Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilam tebliğ edilmeden ilamlı takip yapılır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2009, 15:22   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan ilam tebliğ edilmeden ilamlı takip yapılır mı?

Aleyhimize sonuçlanan bir alacak davasında karşı taraf vekili ilamı tebliğe çıkarmış ve ertesi günü ilamlı takip yapmıştır.

Biz ilamlı takipteki vekalet ücretini VE DİĞER MASRAFLARI ödemek istemiyoruz zira ilam bize tebliğ edilmeden temerrüt oluşmaz.

Takibin iptali dışında yapabileceğimiz birşey varmı?
Old 01-09-2009, 18:07   #2
Av.Fatih KISA

İlamın icraya konulması için karşı tarafa tebligine gerek yoktur.Konusu para olan ilamlar karar tarihi itibariyle icraya konulabilen ilamlardır.

İcra emrinin tebliği ilamın esasına dair kanun yollarına başvurma sürelerinizi işletmez.Ayrıca ilam Size tebliğ edilmesi gerekir.

İcra Hukuk Mahkemesinin şikayet üzerine takibin iptaline karar vereceğini sanmıyorum.

Tehiri icra talepli olarak temyiz edip, Yargıtaydan tehiri icra kararı getirmek için süre isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda da dosya borcunu yatırmak veya uygun görülen teminatı göstermek durumundasınız.
Old 01-09-2009, 18:22   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilam tebliğ edilmeden ilamlı takip yapılır mı?

Fatih beyin kararın tebliği konusundaki görüşlerine katılıyorum.

Ben bir karar anımsıyorum; ödeme emri tebliğ edilmeden önce ödenmiş olan borç nedeni ile borçlunun yargılama giderleri ve harçlardan sorumlu tutulamayacağına ilişkin.

Eski bir karar olması nedeni ile benim bulmam zor.

Konu ile yakından ilgilenen arkadaşlar sanırım bulur ve size iletirler.

Burada temel sorun icra takibine geçilmesine neden olmadığınız için bu giderlerden sorumlu olmamanızdır. Bu nedenle ödeme emri tebliğ edilmeden önce borcunuzu ödemiş olmanız gerekir.

Saygılar.
Old 02-09-2009, 11:48   #4
Songül Yıldız Aksarı

Gerekçeli kararın tebliği zaman açısından yalnıza yargı yollarının kullanılması ile ilgili bir önem taşır. Kısa kararla birlikte karar açıklanmış ve borç doğmuştur. Kendisine icra takibi yapılmasını istemeyen borçlu derhal harekete geçip alacaklı veya vekilini haberdar etmeli ve borcu ödeyeceğini bildirmelidir. Kimse karşı tarafa kararın tebliğ edilmesini beklemek zorunda değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi