Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile konutu ile ilgili bazı sorular

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-07-2007, 17:59   #1
tosunkartal

Varsayılan Aile konutu ile ilgili bazı sorular

Selamlar;

Bu sitedeki aile konutu kavramlarını okudum ama kafamda netleşmeyen şeyler oldu. O sebeple kısa kısa bazı şeyler sormak istiyorum.
1- Eşlerden biri öldüyse, diğer eş aile konutu şerhi verdirebilir mi?
2- Cevap evet ise, bu şerhten önce tapuya konulmuş olan hacizlerin akıbeti ne olur?

Şimdiden teşekkürler.
Old 30-07-2007, 19:43   #2
Av.Turan

sayın meslektaşım yargıtay kararlarına göre aile konutu şerhi kurucu değil beyan edicidir. bu nedenle daha önceden konulmuş olan hacizler açısından aile konutunun hazcedilemeyeceğinden dolayı dava açabilirsiniz. ayrıca İİK göre kişinin haline mutanasip evi haczedilemez.
Old 30-07-2007, 22:01   #3
recepbarlas

Varsayılan İntİfa Hakki

Diğer eş, bu konut ile ilgili olarak,Sulh Mahkemesine başvurarak ölünceye kadar İntifa hakkını tesis edebilir.Yanılmıyorsam TMY Madde 476 idi.2.Hukuk dairesinin son kararı bu yönde artık.Aile şerhi konulamaz.Zira evlilik sona ermiştir.
Old 30-07-2007, 22:27   #4
sumeyra

Ayrıca Mk. 652. maddesi uyarınca eşlerden sağ kalan aile konutunun mülkiyetini talep edebiliyor..
Benim de böyle bir sorunum var.. Derdest olan İzale-i Suyu davasında da mülkiyet talep edebilir miyiz... Yoksa yeni bir dava açmamız mı gerekiyor bunun için... Açacağımız davada nisbi harc mı uygulanacak..
Old 31-07-2007, 14:29   #5
Av.Tuncer yılmaz

Sumeyra'nın sorusuna karşı benim cevabım şu şekilde olacaktır. Derdest olan ortaklığın giderilmesi davasında mülkiyet talebinde bulunmanız davanın sonucuna etki yapmayacağını ancak açacağınız bir aile konutu tespiti davasının bekletici mesele olarak kabul edilebileceğini düşünmekteyim. Açacağınız dava mülkiyete dayalı olacağından dolayı Harçlar Kanununa göre nisbi harca tabi olacaktır.
Saygılarımla.
Old 20-05-2008, 16:54   #6
Aybüke Kağan

Sayın Sümeyra nın bahsettiği şekilde bir dosyam var.İzaleyi şüyu davasında davalı vekiliyim.Dava konusu taşınmaz, murisin eşiyle oturduğu ev.Davalı murisin sağ kalan eşi.Davacılar murisin ilk evliliğinden çocukları.Mahkeme bir hafta sonraya keşif için gün verrdi.Bize de cevaplarımızı keşif gününe kadar bildirmek üzere süre verdi.

Bu durumda öncelikle aile mahkemesinde aile konutu tespiti için dava açıp ,taşınmazın aile konutu olduğu tespit edildiktren sonra mülkiyet veya intifa hakkı için dava mı açmak gerekliyor?Bu tür davalarda intifa hakkı tesis edilmesi yönünde karar verilmesi hangi şartlara bağlı?mülkiyet veya intifa hakkı isterken hangi mahkeme görevli?genel kurala göre müddeabihe göre mi belirleniyorİ?

5 yıl önce aynı taşınmazla ilgili sağ kalan eş sulh hukuk mahkemesinde intifa hakkı için dava açmış ve görevsizlik kararı verilmiş.çocuklardan birine görevsizlik kararı tebliğ edilemediğinden kesinleşme olmamış ve dosya arşive kalkmış.Bu dosya üzerinden işlem yapmak daha mı iyi olur?

Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum ve şimdiden çok teşekkür ediyorum..Saygılarımla.
Old 21-05-2008, 20:11   #7
advokat34

Aile konutu ile ilgili farklı bir durum hakkında meslektaşlarımın görüşlerini almak istedim. Erkek eşin evlilik nedeniyle (resmi nikahlarını çıkarmalarından 2 ay öncesinde) karısı adına tapusunu verdiği dairesine, sonradan aralarındaki geçimsizlik nedeniyle, erkek eş tarafından aile konutu şerhi konuyor. Ancak bayan eş mahkemeye müracaatle bu şerhin kaldırılmasını talep etmiş ve gerekçesini de, 'şerhe konu dairenin tapusunu evli değilken aldığını, dolayısıyla edinilmiş mal rejimine dahil olmadığını ve bu sebeple aile konutu şerhi konulamayacağını' beyanlarına dayandırmıştır.
1- Aile konutu olarak kullanılan bir taşınmaza bu şerhin konulmasının, sözkonusu taşınmazın evlilikten önce eşlerden birisinin adına kayıtlı olmasının bir önemi var mı? Yani bu şerhin konulması için illaki o taşınmazın evlilikten sonra mı alınması gerekiyor? Çünkü bir taşınmazın edinilmiş mallara dahil olup olmaması ayrı bir durum iken, aynı taşınmazın aile konutu olması (ne zaman alındığının bir önemi olmaksızın) ayrı bir durumdur diye düşünüyorum.
2- Böyle bir iddia karşısında nasıl beyanlarda bulunmak daha doğru olur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi