Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhbar Tazminatı Hesabında Takıldım...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2011, 09:02   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan İhbar Tazminatı Hesabında Takıldım...

Günaydın arkadaşlar;

İhbar Tazminatını hesaplamasında takıldım...

İşten ayrılan bir personel var 3 seneden fazla çalışması var işyerinde. 2 hafta önceden bildirimde bulundu daha sonra da işten çıktı. Yani 8 hafta önceden bildirimde bulunması gerekirken 2 hafta önceden bildirimde bulundu bu durumda 6 haftalık mı tazminat hesaplanacak yoksa 8 haftalık mı hesaplanacak?
Old 19-09-2011, 09:25   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Günaydın arkadaşlar;

İşten ayrılan bir personel var 3 seneden fazla çalışması var işyerinde. 2 hafta önceden bildirimde bulundu daha sonra da işten çıktı. Yani 8 hafta önceden bildirimde bulunması gerekirken 2 hafta önceden bildirimde bulundu bu durumda 6 haftalık mı tazminat hesaplanacak yoksa 8 haftalık mı hesaplanacak?

İhbar öneli bölünmez. Bu sebeple 8 haftalık talep edeceksiniz.
(sanırım, işveren işçiden talep ediyor, değil mi?)

Old 19-09-2011, 09:35   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Günaydın arkadaşlar;

Doktrin ve Yargıtay kararlarında bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Uygulamada, sözleşmenin ihbar süresine riayet edilerek feshedilmiş sayılması için, sürenin tam olarak verilmesi gerekir. İhbar süresi hiç verilmemiş veya eksik verilmiş ya da kısmen para kısmen süre verilerek iş sözleşmesi feshedilmişse "usülsüz" fesih sözkonusu olur ve sözleşmeyi fesheden taraf usülsüz feshin tazminatı olarak ihbar tazminatı öder. Sizin için kararı da buldum

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 1996/17132

K. 1996/24194

T. 25.12.1996

• İHBAR TAZMİNATI ( Yasal Süresinden Az Olan Önele Yapılan Fesih )

• İHBAR ÖNELİ ( Bölünememesi Nedeniyle Yasal Süresinden Az Olan Önele Yapılan Fesihin Önelsiz Sayılması )

• İŞVERENİN İHBAR TAZMİNATI İSTEMESİ ( Çalışan İşçinin Önel Vermeksizin İşten Ayrılması )

1475/m.13

ÖZET : İhbar öneli bölünemeyeceğinden yasal süresinden az olan önele yapılan fesih önelsiz sayılacağından davacı işveren ihbar tazminatına hak kazanır.

DAVA : Davacı, ihbar tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı, Banka yanında çalıştığı Şube Müdürünün ihbar öneli vermeksizin işinden ayrılması nedeni ile ihbar tazminatı istemiş bulunmaktadır.
Mahkeme davayı reddetmiştir. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre davalı davacı bankada 26.7.1987-6.12.1994 tarihleri arasında çalıştığından hizmet süresi 7 yıl, 4 ay 10 gündür. Davalı işyerinden ayrılırken davacı bankaya vermiş olduğu 15.11.1994 tarihli dilekçede yıllık iznini kullanmak istediğini belirterek iznin bitimi tarihi olan 6.12.1994 tarihinde sözleşmeyi, fesh edeceğini belirtmiştir. Davalının verdiği önel çalışma süresine göre 14/5 sayılı İş Kanunu`nun 13. maddesinde öngörülen 8 haftayı bulmamaktadır. Ayrıca ihbar öneli bölünemeyeceğinden yapılan fesih önelsiz bir nitelik taşımaktadır. O halde, davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, 25.12.1996 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 19-09-2011, 09:39   #4
Av. Aykut Toklu

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda 8 haftalık hesaplanacak

Peki bir sorum daha olacak işçi işten ayrılacağını bildirdi diyelim ki 8 hafta önceden bildirimesi gerekirsen 2 hafta önceden bildirdi ben de işten çıkmak istediği tarihte çıkışını verdim ama ihbar süresi ile ilgili herhangi bir şey söylemedim yani ihbar süresine uymadın bak bunun tazminat ödemesi var vs gibi bir bildirimde bulunmadım yine de ihbar tazminatını bu süre için talep edebilir miyim?
Old 19-09-2011, 09:45   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda 8 haftalık hesaplanacak

Peki bir sorum daha olacak işçi işten ayrılacağını bildirdi diyelim ki 8 hafta önceden bildirimesi gerekirsen 2 hafta önceden bildirdi ben de işten çıkmak istediği tarihte çıkışını verdim ama ihbar süresi ile ilgili herhangi bir şey söylemedim yani ihbar süresine uymadın bak bunun tazminat ödemesi var vs gibi bir bildirimde bulunmadım yine de ihbar tazminatını bu süre için talep edebilir miyim?

Evet, talep edebilirsiniz.
Old 19-09-2011, 10:50   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Evet, talep edebilirsiniz.

Benim de bir sorum olacak.İşçi yaptığı hatayı anladı ve 2 hafta sonra işten ayrılmadı. Ne olacak?
Old 19-09-2011, 10:54   #8
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim de bir sorum olacak.İşçi yaptığı hatayı anladı ve 2 hafta sonra işten ayrılmadı. Ne olacak?

Sonuç değişmez. Fesih iradesi karşı tarafa ulaşmakla sonuç doğurur ve fesih usülsüz olmakla ihbar tazminatı hakkı doğar
Old 19-09-2011, 11:00   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Hayırlısı olur.
Old 19-09-2011, 11:05   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Hayırlısı olur.

Kimin için?
Old 19-09-2011, 11:08   #11
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kimin için?

Herkes için hayırlısı olsun.
Old 19-09-2011, 13:36   #12
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 16.01.2001 T., Esas: 2000/15536, Karar: 2001/256:"
Davacı, ihbar tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.

Hüküm süresi içinde, davacı avukatınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR : Dosya içeriğine göre davacı işyerinde belirsiz süreli hizmet akdi ile çalışan davalı işçinin 18.10.1999 tarihli dilekçe ile "... ailevi nedenlerden dolayı istifa ediyorum... 30.10.1999 tarihi itibarı ile görevimden ayrılacağım..." şeklinde fesih iradesini açıkladığı, davacı işveren yetkilisi tarafından anılan dilekçe üzerine "Personel Daire Başkanlığına Arz olunur. Uygundur." biçiminde şerh düşüldüğü ve davalının 30.10.1999 günü işten ayrıldığı anlaşılmaktadır.

Mahkemece davacı işverence istifa dilekçesi üzerine konulan şerhin istifa isteğinin kabulü anlamına geldiği bu durumda ihbar tazminatının istenemeyeceği gerekçesi ile davacı işverenin ihbar tazminatı isteğinin reddine karar verilmiştir.

Fesih beyanı bozucu yenilik doğuran haklardan olup, karşı tarafa ulaşmakla, muhatabın kabulüne bağlı olmaksızın sonuçlarını doğurur. Somut olayda işveren tarafından davalının istifa dilekçesi üzerine konulan şerh ile dilekçenin veriliş tarihini ve ilgili birime havale edilmesine yönelik usulü bir işlem yapıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Anılan işlemden tarafların akdin feshi konusunda anlaştıkları sonucunun çıkarılması gerçeğe ve dosya içeriğine uygun düşmez. Akdin davalı işçi tarafından tek taraflı olarak feshedildiği kabul edilmeli, İşverence yapılan işlemin sonuca etkili olmadığı düşünülmelidir. Davalı işçi usulüne uygun fesih ihbarında bulunmadığına göre ihbar tazminatı isteğinin kabulüne karar verilmelidir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, 16.1.2001 gününde oybirliği ile karar verildi."

Saygılar...
Old 09-12-2011, 14:24   #13
av_ayşe

Peki işveren işçiye 4 haftalık ihbar süresi için , iki hafta çalış, iki haftanın parasını ödeyeyim derse yine mi bölünmüş olur?
Old 09-12-2011, 14:51   #14
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan av_ayşe
Peki işveren işçiye 4 haftalık ihbar süresi için , iki hafta çalış, iki haftanın parasını ödeyeyim derse yine mi bölünmüş olur?

İhbar tazminatı belirsiz süreli sözleşmelerin usulsüz feshi ile gündem olur. Yani fesih ikale ya da işçinin ölümü gibi bir sebeple meydana gelirse ihbar tazminatı ödenmez. Somut olayda, yukarıda verdiğimiz bilgi ve kararlar doğrultusunda işveren tarafından ihbar önelinin bir kısmının süre ve bir kısmının ücret olarak verilemeyeceğine dair bilgiler yanılgıya sebep olmasın. İşveren bunun böyle olmasını isterse fesih usulsüz olup ihbar tazminatından sorumlu olur. Ancak ikale ile feshin anlaşma yolu ile yapılmış olması halinde ihbar tazminatı gündem olmayacaktır. Bence taraflar 4 haftalık ihbar süresinin iki haftasını çalışarak ve iki haftasının da ücretini alarak/vererek akdi sonlandırır iseler bana göre bu muteber olup, usulsüz fesih söz konusu olmaz (diye düşünüyorum )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi