Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isim tashihi-yabancı isim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2007, 17:43   #1
Nuriye Değer

Varsayılan isim tashihi-yabancı isim

Türk vatandaşlığına geçerken Türkçe isim talep eden kişi sonradan ben bu isme alışamadım hem çifte vatandaşım karışıklık oluyor, yabancı memlekette kullandığım ismi istiyorum geekçesi ile isim tashihi davası açabilir mi?
İlgilenenlere tşk ederim.
Old 19-11-2007, 19:22   #2
av_ttc

Nüfus hizmetleri kanunu 36/1-B ye göre AYNI KONUya dayanarak ancak 1 kez isim tashihi yapılıyor. Bu yüzden aynı sebebe dayanmadıktan sonra bu davayı bir kere daha açmanıza bir mani yok.saygılarımla..
Old 19-11-2007, 21:43   #3
Av. Canan EKE

Vatandaşlığa alınma sırasında seçilen isim, isim tashihi işlemi olmadığından, isim tashihi davası açılabiliyor bence. Konu ile ilgili karar bulamadım. Ancak söz konusu gerekçe tutarlı görünmüyor. Zira nüfus dairelerinden her zaman eski ve yeni isim karşılığını gösteren ve aynı şahıs olduğunu anlatan belgenin alınıp, gerekli yerlerde kullanılması mümkün. Zaten talep de düzeltme değil, bambaşka ve yabancı bir isim alınma talebi. Bu şartlarda mümkün olabileceğini sanmıyorum.
Old 20-11-2007, 13:38   #4
Av.Hakan Var

Geçmişte çifte vatandaş olan müvekkilimin soyadının tahsisi için benzer bir dava ikame etmiştim.Talebimiz türkçe olan soyadın yabanca kelime tahsisi talebi idi Mahkeme Soyadı kanunu ve tüzüğünde soyadın türkçe olmasının benimsendiği gerekçesiyle davayı red etti.Saygılar sunarım.
Old 21-11-2007, 11:40   #5
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av. Canan Timur
Vatandaşlığa alınma sırasında seçilen isim, isim tashihi işlemi olmadığından, isim tashihi davası açılabiliyor bence.

bence de engel bir durum söz konusu değildir. yabancı isim içinde (x,w,q) gibi harfler bulunmayacaksa, davanın kabul edileceğini düşünüyorum.
Old 21-11-2007, 12:13   #6
Yücel Kocabaş

Mümkün olabileceğini düşünüyorum.
saygılarımla.

T.C.

YARGITAY

18. HUKUK DAİRESİ

E. 1996/2181

K. 1996/2777

T. 19.3.1996

• AD DEĞİŞTİRİLMESİ İSİM DEĞİŞTİRİLMESİ ( Çifte vatandaşlık )

743/m.26

ÖZET : Medeni Kanun’un 26. maddesine göre, bir kimse haklı nedenlere dayanarak adının değiştirilmesine isteyebilir. Alman Vatandaşı iken, Türk kadını ile evlenmek suretiyle Türk Vatandaşlığını da kazanan bir kimsenin, bu nedenle Türkçe ad ve soyadı alması zorunlu değildir.
DAVA VE KARAR : Dava dilekçesinde, Ali Komşu olan isim ve soyadının, Reiner Diessner olarak düzeltilmesi istenilmiştir. Mahkemece, davanın reddi cihetine gidilmiş;
hüküm, davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup, gereği düşünüldü:
YARGITAY 18. HUKUK DAİRESİ KARARI :
Davacı, Alman Vatandaşı iken Türk Vatandaşlığına geçmek için isim ve soyadının da değiştirmesi gerektiği zannı ile Reiner Diessner olan isim ve soyadını, evlendiği Türk kadınının soyadını da kullanmak suretiyle Ali Komşu olarak idari yolla değiştirip, bu yolla nüfusa tescil edildiğini, Alman Vatandaşlığını da muhafaza ettiğini, buna göre çifte vatandaşlığa sahip olduğunu, pasaportunda Alman uyruğu olarak Alman ad ve soyadını taşımasına rağmen nüfus kaydında Türk ad ve soyadını taşıdığını, bu hususların gerek kendisi ve eşi için gerekse çocukları için karışıklık ve zorluk yarattığını ileri sürerek, ad ve soyadının vatandaşlığa girmeden önce olanları ile değiştirilmesini istemiştir.
Bu durumda davanın hukuki dayanağı, Medeni Kanun’un 26. maddesi olup, yasalara aykırı bir durum ifade etmeyecek haklı nedenin tesbiti halinde davanın kabulüne karar vermek gerekir.
Mahkemece, her ne kadar davayı, nüfus müdürlüğü ile iddia makamının ileri sürdüğü mütalâaya dayanarak davacının Türk Vatandaşlığına kabulü için Türkçe ad ve soyadı almasının zorunlu olduğu, Türk Vatandaşı olması nedeni ile bu isim ve soyadını muhafaza etmesi gerekli olup, yabancı isim ve soyadı almasının mümkün görülmediği gerekçesi ile davayı reddetmiş ise de, ne Türk Vatandaşlık Kanunu’nda ne de Nüfus Kanunu’nda bu gerekçenin dayanağı mevcut değildir.
Bu nedenle mahkemece dava Türk Medeni Kanunu’nun 26. maddesi kapsamında tahkik edilip incelenerek hasıl olacak sonuca göre karar verilmesi gerektiğinin dikkate alınmaması doğru görülmemiştîr.
SONUÇ : Bu itibarla, yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün ( BOZULMASINA ), oybirliğiyle karar verildi.
(kazancı)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi