Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Satış vaadi-Hukuki Menfaat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2008, 15:45   #1
Av.Günar

Varsayılan Satış vaadi-Hukuki Menfaat

Merhabalar,Muris x in ,a,b,c, ve d olmak üzere 4 mirasçısı var.d diğer mirasçıları gaip göstererek tek mirasçıymış gibi veraset illamı alıyor ve x e ait taşınmazı adına tescil ettiriyor.a ve b durumu öğreniyor veraseti iptal ettirerek,d ye karşı tapu iptali ve tescil davası açarak verasete göre hisselerini tapuya tescil ettiriyorlar.(Her nasılsa diğer mirascı c davaya dahil edilmeden karar çıkıyor).c nın hissesi ise d üzerinde kalıyor.Tüm bunlar olurken a c nin d üzerinde kalan belirlenebilir nitelikteki hissesini satış vaadi ile alıyor.Ancak 8 senedir c d üzerindeki hissesinin iptali ile adına tescili için dava açıp satış vaadi gereği a ya devretmiyor.A DA SATIŞ VAADİNDEN KAYNAKLANAN Menfaatine dayanarak c adına d ye karşı tapu iptali ve tescili davası açıyor,mahkemeden c nin d üzerinde kalan hissesinin öncelikle iptali daha sonra kendi adına tescilini talep ediyor.Dün dava red ediliyor.Hakimin GEREKÇESİ a c yerine geçip dava açamaz zira satış vaadi kişisel hak sağlayan bir sözleşmedir.Hakim doğru karar vermiş midir? doğru ise a bu satış vaadini boşuna mı yaptı?
Old 31-10-2008, 15:47   #2
Av.Günar

Arkadaşlar red edilen davanın avukatı benim.5 yıllık meslek hayatımda ilk defa bir davam RED edildi.Temyiz dilekçesi hazırlayacağım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Ben davama halen inanıyorum.Çünkü,tüm dava konusu olaylar(yolsuz tescil,satış vaadi) MİRASÇILAR arasında geçiyor.Ortada bir veraset ilamı var o verasette c nin de mirasçı olduğu belli.Şu an tapuda c dışındakilerin hisseleri belirlenmiş durumda.c diyor ki ben paramı almışım yıllar önce şimdi neden dava açayım diyor.Kötü niyetli yani,şimdi c nin kötü niyeti korunacak mı?İfa olanağı varken tazminat davası açmak zorunda bırakılmamızı da kabullenemiyorum.Davayı açmadan önce dava sırasında ve dünden beri yaptığım araştırmalarda benzer bir konuya,karara raslamadım.Kesin bilginiz olmasa bile şahsi görüşleriniz de benim için önemli.Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi