Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira alacagı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2006, 15:57   #1
Av.mdogan

Varsayılan kira alacagı

benim sorunum kira alacağı ile alakalı, müvekkillerimin murislerinden kalan bir dükkanın kira bedeli için eski örnek no 51'lerden gönderdim.Yalnız müvekkillerimin miras taksimi neticesinde elde ettikleri bü dükkandan daha öncede murisleri zamanında olsun kendi tapu dönemleri olsun herhangi bir şekilde kira almış değillerdir.Müvekkillerimin babası ne bir kira sözleşmesi yapmış ne de bir tahliye tahaaütnamesi almıştır.Ben 51 göndererek icraya başladım,borçlu taraf aralarında bir kira sözleşmesi olduğunu ve miktarını kabul etmiş ancak bu kira akdinin tarafının müvekkilerimin olmadığını iddia ederek husumet ve dolayısıyla borca itiraz etmişlerdir.Şimdi ben genel mahkemede itirazın iptali davası mı açayım?(elimizde herhangi bir belge mevcut değildir sadece kiracı dükkanda oturmaktadır) yoksa tespit yaptırarak ecr-i misil mi isteyeyim? en dogru ve sonuca ulaşabileceğim en kısa yol hangisi acaba? şimdiden tesekkur edıyorum.
Old 14-04-2006, 16:09   #2
Admin

Siz karşı tarafın kiracı olduğu iddiasıyla örnek 51 göndermişsiniz. Karşı taraf da kiracılık sıfatını kabul etmiş. Bu durumda geriye dönerek borçlunun fuzuli şagil olduğunu iddia etmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum. (ki gerçekte de öyle olmadığını belirtiyorsunuz). Bence yapılması gereken genel mahkemeye giderek itirazın kaldırılmasını talep etmek. Siz veraset yoluyla mülk sahibi olduğunuza göre, karşı taraf, kiraya verenin bir başkası olduğunu iddiasındaysa kendi iddiasını o ispat etsin.
Old 14-04-2006, 17:23   #3
Armağan Konyalı

Sayın Admin'in düşüncesine katılıyorum . Bu olayda kira ilişkisi var. Fuzuli işgalden giderseniz kira sözleşmesi nedeniyle tıkanırsınız.

Kiracıya ihtarname göndererek kiralayanın vefatını haber vermek ve kira bedellerini yatıracağı yeri göstermek zorundaydınız. Bir başka deyimle, kiracı ile tanışmalıydınız. Şimdi kiracının sizi tanımaması ve husumet itirazında bulunması normaldir. Saygılarımla
Old 18-04-2006, 15:51   #4
avunzilekucukoner

Burada kiraya verenin sıfatı ( mirasçılardan biri mi ) da önemli olup,ayrıca murisin vefatından önceki dönem kirası ve sonraki dönem kirası alacakları için izlenecek yol da farklı olmalı kanaatindeyim.
Old 19-04-2006, 13:17   #5
erdal7

Yargıtay 12 HD. 20-10-1983 T 6344/7814 Talih Uyar Tahliye Kitabı sy. 320 . "Alacaklı ile hiç bir kontratım yoktur" Şeklindeki itirazı kira sözleşmesinin inkarı olarak görmemeştir. Kira kontratosuna itiraz edilecek ise , Açık ve Kesin olarak icra dairesine bildirilmesi gerekmektedir. itirazında kira aktini ve varsa buna ait belgedeki imzasını açıkca inkar etmeyen kiracının kira aktini kabul etmiş sayılacağı Y 12HD 20-04-1984 T E:2534 K:4916
51 örnek takip yapabilmek için mutlaka yazılı kontrata ihtiyaç yoktur. Sözlü kontrat ile de 51 örnek icra takibi yapılabilinir. Takibi ,tüm mirasçılar adına yapmış iseniz. sorun yoktur. Çünkü tahliye istemi bölünemez bir borçtur ve iştirak halinde davacılar yönünden mecburi dava arkadaşlığı vardır. Borçlu kiracının itirazlarını kelime kelime dikkat ederek Kontrata ve imzaya yönelik bir itirazı olmadığından veya açıkca kira kontratı yönünden bir itirazı bulunmadığından İcra Hakimliğine itirazın kaldırılması ve tahliyeye gidebilirsiniz. İtiraz kontrata yönelik açık ve kesin değil ise saadece o takip yönünden kira bedeli ve aylık kira hususu uyuşmazlık dışı kalır. Yargıtay Kararını mutlaka ibraz ediniz. Aynı anda Sulh Hakimliğine de tahliye yönünde itirazın iptali ve tahliye davası da açabilirsiniz . Derdestlik teşkil etmez. Somut olayda ecrimisil düşünülemez . Ecrimisil yönünde açılacak davayı kaybedersiniz.
saygılarımı sunarım , Erdal
.
Old 20-04-2006, 12:31   #6
berkant ÖZTOPRAK

Gerek babanız ve gerekse bugüne kadar sizlerin suskun kalmış ve kiracıdan kira bedeli ve tahliye gibi taleplerde bulunmamanız tahliyeye engeldir diye düşünüyorum. Fuzuli şagillikten talepte bulunamayacağınız bir kişiye geniş açıdan düşünürsek tahliye talebinde de bulunamayacağınız düşüncesindeyim. Şayet karşı taraf kira akdinin varlığını kabul ediyorsa kira bedellerini de yatırdığını ispatlamak zorundadır. Husumet itirazı ile karşılaştığınıza göre bence bu noktadan sonra bir ihtarname ile bundan böyle kira bedellerinin .... nolu hesaba yatırılmasını geçmişe ilişkin haklarınızı saklı tutarak , tapu belgelerini de ekleyerek göndermeniz. Yatırılmamış kira bedelleri var ise bunlarla ilgili talebi de yine kiracıdan yapabilirsiniz. Şayet kiracı kira sözleşmesini aktettiği kişiye bu bedelleri ödediğini ispatlarsa haksız olarak kira bedellerini almış kişiye geriye dönük alacaklarla ilgili olarak da icra takibatı yapabilir veya dava açabilirsiniz. Kira tespit davası gibi haklarınız zaten saklıdır. Açtığınız davalarda olay sonuçlanıncaya kadar Mahkemede kira bedellerinin bir hesaba yatırılması konusunda emir verebilir.
Old 20-04-2006, 14:18   #7
erdal7

Kiracı borçlu kira aktini ve kira miktarını kabul ettiğine göre artık sizin düşüneceğiniz itirazı nasıl kaldırırım ve tahliyeye gidebilir miyim olacaktır.

Türk hukukunda Kiraya verebilmek için malik olma şartı yoktur. fakat kira aktini muris ile yaptığını söylüyorsa , mirasçılar yönünden tahliye isteme hakkı mecburi dava arkadaşlığı yönünden ortak hareket etmeyi gerektirecektir. İlgili yerin tapusu taksim neticesinde bir kısım mirasçılar adına çıkmış ise sorun olmaz . Lakin Tapu kaydında halen murisin ismi gözüküyor ise işte o zaman bir kısım mirasçılar adına yaptığınız takip hatalıdır. Bu halde sulh hukuka da gitseniz İTM ye de gitseniz tahliye kararı çıkmaz. Alacak yönünden itirazın kaldırılmasını da mirasçının payı oranında yapasilirsiniz. Tahliye istemi bölünemez borç doğurur.
Eğer Tapu kaydında Takibe koyduğunuz alacaklılar gözüküyor sa İTM ye gidebilirsiniz.
Saygılarımı sunarım. Erdal
Old 04-04-2008, 16:42   #8
nhr

öncelikle herkese iyi çalışmalar, benim asliye hukuk mahkemesinde görülen ecrimisil davası ile ilgili bir sorum olacak.
müvekkillerim 4 kardeş babalarından miras kalan bir çiftlik mevcut. 3 mirasçı kardeş benim müvekkilim, 4. kardeş işbu çiftliği 2 yıldır kullanıyor, oturuyor, ürün yetiştiriyor vs. ve benim müvekkilllerimin kullanmasına izin vermiyor. bu husula ilgili izale-i şuyu davası açıldı akabinde 2 yıllık kullanımı nedeniyle ecrimisil davası açıldı. davanın delil toplama aşamasının neredeyse sonuna gelindiğinde karşı taraf noter onaylı bir kira sözleşmesi sundu, muris babasıyla yapılan. işbu sözleşmede kira bedeli oldukça az. bu durumda ne yapabilirim? ecrimisil davasında? ya da kira bedeli talep eden bir ihtarname mi göndermeliyim ancak bu durumda ecrimsil davamın akıbeti ne olur? görüşlerinizi beklerim, saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi