Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Hasarlı Trafik kazalarında polis beklemeye gerek olmadan tarafların form düzenlemesi ve sigortaya sunması uygulamasını
Uygun buluyorum 304 42,22%
Uygun Bulmuyorum 373 51,81%
Kararsız 43 5,97%
Oy Verenler: 720. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 218)

Hasarlı kazalarda polis bekleme sona eriyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2008, 15:19   #31
Kemal Yıldırım

Soru

Muhakkak ki yeni getirilen her sistem bazı aksaklaıkları da beraberinde getirecektir. Hatta bazen yanlış uygulanacak, yeni sorunlar doğuracaktır. Siz altyapıyı ne kadar uygun hale getirirseniz getirin, ufak tefek de olsa problemlerle karşılaşılacaktır.

Peki yapılması gerek nedir? Yıllarca her alanda iş yoğunluğundan, bu yoğunluk nedeniyle işlerin aksamasından şikayetçi olduk. Evet, sadece bunu yaptık. Peki neden bu aksaklıklardan sürekli şikayetçi olmak yerine, giderilmesi için çözüm üretmiyoruz, birşeyler yapmıyoruz?

Örneğin bu konuda: Neden formların anlaşılmazlığından şikayeçi oluyor da, onların nasıl daha anlaşılır olacağı, bu konuda neler yapılabileceğini tartışmıyoruz?

Saygılarımla..
Old 09-04-2008, 10:57   #32
L&P

Genelgeye baktım ama bana göre eksik olan birşey farkettim. Anladığım kadarıyla sadece maddi hasarı olan trafik kazalarında TARAFLARIN UZLAŞMASIYLA form doldurulucak ve sigorta şirketlerine bu form iletilecek

öte taraftan taraflar uzlaşamamışlarsa ki genelde öyle olur ne olacak? bunun cevabını ben genelgede göremedim. O zaman trafik polisini çağırabilecekmiyiz.

Şahsım adına maddi hasarlı ve çok basit denilebilecek bir kaza geçirdim.Ama karşı taraftaki araçtan inen şahıs yanımda başkaları olmasa beni dövebilirdi.Ayrıca yaşadığım travma nedeniyle uzlaşmış dahi olsak bir form dolduracak yada sağlıklı düşünebilecek durumda değildim. Her aracın başına bir trafik polisi dikilemeyeceğine göre bu tür çözüm arayışları içinde olunması bir anlamda güzel ama ortaya konulan fikrin doğru olduğunu da düşünmüyorum.Peki ne yapılabilir.????
Old 09-04-2008, 12:11   #33
Av.Yüksel Eren

Trafik tescil tutanağında detaylara dikkat!
AA

Sürücülerin, maddi hasarlı trafik kazalarında araç sigortası hasarsızlık oranında hak kaybına uğramamaları için araçlarının pozisyonuna göre sinyal ve stop lambasının yanıp yanmadığı, karşı taraftaki sürücünün uyarmak amacıyla korna çalıp çalmadığı ve tanık ifadeleri gibi detaylara dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

Adana Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük kentlerdeki trafik akışında, ulaşım alt yapısının yetersizliği ve araç sayısındaki artışın sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Gazioğlu, trafik sorununa çözüm getirmek üzere yapılan çalışmalar kapsamında maddi hasarlı trafik kazalarında olay yerine trafik polisi çağırmadan hazırlanan tutanakla sorunun çözümüne yönelik uygulama başlatıldığını anımsatarak, "1 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe giren uygulamaya göre taraflar mutabakat halinde doldurdukları bu tutanağa göre hasarlarını sigorta şirketlerinden tazmin edebilecekler" dedi.

Küçük çaplı maddi hasarlarda sürücülerin sorunu polis çağırmadan kendi aralarında çözümleme yoluna gittiğini gözlemlediklerini söyleyen Gazioğlu, sürücülerin, "araç sigortası hasarsızlık oranı"nda hak kaybına uğramamaları için de tutanak hazırlarken bazı detaylara dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

İbrahim Gazioğlu, başvurulan sigorta şirketinin en geç bir sonraki iş günü sonuna kadar tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik ortamda Trafik Sigortaları Bilgi Merkezine (TRAMER) ilettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"TRAMER tarafından gönderimi izleyen 3 iş gününde, şirket değerlendirmelerinde farklı sonuçlara ulaşılması halinde TRAMER bünyesinde oluşturulan Tutanak Değerlendirme Komisyonuna sunulur.

Komisyon, tutanağı ve varsa çekilen fotoğrafları inceleyerek sorumluluk oranlarını yüzde 0, yüzde 50 ve yüzde 100 oranları çerçevesinde kesin olarak belirler. Sonuç TRAMER aracılığıyla ilgili şirketlere elektronik ortamda bildirilir. İlgili sigorta şirketi de kaza sorumluluk oranlarının iletilmesi ve gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından 8 iş günü içinde tazminatı taraflara öder."

Sürücülerin, hak kaybına uğramaması için de trafik polisini çağırmayı gerektirmeyecek olası kazalarda tespit tutanağını, istenilen bilgilere göre eksiksiz doldurması gerektiğini ifade eden Gazioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu işlemi yapan sürücülerin araçlarının kaza öncesi pozisyonuna göre sinyal ve stop lambasının yanıp yanmadığı, karşı taraftaki sürücünün uyarmak amacıyla korna çalıp çalmadığı, seyir halindeyken hangi şeritte bulunduğu, sağa veya sola dönüşlerin serbest olup olmadığı, yolun tek veya çift şeritli kullanılıp kullanılmadığı, yolda kazaya neden olabilecek çukur olup olmadığı ve yolun kaygan olup olmadığı gibi detaylara da dikkat etmeli. Bu detayları tutanak belgesindeki sürücü görüş bölümüne mutlaka belirtmeli, varsa tanık ifadelerine de yer vermeli."

Adana Baro Başkanı Gazioğlu, kaza tutanaklarının trafik denetleme ve tescil şube müdürlüklerinden, şoförler ve otomobilciler odalarından, sigorta şirketlerinden ve Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden temin edilebildiğini söyledi.

"BÜYÜK HASARLI KAZALARDA POLİS ÇAĞIRMAKTA FAYDA VAR"-

Trafik polislerine de büyük kolaylık sağlayan uygulamanın zaman kaybını ortadan kaldırdığını belirten Gazioğlu, "Ancak gözlemlerimiz ve yetkili kurumlardan aldığımız bilgilere göre maddi hasar büyük olan kazalarda bu uygulama tam oturmadığı için sürücüler, trafik polisi çağırmaya devam ediyor. Bize göre de bu gibi durumlarda hak kaybına uğrama riskini ortadan kaldırmak için polis çağrılmasında yarar var" dedi.

Gazioğlu, sürücülerinin anlaşamaması durumunda, sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa, yaşı küçükse, alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse, trafik kazasında sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse, kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise veya trafik kazası ölüm ve yaralanmayla sonuçlanmışsa mutlaka polise haber verilmesi gerektiğini bildirdi.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/default.a...04.2008&ver=93
Old 10-04-2008, 08:25   #34
mustigocer

Merhaba
Ben Gülsüm hanım gibi düşünmüyorum 2 gün önce istanbul avcılarda haramidere civarında başıma geldi 3 araba zincirleme kaza yaptık aramızda hemen anlaşıp kaza yerinin resmini çekip arabaları kaldırdık 3 adet tutatnak tuttuk bu arada yanlış yapmayalım diye de o anda oradan geçen ekibi durdurup olayı anlatıp tutanakları gösterdik aldığımız yanıt ''herşey çok doğru'' oldu bu vesile ile trafiği boş yere meşgul etmemiş olduk ve kendimizde zaman kaybına uğramadan kaza yerinden ayrıldık burada önemli olan kişilerin iyi niyetli ve yapılan işlemin doğru ve eksiksiz yapılmasıdır. saygılarımla
Old 10-04-2008, 11:52   #35
Hemocrania

konu ile ilgili katıldığım konferansta komiserin keyfi yerindeyken sigorta şirketi temsilcisinin yüzünde pek mutlu bir ifade yoktu

düzenleme suistimale açık ve tahminime göre sigorta şirketleri işlemlerden primlerden daha fazla para alacaklar ya da batacaklar gibi geliyor bana ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi