Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eski İşime Dönmek İstiyorum

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 19:42   #1
muhendis

Varsayılan Eski İşime Dönmek İstiyorum

Benim sorum ºu: Ben Mart 1990 ile Ekim 2000 tarihleri arasında Kamuda 1475’e bağlı olarak iºçi statüsünde Mühendis olarak çalıºtım.ªu anda özel sektörde çalıºıyorum.Tekrar eski çalıºtığım kamu kuruluºuna dönmek istiyorum.Bildiğiniz gibi bir kamu kuruluºu eleman alacağı zaman önce ݺ Kurumu’na (eski adı ݺ ve ݺçi Bulma Kurumu) bildirmek zorunda.ݺ Kurumu da ilgili kurumun eleman ihtiyaç listesini ilana veriyor.(Gazeteye vs)Tabi bu sadece iºçi statüsünde olanlar için geçerli.ݺ kurumundan bana söylenen ºu: “Senin eski çalıºtığım kurum (diyelim A kurumu) ilan verse bile sen o ilana baºvuru yapamazsın.Baºka bir kamu kurumunun ilanına baºvurabilirsin.Fakat eski çalıºtığın kurumun ilanına baºvuramazsın” dediler.Bunu da aºağıda size gönderdiğim kırmızı ile iºaretli “i” bendine dayandırıyorlar.(Bu arada ºunu da belirteyim:Ben disiplin suçundan falan değil tamamen kendi isteğim ile ayrıldım ve daha önce kamuda çalıºtığım için DİS’ten –Devlet ݺçi Sınavı- muafım.) Bu soruyu Bakanlık Personel Daire Baºkanına sordum.Bana baºvuru yapabileceğimi söyledi.Yani herhangi bir engel yok dedi.Benim sizden sorum ºu:Siz bu konuda ne düºünüyorsunuz? Bana bu konuda doğru yolu gösterebilir misiniz?Yani bu iºin doğrusu nedir? Benim kendi düºüncem böyle bir ºey neden olmasın ki? Yani ben bir yerde 10 yıl çalıºıp tecrübe sahibi olmuºum ve kanun koyucu tecrübeli birinin eski çalıºtığı kuruma geri dönmesini neden engellesin?Bu mantıksız olmaz mı? Zaten ilgili “i” maddesinde de direkt olarak böyle bir ºey yazmıyor.
Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Sizlere çalıºmalarınızda baºarılar dilerim.
Kenan CANDANGİL.

Kamu Kurum Ve Kuruluºlarının Daimi Kadrolarına
İlk Defa ݺçi Olarak Alınacaklar İçin Yapılacak Merkezi Sınava Girecekler İle Eğitim Düzeyleri İtibarıyla Merkezi Sınav Dıºında Kalanlar ve Bunların ݺe Yerleºtirilmelerine İliºkin
Usul ve Esaslar
(TEBLİĞ)

(Bu Tebliğ 17/6/2000 tarihli ve 24082 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanmıºtır.)

BİRİNCİ KISIM
Ortak Hükümler

Amaç
Madde 1- Bu düzenlemenin amacı, kamu kurum ve kuruluºlarının daimi kadrolarına ilk defa iºçi olarak alınacaklar için yapılacak merkezi sınava tabi olanlar ile eğitim düzeyleri itibarıyla merkezi sınav dıºında kalanlar ve bunların iºe yerleºtirilmelerine iliºkin usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam
Madde 2- Bu usul ve esaslar, 20/7/1983 tarih ve 18110 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Kurum ve Kuruluºlarının Daimi Kadrolarına İlk Defa ݺçi Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliği”nin 2 nci maddesinde sayılan kamu kurum ve kuruluºlarını kapsar. Kamu kurum ve kuruluºlarının; geçici, mevsimlik veya muayyen süreli iºlerde çalıºtırdıkları iºçilerinin daimi iºçi kadrolarına alınmaları da bu usul ve esaslara tabidir.

Dayanak
Madde 3- Bu Usul ve Esaslar, Kamu Kurum ve Kuruluºlarının Daimi Kadrolarına İlk Defa ݺçi Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliğinin Ek 1 inci ve 3 üncü Maddelerine dayanılarak hazırlanmıºtır.

İKİNCİ KISIM
Merkezi Sınava Girecekler İle Eğitim Düzeyleri İtibarıyla Kur’aya Tabi
Olanlara İliºkin ݺlemler

BİRİNCİ BÖLÜM
Merkezi Sınav Uygulanmayacaklar ve Tanımlar

Merkezi sınav uygulanmayacaklar
Madde 4- Merkezi sınav;

a) Yönetmeliğin 12 nci madde birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bendlerinde sayılanlar,

b) 25/8/1971 tarihli ve 1475 sayılı ݺ Kanununun 25 inci maddesi uyarınca istihdam edilecek özürlü ve eski hükümlüler,

c) 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun Ek:1 inci maddesinde sayılanlar,

ç) 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun Ek: 1 inci maddesinde sayılanlar,

d)Tabii Afetlerde Zarar Gören Afetzedelerin ݺe Gönderilmelerinde ve ݺe Alınmalarında Öncelik Tanınması Hakkındaki 26/2/1985 tarihli ve 85/9422 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde iºe alınacaklar,

e) Türk Vatandaºlığına Kabul Edilen Afgan Göçmenlerinin ݺyerlerinde Öncelikle ݺe Alınmalarına Dair 83/ 6291 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde iºe alınacaklar,

f) Kömür istihsali veya bu istihsalde lüzumlu olan iºletme ve arama faaliyetleri sebebiyle; taºınmaz malları tamamen kamulaºtırılanlardan veya taºınmaz malları kısmi kamulaºtırma ya da hiç kamulaºtırma yapılmamakla birlikte kamulaºtırma yüzünden geçim imkanını kaybedenlerden kömür ocaklarının bulunduğu il, ilçe ve köy sınırları içinde ikamet eden ve 29/3/1984 tarihli ve 84/7893 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde kamulaºtırmayı yapan kamu kurum ve kuruluºu tarafından iºe alınacaklar,

g)Terörle Mücadele Sırasında Malul Sayılmayacak ªekilde Yaralananlar ile Üstün Baºarılı Olanların ve Bakanlar Kurulu Kararı ile Yükümlülük Süresi Uzatılan Yedek Subay, Erbaº ve Erlerin ݺe Alınmalarında Öncelik Tanınması Hakkındaki 29/01/1999 tarihli ve 99/12354 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde iºe alınacaklar,

h)Yer altında kömür ve her çeºit maden filizlerinin çıkartılması, üretiminin beceri sahibi ve deneyimli kiºilerce yapılma zorunluluğunun bulunması; iºin ağır ve tehlikeli olması; üretimin yapıldığı yörede ikamet eden ve birbirini tanıyan kiºilerin birlikte çalıºmalarının önemli ölçüde iº güvenliği sağlaması gibi faktörler dikkate alınarak, İİBK’ nın önceden izni alınmak kaydıyla, yer altı iºlerinde çalıºtırılmak üzere kömür ve maden iºletmelerinde ilk defa daimi iºçi kadrolarında istihdam edilecekler,

ı)Kamu kurum ve kuruluºunda memur, sözleºmeli personel veya daimi kadrolu iºçi olarak çalıºmıº olup da, bu kurum ve kuruluºun kendi disiplin mevzuatı uyarınca görev veya meslekten ihraç dıºında bir nedenle ayrılmıº olanlar ile halen bu statüde çalıºanlardan bir baºka kamu kurum ve kuruluºunun daimi iºçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenler,

hakkında uygulanmaz.

--------------------------------------------------------------------------------
Kenan CANDANGİL

05-09-2001 10:08:59
Old 27-02-2002, 19:43   #2
Av.Tepeli

Sayın Mühendis,
Bence eski işinize başvurunuzu yapınız. Başvurunuz
kabul edilmezse, kabul edilmeme nedenine göre gerekeni
yaparsınız. Herşeyin matematik kesinlikte baştan belli
olmadığı istikrarsız ülkemizde mükemmeliyetçilikten
vazgeçmenizi öneriyorum. Bırakınız onlar düşünsünler.

''Akıllı evlenene kadar deli çocuk sahibi olur.''

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi