Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ketmi Vereseye Dayalı Tapu İptali ve Tescili Davasında Verasetin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2008, 10:27   #1
avsakgun

Varsayılan Ketmi Vereseye Dayalı Tapu İptali ve Tescili Davasında Verasetin iptali

Ketmi Vereseye Dayalı Tapu İptali ve Tescili Davası açmayı düşünüyorum, bu davayı açabilmem için;

1) Öncelikle eski veraseti iptal ettirip ondan sonra tapu iptali ve tescili davası mı açmalıyım yoksa,
2)Direk tapu iptali ve tescili davasını açsam mahkeme verasetin iptali için bize ayrıca süre verir ve bu hususu bekletici mesele mi yapar yahut
3)Davayı açarken netice-i talep kısmında hem eski verasetin iptalini hem de tapu iptali ve tescilini mi istemeliyim,

Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum
Old 07-08-2008, 07:57   #3
avsakgun

Evet,bana da ilk iki şık olur gibi geliyor. Başka fikri olan meslektaşım varsa yorumlarını bekliyorum
Old 07-08-2008, 16:34   #4
Av. Murat Safkalp

birinci seçenekten karar çıkarttıktan sonra tapu iptali ve tescil davası açmaya gerek kalmaksızın diğer murislerin tapu devri yapmaya yanaşmaları mümkün olabilecektir. tabi ki bir olasılık ama ilk dava kazanılırsa ikinci dava kesin kazanılacak bir dava olur... bu durumda masrafların artacağı kaygısı ile tapuda işlem yapacaklardır.
Old 14-08-2008, 11:06   #5
tbztrk

ketmi vereseye dayanarak açılacak olan tapu iptali ve tescil davasında herhangi bir süre şartı varmıdır ?? ayrıca verasetin iptali davası acıldıktan sonra bu davanın sonucu beklenmeden tapu iptali ve tescil davası hemen açılmalımıdır?? sonucu beklemenın herhangı bır sakıncası olur mu zaman acısından ?? şimdişden teşekkür ederim..
Old 23-11-2011, 16:48   #6
Av. pınar

Ketmi verese davası açılabilmesi için illaki veraset ilamında yalnışlık mı olması gerekir.
Old 23-11-2011, 17:06   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan avsakgun
Ketmi Vereseye Dayalı Tapu İptali ve Tescili Davası açmayı düşünüyorum, bu davayı açabilmem için;

1) Öncelikle eski veraseti iptal ettirip ondan sonra tapu iptali ve tescili davası mı açmalıyım yoksa,
2)Direk tapu iptali ve tescili davasını açsam mahkeme verasetin iptali için bize ayrıca süre verir ve bu hususu bekletici mesele mi yapar yahut
3)Davayı açarken netice-i talep kısmında hem eski verasetin iptalini hem de tapu iptali ve tescilini mi istemeliyim,

Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum

Ketmedilen verese, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinde gözüküyorsa, uzun yolları dolaşmadan, bir tane daha mirasçılık belgesi (veraset ilamı) çıkartılabilir, diye düşünüyorum... Sonuçta nizasız kaza olup, hasımsız bir iştir...
Old 30-05-2013, 20:34   #8
Mare Nostrum

Benzer bir konu : 12 mirasçı olması gerekirken, intikal 11 mirasçı gösteren veraset ilamına göre yapılıyor, 12. mirasçı tabiki müvekkilim

hem bu başlıkta hem de diğer başlıklardan araştırdığım kadarıyla ilk veraset ilamının iptalini istemeli bir yandan da tedbir talepli tapu iptal tescil davası açmalıyım. Tapu iptal ve tescil davasında davalılar tapuda adı gözüken diğer 11 mirasçı mı olacak yoksa tapu müdürlüğüne de davayı yöneltmeli miyim?
Old 31-05-2013, 08:13   #9
denizizm

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45759 bir davamızda tapu iptal ve tescil davası ile eş zmanalı açmıştık.verasetin iptali beklendi. ihtiyati tedbir açısından tapu iptal ve tescil davasını açmanız daha yararlı olacaktır.zamanaşımı ile ilgili zamanaşımı süresi yok diye biliyorum ama karar bulamadım 3.şıkta belirtiğiniz üzere hem verasetin iptali hem tescil davası aynı davaya konu olamaz bağımsız davalardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi