. 155/2 kesin oluşmuştur demek bu açıklananlarla yanlış olacaktır benim düşünceme göre.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi