Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanma davasından sonra tazminat ve yoksulluk nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-10-2013, 13:05   #1
baharada

Varsayılan Anlaşmalı boşanma davasından sonra tazminat ve yoksulluk nafakası

Merhaba sayın meslektaşlarım, müvekkilim sahta ayrılık vaadiyle eşi ile protokol imzalayarak ayrılmışlardır. Henüz karar kesinleşeli 6 ay olmuştur. Protokolda tazminat ve nafaka için "taraflar birbirlerinden tazminat ve nafaka istememektedir." diye sadece bu cümle vardır. Herhangi bir feragat söz konusu değildir. Bu durumda yoksulluk nafakası ve maddi manevi tazminat açanilrim diye düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak ve yargıtay kararı paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılar
Old 09-10-2013, 20:15   #2
mevzu hukuk

Sayın meslektaşım Yargıtay 6.HD 2010/11930 Esas, 2011/5632 Kararında boşanmanın feri niteliğinde olmayan ziynet ve eşya davası yönünden dava açılabileceği belirtmiş.
Old 09-10-2013, 20:36   #3
baharada

Tesekkur ederim meslektaşım ama ziynet esyasi kişisel alacak olarak kabul ediliyor biliyorum be on yıllık zamanaşımına tabi. Benim sorum nafaka ve tazminat mk madde 178.
Old 10-10-2013, 15:00   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan baharada
Merhaba sayın meslektaşlarım, müvekkilim sahta ayrılık vaadiyle eşi ile protokol imzalayarak ayrılmışlardır. Henüz karar kesinleşeli 6 ay olmuştur. Protokolda tazminat ve nafaka için "taraflar birbirlerinden tazminat ve nafaka istememektedir." diye sadece bu cümle vardır. Herhangi bir feragat söz konusu değildir. Bu durumda yoksulluk nafakası ve maddi manevi tazminat açanilrim diye düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak ve yargıtay kararı paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

Yoksulluk nafakası ve maddi tazminat davası açamazsınız. Nafaka ile ilgili olarak aşağıdaki linkteki konunun 8 no.lu mesajında bir Yargıtay kararı bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34631
Old 10-10-2013, 15:29   #5
baharada

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yoksulluk nafakası ve maddi tazminat davası açamazsınız. Nafaka ile ilgili olarak aşağıdaki linkteki konunun 8 no.lu mesajında bir Yargıtay kararı bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34631
Cevabınız icin cok tesekkur ederim. Fakat avukat bey, feragat etmemiş ki taraflar talepleri yok denmiş. Bu durumda mk m177 ve m178 devreye girer diye düşünüyorum. Feragat tutanağa geçirilmesi gereken durumlardan. Bu dursa acilir
Old 10-10-2013, 15:46   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan baharada
Cevabınız icin cok tesekkur ederim. Fakat avukat bey, feragat etmemiş ki taraflar talepleri yok denmiş. Bu durumda mk m177 ve m178 devreye girer diye düşünüyorum. Feragat tutanağa geçirilmesi gereken durumlardan. Bu dursa acilir

Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle taraf vekilleri, "vekalet ücreti talep etmiyoruz" derler. O halde, davadan sonra bunu da isteyebilirler.

Şöyle deseniz, tartışılabilir: "Nafaka talep etmiyorum, demiş. Belki de tedbir nafakasını kastetmiştir. Açıkça -yoksulluk nafakası talep etmiyorum- dememiş"
Old 10-10-2013, 15:51   #7
baharada

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle taraf vekilleri, "vekalet ücreti talep etmiyoruz" derler. O halde, davadan sonra bunu da isteyebilirler.

Şöyle deseniz, tartışılabilir: "Nafaka talep etmiyorum, demiş. Belki de tedbir nafakasını kastetmiştir. Açıkça -yoksulluk nafakası talep etmiyorum- dememiş"
Ancak doğmuş bir haktan feragat edilir. Boşandıktan sonra yoksulluğa dusulmesi bu hakkını talep etmesine engel değil bence. Ayrıca kanunda yoksulluk nafakası boşanmadan sonra talep edilemez diye bir madde yok. Bu durumda hakkaniyet kurallarına gore bu tespit edilebilir. Sayın meslektaşım sizin fikirleriniz takip ettigim kadar hep doğru sayılır. Fakat bu konu da bence bir hak olmalı
Old 10-10-2013, 16:18   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan baharada
Ancak doğmuş bir haktan feragat edilir. . .)

Katılmıyorum. Konu bağlamında sadece "iştirak nafakasından" ileriye yönelik olarak feragat edilemez. Bunu "yoksulluk nafakası" için söylerseniz, ben de size "yoksulluk nafakası" isteme hakkı ne zaman doğar, diye sorarım.

Alıntı:
Boşandıktan sonra yoksulluğa dusulmesi bu hakkını talep etmesine engel değil bence

Hangi durumda engel değildir? Boşanma davası sırasında hiç bahsi geçmemişse veya bu hususta hiç karar yoksa talep edilir.

Alıntı:
Ayrıca kanunda yoksulluk nafakası boşanmadan sonra talep edilemez diye bir madde yok. Bu durumda hakkaniyet kurallarına gore bu tespit edilebilir

Tam tersine "talep edilir" diyen bir madde var(TMK 178).Ama yukarıda yazdığım şekilde talep edilebilir.

Alıntı:
Sayın meslektaşım sizin fikirleriniz takip ettigim kadar hep doğru sayılır. Fakat bu konu da bence bir hak olmalı ;

Bu bir iltifat ise(yani sizin görüşünüz ise) çok teşekkür ediyorum. Tereddüt ettim, çünkü "başkaları doğru sayar ama"şeklinde anlam da çıkmaktadır.
Old 10-10-2013, 18:42   #9
baharada

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Katılmıyorum. Konu bağlamında sadece "iştirak nafakasından" ileriye yönelik olarak feragat edilemez. Bunu "yoksulluk nafakası" için söylerseniz, ben de size "yoksulluk nafakası" isteme hakkı ne zaman doğar, diye sorarım.

Bende biir örenci gibi cevaplayım: boşanma veya ayrılık ile yoksulluğa düşülebileceği ihtimali sosyal ve eknomik araştırma ile tedbir; boşanma gerçekleşirse yoksulluk nafakası isteme hakkı doğar.(TMK göre bana göre bir erkeği eski eşi evlenene kadar yada ölene kadar nafaka yükümlülüğüne sokmak adaletin özüne aykırı.)

Hangi durumda engel değildir? Boşanma davası sırasında hiç bahsi geçmemişse veya bu hususta hiç karar yoksa talep edilir.

Tam tersine "talep edilir" diyen bir madde var(TMK 178).Ama yukarıda yazdığım şekilde talep edilebilir.

işte ben de tam bunu demiştim.Nafakadan Feragat yok; o an talep edilmemiş ve şimdi nafaka talep etmek istiyor.

Bu bir iltifat ise(yani sizin görüşünüz ise) çok teşekkür ediyorum. Tereddüt ettim, çünkü "başkaları doğru sayar ama"şeklinde anlam da çıkmaktadır.
Aslında bir nebze doğru beni bile bildiğim bir konuda sizin "hayır, olmaz" demeniz çelişkiye düşürür. saygılarımla
Old 11-10-2013, 01:30   #10
Av.Selim Balku

İştirak nafakasının talep edilebilirliği, kamu düzeninden kaynaklanmaktadır; anlaşmalı boşanma davasında çocuğu olmasına rağmen iştirak nafakası talep etmeyen tarafın istemi kabul edilir ve nedense kamu düzeninden dolayı resen incelenmez...

Kolay Gelsin...
Old 11-10-2013, 10:45   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İştirak nafakasının talep edilebilirliği, kamu düzeninden kaynaklanmaktadır; anlaşmalı boşanma davasında çocuğu olmasına rağmen iştirak nafakası talep etmeyen tarafın istemi kabul edilir ve nedense kamu düzeninden dolayı resen incelenmez...

Kolay Gelsin...

TMK 166/3 maddeye göre hakim tarafların hazırladığı protokole "tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak, bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir."
Old 11-10-2013, 10:46   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan baharada
Aslında bir nebze doğru beni bile bildiğim bir konuda sizin "hayır, olmaz" demeniz çelişkiye düşürür. saygılarımla

Sizin bildiğiniz ve fakat benim bilmediğim (konu bağlamında) konu nedir?
Old 11-10-2013, 11:21   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
TMK 166/3 maddeye göre hakim tarafların hazırladığı protokole "tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak, bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir."

Doğru, ancak uygulamada hangi anlaşmalı boşanma davasında bu husus araştırılıyor?

Yargılama uzamaması için bu nevi araştırmalar hiç yapılmadan 1 hafta da karar veriliyor. Nasıl olsa temyiz eden yok...

Ancak konuda da bahsedildiği gibi aradan yıllar geçiyor, anlaşmalı boşanan taraflardan biri çocuğu için iştirak nafakası talep ediyor ve talep karar görüyor, neden ? Çünkü iştirak nafakası kamu düzeniyle alakalı ve çocuğun menfaati önemli!

Peki ama hakim anlaşmalı boşanma kararı verdiğinde zaten bu hususları gözetlemiş oluyordu...

Sonuç olarak; anlaşmalı boşanmadan sonra iştirak nafakasının talep edilebilirliği, kamu düzeninden değil, hakimin eksik incelemesinden kaynaklanmaktadır. Demek istiyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi