Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kaçak elektrik - icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2010, 17:46   #1
norm

Varsayılan kaçak elektrik - icra takibi

Merhaba herkese,

Müvekkilimin kiracı olduğu işyerine gelen tbigat üzerine bedaşın 27000 TL için kendisine takip başlattığını öğreniyor. Bedaşa gittiğinde bunun kaçak elektrikten kaynaklandığını söylüyorlar. İhmalkar davranarak takibe itiraz etmiyor ve takip kesinleşiyor.

Benden yardım talep etmekteler. Cezai yaptırımla ilgili henüz herhangi bir evrak gelmemiş.

Şu durumda işyerinin elektriği kesilmesin diye ihtirazi kayıtla ödeyip menfi tespit davası açmakve neticesin lehe olursa ödenene parayı geri almaktan başka çare gelmiyor aklıma ve forumda da başka bir yöntemden bahsedilmemiş.

Biizm davada söyleyebileceğimiz tek şey, müvekkilin bu suçu işlemediği. Bedaş yetkililerini bile görmemiş, böyle bir şey yapmadım demekte. Ben kiracıyım ve her ay gelen elektrik bedellerini, mal sahibi adına ben ödüyorum, bir anda bu cezayı anlamadım demekte.

Tavsiyesi olan var mı acaba?

Teşekkürler
Old 02-08-2010, 21:09   #2
adesleno

Kesinlikle aynı yolu takip ederim. Ancak henüz davayı ikame etmeden evvel bu hususa ilişkin mahkeme kanalıyla bir tespit yaptırırım. Zira kaçak elektrik sebebiyle açılacak olan ceza davasında da bu şekilde bir tespit dosyası müvekkiliniz lehine delil teşkil edebilecektir.
Old 02-08-2010, 21:13   #3
üye15747

Yukarıda meslektaşımızın verdiği cevap gayet makul, bu tespitle birlikte BEDAŞ'tan söz konusu kaçak kullanımla ilgili tutanağı isteyin, elinizdeki faturaları da delil olarak sunun, müvekkilinizin söz konusu işyerine ilişkin kira akdini de dosyanıza ekleyin. Açacağınız menfi tespit davasında ispat yükü zaten davalı idarede olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi