Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında temyiz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2010, 19:26   #1
Rekoğlu

Varsayılan Boşanma davasında temyiz.

Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Müvekkilimin eşi müvekkilime karşı pek fena muameleye dayanarak boşanma davası açıyor. Müvekkilim de karşı dava açma süresini kaçırdığı için eşine karşı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak boşanma davası açıyor. Talep üzerine mahkeme müvekkilimin açmış olduğu boşanma davasını ilk açılan boşanma davası ile birleştiriyor. Yapılan yargılama sonucunda mahkeme hüküm kısmında davacının (müvekkilimin eşinin) davasının ve davalının (müvekkilimin) birleştirilen davasının kabulüne ve tarafların eşit kusurları nedeniyle davacının (birleşen davanın davacı) davası açısından TMK ilgili madde, birleştirilen dosyanın davacısının (müvekkilim) talebi açısından TMK ilgili maddesi gereğince boşanmaya karar veriyor. Biz de bu kararı davacının (birleşen davanın)davasının reddine ve müvekkilim tarafından açılan boşanma davasının ise kabulüne karar verilmesi gerekirken eşit kusura dayanarak tarafların boşanmasına kar verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek temyiz ettik. Karşı taraf bizim bu temyiz isteğimizi davamızdan feragat olarak nitelendirmekte. Kararı bu şekilde temyiz etmemiz davamızdan feragat olarak nitelendirilebilir mi?
Old 18-10-2010, 20:26   #2
Levent Cirit

Siz dilekçede ne yazmıştınız ki feragat olarak nitelediler?
Anlattığınız kadarı ile feragat olarak nitelendirilecek bir husus bulunmadığı kanaatindeyim.
Old 18-10-2010, 20:55   #3
Rekoğlu

Ben dilekçemde iletimde de belirttiğim üzere davacının (birleştirilen davanın davalısı)davasının reddine, tarafımızdan açılan boşanma davasının ise kabulüne karar verilmesi gerekirken eşit kusura dayanarak tarafların boşanmasına karar verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirttim. Ayrıntılı gerekçelerimi burada yazmam mümkün değil. Dilekçemin özü yukarıda belirttiğim gibi.Mahkeme taraflara eşit kusur atfederek tazminat taleplerimizi de reddetti
Old 18-10-2010, 21:00   #4
av.suleyman

Kesinlikle feragat olarak nitelendirilemez. Bu konuda aynı şekilde yargıtaya giden bir davamız olmuştu. Yargıtay feragat olarak nitelendirmedi.haksız gördüğü tarafın davasının reddine, haklı gördüğü tarafın davasının akbulüne karar verilmesi gerektiği gerekçesi ile bozdu. Davası reddedilen tarafın, karşı davanın kabulü ile yine boşanma talebi gerçekleşmiş olsa da; bunun başka sonuçları vardır: Tazminat,mahkeme masrafı, vekalet ücreti konularında...
Old 18-10-2010, 21:04   #5
BALDIRAN

Merhaba.Bence endişelenmenize gerek yok.yazdıklarınızdan feragat sonucu çıkmaz. Kaldı ki feragatin açık ve sarih biçimde yapılmış olması şarttır. Saygılar.
Old 18-10-2010, 21:34   #6
Rekoğlu

Bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Benim kaygım şundan ileri geliyor. Mahkeme müvekkilim tarafından açılmış olan boşanma davasını da, müvekkilimin eşi tarafından açılmış olan boşanma davasını da kabul etmiş. Yani biz bir anlamada tarafımızdan açılan boşanma davasında verilen boşanma kararını da temyiz etmiş olduk, eşit kusura dayanarak boşanmaya karar verilmesi nedeniyle. Karşı taraf bu durumun feragat olduğunu iddia ediyor.
Dolayısıyla ben de bu durumu araştırma gereği hissetim.
Old 18-10-2010, 21:56   #7
BALDIRAN

Kanımca siz, kendinizin açığı davada verilen boşanma kararını değil, EŞİT KUSURLU SAYILARAK BOŞANMAYA KARAR VERİLMESİNİ VE BU NEDENLE TAZMİNAT TALEPLERİNİZİN REDDİ KARARINI temyiz ettiniz. Bu temyizde hukuki yararınız vardır zira, talebiniz kabul edilirse, müvekkliniz kusursuz yada az kusurlu sayılacak, tazminat almaya hak kazanacaktır. Düşüncem, yine bunun feragat olarak nitelendirilemeyeceği yönünde. Sizin amacınız açtığınız boşanma davasından feragat etmek değil, daha lehe bir boşanma kararı elde etmek. Gerekiyorsa, bu konuda bir açıklama yapan yazılı dilekçe sunun dosyaya.saygılar.
Old 18-10-2010, 22:18   #8
Rekoğlu

Evet sizin dediğiniz gibi ben kararı temyiz ederken eşit kusura dayanarak boşanma karar verilmesini temyiz ettim. Çünkü bizim iddamız müvekkilimin kusursuz olduğu ya da daha az kusurlu olduğu yönünde. Yani boşanmaya karar verilecekse bu eşit kusura dayanılarak değil kusursus ya da daha az kusurlu olması nedeniyle boşanmaya karar verilmesi şeklinde olmalıydı. Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.
Old 18-10-2010, 22:33   #9
BALDIRAN

Ben teşekkür eder, başarılar dilerim. Sonucu bu sorunun altında paylaşırsanız memnun olurum. Kendi doğrularımız yanlışlarımızı görme şansı tanımış olursunuz.Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi