Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TÜketİcİ Hukuku İle İlgİlİ Bİr Sorun

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2008, 08:13   #1
av.murat kılıç

Varsayılan TÜketİcİ Hukuku İle İlgİlİ Bİr Sorun

Merhaba

Müvekkil Aydın'da bir otelde bayramda kalmak için rezervasyon yaptırıyor. Bayrama 1 ay kala gitmekten vazgeçiyor ve otele fax göndererek rezervasyonu iptal edin gelemeyeceğim diyor.
Otel yetkilileri müvekkilin kalacağı gün telefon açarak; gelmediğini bu yüzden kredi kartı ile ödemiş olduğu bedelin yanmış olduğunu söylüyorlar.

Bu durumda müvekkilinin ikametgahı olan yerdeki tüketici mahkemesinde paranın iadesi için dava açmayı düşünüyorum.
Miktar 896 YTL. Sözleşme aslı yok. Yalnızca otelin gönderdiği fax var. Otelde de sözleşme aslı yok sadece faxı var.
Bu durumda dava açma konusunda görev ve yetki olarak ve diğer hukuki sebepler olarak değişik fikirleri olanlar paylaşırlarsa sevinirim.
Teşekkür ederim.
Old 15-12-2008, 12:46   #2
korayoz

Rezervasyon yaptırılıp bunun karşılığında ücret ödenmişse bu sözleşmenin tek taraflı feshedilebileceğini düşünmüyorum. Müvekkiliniz hizmeti kullanmamakla alacaklının temerrütü hükümleri gereği temerrüte düşmüştür.Tüketici kanununun hangi hükümlerine dayanmayı düşünüyorsunuz ? Tüketici mahkemeleri tüketici kanununun uygulanmasında yetkilidir ancak bu dava bana borçlar kanunundan doğan bir dava gibi geldi.
Old 16-12-2008, 22:06   #3
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Soz konusu olayiniz kanimca Tuketici Kanununa dayanmayan ve Borclar kanunu cercevesinde degerlendirilmesi gereken bir husustur.

Saygilarimla
Old 18-12-2008, 09:33   #4
av.murat kılıç

Borçlar kanunu ile ilgili olmadığını düşünüyorum. Çünkü hizmet satımı ile ilgili bir konu var.
Tüketici yasasının 2.maddesi
Madde 2 - Bu Kanun, 1 inci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü tüketici işlemini kapsar.(*)

Bu yasa maddesine göre müvekkil tüketici tarafı olduğundan tüketici yasası kapsamına girer diye düşünüyorum.
Old 18-12-2008, 11:19   #5
ISTANAZ

Bence kanunda mesafeli sözleşmelere ilişkin hükümlere ve mesafesli sözleşmelere ilişkin yönetmeliğe de bakmalısınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi