Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Bedelinin Tespiti Sözleşmedeki Kira Artış İradesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2024, 16:39   #1
avsoruc

Varsayılan Kira Bedelinin Tespiti Sözleşmedeki Kira Artış İradesi

Merhaba meslektaşlarım
Kira sözleşmesinin 5 yılı doldu, 6. yıl için kira tespit davası açacağım(2023-2024 için). Lakin süresinde artışa dair ihtarname keşide edilmemiş. Sözleşmedeki artış şartı ise aşağıdaki gibi;

“2019 yılı kirası 01.11.201 tarihinden itibaren aylık tüfe+üfe/2 oranında net olarak artırılacaktır. Kiracı kontrat bitiminden bir ay önce feshi ihbarda bulunmadıkları takdirde işbu kontrat süresi 1 yıl daha aynen yenilenir.”

Burada yalnızca 2019 yılı için artış şartı belirlenmiş gibi dururken, ikinci cümlenin devamında sözleşme uzadığında sözleşme maddelerinin de aynen yenileceğini belirtmiş.

Yargıtay’ın 344/3 bakımından artış oranına değil, artış iradesine baktığını ve hatta doğrudan benim olayıma uygun lehe karar verdiğini biliyorum.

Ancak artık yerel mahkemelerin ne yapacağı maalesef belli olmuyor. Bu halde dava açarken terditli olarak 2025 yılı için tespit istediğimi belirtebilirim. Ancak arabuluculuk son tutanağında 2023-2024 yılı için tespit istediğim yazıyor. Yani 2025 yılı için talepte bulunsam dahi bu defa da arabuluculuğa başvurmadığım gerekçesiyle usulden ret verebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Old 14-02-2024, 16:26   #2
ŞenolFurkan

Kira sözleşmesinde belirli veya belirsiz olsun gelecek kira dönemlerinde kira artışının yapılacağını ilişkin bir maddenin bulunması halinde ihtar şartı aranmaksızın kira döneminin isterse son günü açılacak dava ile dönemin başından itibaren yeni kira bedelinin sonuç doğurmasını talep edebilirsiniz. Bir nevi geriye dönük bir dava lakin burada yargıtay yerleşik kararlarında özünde kiracının gelecek kira dönemlerinde kira bedelinin arttıralacağına ilişkin bilgisi olmasını arıyor ve bu sebeple artış maddesini yeterli görüyor. Kira tespit davasının terditli olarak açılabileceğini sanmıyorum. Bu hususta belirsizlik olması halinde hakim ilk celse bu konuda davacı tarafa talebini açıklatıyor zaten. Şahsen sayıca fazla kira tespit davası olan bir avukat olarak bütün dosyalarımda artış maddesi olması sebebiyle davalarımı geriye dönük açtım. İstanbul mahkemelerinde görülen dosyalarımda henüz aleyhe bir kararla karşılaşmadım. Biten dosyalarımızın hepsi lehe sonuçlandı. Bu husus çoğunlukla tartışma konusu dahi olmadı.
Old 22-02-2024, 13:15   #3
lifee

Üstadım, tam nokta atışı oldu. İçimi rahatladı.
Müvekkilim ihtarname çekmemiş , arabulucuyada yeni kira dönemi başlamadan 20 gün önce başvurmuş. Davayıda yeni kira dönemi başladığından 5-6 gün sonra açtım. Karşı taraf 30 gün önceden ihtarname ve arabulcuğa başvurulmadığına ilişkin beyanda bulundu.
kira sözleşmesinde artış şartı var ise ihtarnameye gerek olmadığına İlişkin yargıtay kararını hatırlıyorum ancak bulamadım . Mahkemelerin görüşü ne yönde ve emsal yargıtay kararını paylaşabilir misiniz. Çok teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi