Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrı yaşama ve boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2010, 15:48   #1
Konuk

Varsayılan Ayrı yaşama ve boşanma

1,5 yıllık evliyiz ve 2,5 aylık bir erkek çocuğumuz var. evliliğimiz boyunca şiddetli geçimsizlik vardı hatta şiddet, hakaret, küfür hepsi mevcuttu. komşularım hepsine şahit. gebeyken,lohusayken gördüğüm şiddetin haddi hesabı yok.1 ay önce gösterdiği şiddetten hemen sonra 155i aradım bizi mahallemizin karakoluna götürdüler hepsi eşimin arkadaşıdır çünkü eşim o bölgenin doktoru. eşim çok korkuyordu şiddetini yasal olarak ispat etmemdenki orada biranda değişti ben eşimi seviyorum rolleri bide tanıdığı polisler olunca aramızı buldurlar şikayetimden vazgeçtim ki çok pişmanım. çünkü değişen hiç birşey olmadı. psikolojim darmadağın. hayatım zehir oldu ama en önemlisi olan küçücük herşeyden habersiz yavruma olacak. eşimle 1 aydır aile terapistine gidiyoruz değişen hiç birşey olmadı her ikimizdede. boşanmaya karar verdim oda onaylıyor.ama şöyle bir konu var. o anlaşmalı boşanalım diyor çünkü ben şiddeti kullanıp ondan tazminat almamı istemiyor anlaşmalı yapalımki ortak ne varsa paylaşılsıın ama ortak hiç birşeyimiz yok araba haricinde. eşimin evi babasının üzerine. ama ben öyle olsun istemiyorum.
bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim gerekirse avukatta tutmak istiyorum.
benim bir mesleğim var ama çalışmıyorum yani öğretmenim ama atanmadım, boştayım.
anlaşmalı boşanmayı kabul edip boşanmalımıyım yoksa bir avuklat tutup hakkımı savunmalımıyım.
yapmam gerekenler nelerdir. çocuğumuda alıp ayrı bir evde yaşayabilirmiyim bunu eşime karşılatabilirmiyim.
şiddeti hakaretlerini kanıtlamammın tek yolu komşularımdır. birde eşimin kuızeni morluklarımı görmüştür ama şahitlik edermi bilmiyorum.
yardımcı olursanız çok sevinirim haklarım nelerdir, neler yapabilriim.
teşekkürler saygılar.
Old 30-12-2010, 10:16   #2
Levent Cirit

Anlaşmalı boşanma davasında bir protokol düzenlenir ve bu protokolde tarafların hangi koşullarla boşandığı belirtilir. Bu protokolde iki taraf da razı ise ödenecek tazminat, velayetin kimde olacağı, çocukla diğer tarafın görüşme günleri ve ödenecek nafakalar kararlaştırabilir. Dolayısıyla eşiniz tazminat ödemeye razı ise bunu anlaşmalı boşanma ile de elde edebilirsiniz.

Eşinizin buna razı gelmemesi halinde açacağınız boşanma davasında hem kendiniz hem de çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz. Tarafların maddi durumlarına göre hakim, uygun bir tutara karar verecektir. Ancak tam olarak evinizin kirasınıı karşılar miktarda olmayacaktır.

Boşanmaya neden olaylarda, eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. En yakın akrabalarınız dahil, komşu ve arkadaşların tanıklığından yararlanabilirsiniz. Buna göre, maddi ve manevi tazminat talepleriniz hakkında da hüküm verilecektir.

Nafaka bağlanması 2 aydan önce olmaz zira öncelikle mahkeme tarafların ekonomik durumunu araştıracak. Ancak nafaka bağlandığında dava tarihinden itibaren birikmiş olanları da tahsil edebileceksiniz. Bunun dışında nafakayı eşiniz rızası ile ödemez ise icra işlemleri yapmak gerekecektir. Dolayısıyla elinize para geçmesi biraz zaman alabilir.

Çocuğunuz ile ayrı bir eve çıkmanıza bir engel yoktur. Önemli olan haklı sebeplerle evden ayrıldığınızı, ayrılmak zorunda kaldığınızı kanıtlayabilmenizdir.

Çalışmadığınız sürece veya boşanma davası kabul edilirse yeniden evlenmediğiniz sürece eşinizden nafaka alabilirsiniz. Nafaka ödememek ayrıca suçtur. Mahkemenin hükmettiği nafaka için icra takibi yapmanız gerekecektir ve buna rağmen ödenmezse eşiniz hakkında icra ceza mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Herhangi bir hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.

Yoksul ve bir yerden geliriniz olmadığını kanıtlayarak bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi