Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davasında ödenen kdv

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2014, 10:14   #1
avukat73

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davasında ödenen kdv

Sayın meslektaşalrım öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Ortaklığın giderilmesi sonucu 1/2 hisseye sahip müvekkilim satış sonucu taşınmazı alıyor. Bu taşınmazlar üzerinde muktesatları var fakat bu muktesatları karşı taraf kabul ediyor. Sorum şu bizden tüm satış bedeli üzerinden KDV talep ediliyor.Yani; müvekkilime ait olan muktesat bedelinden de KDV ödememiz isteniyor. Ortaklığın giderilmesi davası çıplak mülkiyetin konusu bu durumda bize ait olan muktesatlar için KDV istenebilir mi? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Çünkü ödenecek tutar hatırı sayılır bir tutar. Bu konu ile ilgili içtihatta varsa paylaşırsanız sevinirim
Old 20-06-2014, 19:22   #2
sailor1981

Uygulamada kararda dava konusu arz üzerindeki bina maliki tespit edilerek misalen a-b ortak ise ve bina b ye aitse,
arsa degeri:90000 bina degeri 10.000

satışın % 45 a 'nın %55 b nin olacak şekilde hüküm tesis edilir.
satış sırasında b ihaleyi kazanır ise sadece arsanın( %45 lik kısmın) KDV 'sini öder.
umarım yardımı olur. ıyı çalışmalar
Old 21-06-2014, 13:09   #3
avukat73

Alıntı:
Yazan sailor1981
Uygulamada kararda dava konusu arz üzerindeki bina maliki tespit edilerek misalen a-b ortak ise ve bina b ye aitse,
arsa degeri:90000 bina degeri 10.000

satışın % 45 a 'nın %55 b nin olacak şekilde hüküm tesis edilir.
satış sırasında b ihaleyi kazanır ise sadece arsanın( %45 lik kısmın) KDV 'sini öder.
umarım yardımı olur. ıyı çalışmalar
Üstedım benimde Sulh Hukuk Kalemi Müdürüne böyle olması gerektiğini söylüyorum fakat ikna edemedim. Elinizde içtihat varsa paylaşırsanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi