Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evi terke zorlandım buna rağmen bana evi terk ettğime dair mahkemeden tebligat geldi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-01-2011, 15:31   #1
ulku

Varsayılan evi terke zorlandım buna rağmen bana evi terk ettğime dair mahkemeden tebligat geldi

Merhaba
Ben yaklaşık iki yıldır evi terke zorlanıyorum. Evi eşimle birlikte aldığımız halde eşim sürekli evi terk etmemi istedi. Sürekli bana hakaret etti. Fiziksel şiddet kulladı. Kucağımda bebeğim olduğu halde fiziksel şiddet kullandı. Şikayetçi oldum. Ceza aldı. Fakat hakaretlerine devam etti. Evi terk etmemi istedi. Ben sınavlarım olduğu için ailemin yanına gittim. Bana telefonda gelmeni istemiyorum dedi. Sonrada mahkemeden evi terk ettiğimi iki ay içinde dönmezsem boşanma açılacağına dair yazı geldi. Ben evi terk etmediğim için bu çağrıyı dikkate almadım. Eşimin samimi olduğuna inanmıyorum. Ayrıca 3 yaşında küçük kızım onun bağırmalarından çok zarar görüyor. Ben şimdi ne yapabilirim. Onun evden gitmesini sağlayabilir miyim.
Old 01-01-2011, 20:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin sizi terke zorlamış olduğunu, hakaret ve tehditlerini ve size şiddet uyguladığını da kanıtlayarak açılan davanın reddini sağlama olanağınız vardır. Terke zorlayan veya eve dönmeyi engelleyen eşin, terk nedeniyle boşanma davası açma hakkı bulunmamaktadır.

Eve dönmek niyetinde iseniz, şiddet gördüğünüzden ailenin korunmasına ilşikin kanun kapsamında, en yakın aile mahkemesinden, eşinizin müşterek evden uzaklaştırılmasını, şiddete yönelik eylemlerine son vermesini ve sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemesi gibi tedbir koruma kararlarının alınmasını talep edebilirsiniz.

Boşanma mahkemesinden kendiniz ve çocuğunuz için nafaka telebinde bulunabilir ve çocuğunuzun velayetinin size verilmesini ve evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanmanıza yönelik karar verilmesini de isteyebilirsiniz.

Ayrıca eşinizin üzerine olan ev için Aile Konutu Şerhini tapuya müracaatla aldırınız.

Daha fazlası için avukat desteğini doğrudan alınız. Hak kaybına uğramazsınız.

Saygıyla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi