Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isim tashihi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2008, 15:58   #1
mnokay

Acil isim tashihi

merhaba sayın meslektaşlarım,
muvekkilin ismi tugba, ancak nufus müdürlüğü anne ve babanın beyanını yanlış anlıyor ve tuğba olarak kayda geçiyor. Müvekkil isim tashihi davası açıp ğ olarak yazılan harfi g yapıp ismini tugba olarak değiştirmek istiyor. Haklı sebepe ilişkin bir dava mı açılmalı yoksa nufus memurunun hatasını mı bahse konu etmeliyim, benzer dava acan arkadaslar var mı?tesekkürler
Old 16-09-2008, 23:29   #2
köktaş

Merhaba Sayın Meslektaşım,
Müvekkilinin adının Tugba olduğunu, küçüklükten beri tugba olarak tanındığını ancak nüfusta kayıt esnasında tuğba olarak kayıt edildiğini ve bu nedenle tashihini isteyebilirsin. Açıkçası nüfus memurunun kayıt esnasında yanlış anladığını ve bu nedenle tugba yerine, tuğba olarak nüfusta kayıt yaptığını ileri sürebilirsin.
Saygılarımla...
Old 17-09-2008, 09:42   #3
mnokay

Varsayılan teşekkürler

teşekkür ederim üstadım, bununla ilgili olarak anne ve babasını tanık göstersek te olur değil mi, çünkü ismin konuluşuna en iyi tanık ebeveynler olur düşüncesindeyim. Sizin daha iyi bir öneriniz var mı?
çünkü benim korkum haklı sebep kavramının hakimin takdirinde olması. Yani bunu haklı sebep olarak görür mü görmez mi onun için bu konuyu açtım.
teşekkürler
Old 17-09-2008, 10:47   #4
köktaş

Anne, babasını, yakınlarını tanık olarak gösterebilirsiniz. İyi çalışmalar...
Saygılarımla
Old 17-09-2008, 11:47   #5
law in law

Bence mahkeme TDK kişi adları sözlüğüne bakar ve ona göre tashih yapar. ya tuba dır yada tuğba sanırım.Tugba kabul edilmeyebilir.
Sonucu merak ettim.yazarsanız takip ederiz.
Old 17-09-2008, 21:08   #6
avukat1980

Sayın law in law ın görüşüne katılıyorum.Bence tuba olarak tashihini istemeniz daha isabetli olacaktır
Old 18-09-2008, 09:43   #7
altınhukuk06

Arkadaşlara katılıyorum. Tuba olarak tashihi istenmelidir. Kararın Tugba şeklinde çıkmasının olanaksız olduğu kanısındayım. Harf eksikliğinden kaynaklı bu tashih için tanık bile göstermeye gerek bulunmamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi