Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe İade mi, tazminat mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2011, 09:21   #1
Av.Sinem Yavru

Varsayılan İşe İade mi, tazminat mı?

Merhabalar; Sayın Meslektaşlarım bir konu hakkında görüşünüzü almak istiyorum.

Eşim Büyük şirketlerin birinde çağrı merkezi sektöründe 4 yıldır, takım lideri görevi ile çalışmaktadır. İki bucuk ay önce çalıştığı projenin Samsun'a kaydırılması ile işverenler tarafından 2 ay hiç bir iş vermediler.

İki ay sonucunda Bir Başka Firmaya(Çalıştığı proje firmasına) daha düşük maaş, daha düşük title ile yönlendirmek istediler (tazminatsız olarak) bunun neticesinde eşimde bu görevi tazminatsız kabul etmeyeceğini bildirmesi üzerine, İk tarafından haklı bulunarak yöneticiler ile yapılacak toplantı sonucu bir karara varacaklarını açıladılar. Toplantı sonucunda 2 ay ücretsiz izin kullandıracaklarını bunun onların yasal hakkı olduğunu lakayet bir biçimde acıklamışlar. Eşimde bana danıştıktan sonra kararını bildireceğini söylemiş. Bende böyle bir hak olmadığını, bunun yasal bir dayanagının olmadıgını söylemem üzerine 10 Dakika gecmeden yeniden cagrılmışlar ve ertesi gün için Kalite biriminden görüşme ayarlanarak orada değerlendirileceklerini bildirmişler. Ertesi gün olduğunda vazgeçildiğini "Vardiya Koçu" olarak bir görevlendirme yazısı yazılmış. (Çalışma saatlerinin sabit ve 17.30-02.00 olduğu soylenmiş) Buna karşılık bende bu çalışma saatlerinin iş sözleşmesi şartlarında esaslı değişiklik oluşturduğu gerekçesi ile kabul etmediğimi bildirdim. Buna mütakip Yeni bir görevlendirme yazısı ile 3 vardiya halinde çalışılacak bir başka proje sunulmuş. Buna karşılıkta kabul etmediğimizi bildirir bir yazı yazdık ve tutanak tutuldu. En son yaşanılan sürecin olağan seyirde olmadığı konunun ivedilikle çözümlenmesi gerektiğine ilişkin bir yazı daha yazdım ve 25-II/h uyarınca, diğer çalışanlara da kötü örnek olduğu gerekçesi ile iş aktini feshettiler.

Yaşanılan 2,5 aylık süreçte kendileri işten ayrılsın diye yapmadıklarını bırakmadılar.Sizce yaşanılan bu durumlar karşısında işe iade açmak mı, direk tazminat davası açmak mı daha mantıklı. Ayrıca işe iade kararı verilmez ise Tazminat hakkı ne olmaktadır? Feshin geçersizliğini ileri sürerek tazminat davası açmak daha mantıklı değil midir?

Teşekkürler, Saygılar.
Old 30-09-2011, 09:40   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan pretty_sinem
Merhabalar; Sayın Meslektaşlarım bir konu hakkında görüşünüzü almak istiyorum.

Eşim Büyük şirketlerin birinde çağrı merkezi sektöründe 4 yıldır, takım lideri görevi ile çalışmaktadır. İki bucuk ay önce çalıştığı projenin Samsun'a kaydırılması ile işverenler tarafından 2 ay hiç bir iş vermediler.

İki ay sonucunda Bir Başka Firmaya(Çalıştığı proje firmasına) daha düşük maaş, daha düşük title ile yönlendirmek istediler (tazminatsız olarak) bunun neticesinde eşimde bu görevi tazminatsız kabul etmeyeceğini bildirmesi üzerine, İk tarafından haklı bulunarak yöneticiler ile yapılacak toplantı sonucu bir karara varacaklarını açıladılar. Toplantı sonucunda 2 ay ücretsiz izin kullandıracaklarını bunun onların yasal hakkı olduğunu lakayet bir biçimde acıklamışlar. Eşimde bana danıştıktan sonra kararını bildireceğini söylemiş. Bende böyle bir hak olmadığını, bunun yasal bir dayanagının olmadıgını söylemem üzerine 10 Dakika gecmeden yeniden cagrılmışlar ve ertesi gün için Kalite biriminden görüşme ayarlanarak orada değerlendirileceklerini bildirmişler. Ertesi gün olduğunda vazgeçildiğini "Vardiya Koçu" olarak bir görevlendirme yazısı yazılmış. (Çalışma saatlerinin sabit ve 17.30-02.00 olduğu soylenmiş) Buna karşılık bende bu çalışma saatlerinin iş sözleşmesi şartlarında esaslı değişiklik oluşturduğu gerekçesi ile kabul etmediğimi bildirdim. Buna mütakip Yeni bir görevlendirme yazısı ile 3 vardiya halinde çalışılacak bir başka proje sunulmuş. Buna karşılıkta kabul etmediğimizi bildirir bir yazı yazdık ve tutanak tutuldu. En son yaşanılan sürecin olağan seyirde olmadığı konunun ivedilikle çözümlenmesi gerektiğine ilişkin bir yazı daha yazdım ve 25-II/h uyarınca, diğer çalışanlara da kötü örnek olduğu gerekçesi ile iş aktini feshettiler.

Yaşanılan 2,5 aylık süreçte kendileri işten ayrılsın diye yapmadıklarını bırakmadılar.Sizce yaşanılan bu durumlar karşısında işe iade açmak mı, direk tazminat davası açmak mı daha mantıklı. Ayrıca işe iade kararı verilmez ise Tazminat hakkı ne olmaktadır? Feshin geçersizliğini ileri sürerek tazminat davası açmak daha mantıklı değil midir?

Teşekkürler, Saygılar.

Feshin geçersizliğine ve işe iade edilmeye dair talepte bulunmanız halinde verilecek red kararı, eda değil tespit hükmü olduğundan ve davanın reddi gerekçesi de işveren feshinin geçerli nedene dayandığı yönünde olacağından, hak düşürücü süre içinde haksız fesihle ile ilgili olarak kıdem ve/ihbar tazminatı isteme hakkınıza halel gelmez. Bu nedenle siz delillerinizi değerlendirerek işe iade talepli davanızı açın. Tabi eşiniz işe dönme konusunda kararlı ise. Zira lehinize çıkacak kararın infazı gereği gidip işinde çalışması gerekecektir. Aksi halde işe başlatmama ve iş güvencesi tazminatlarınızı talep edemezsiniz. Saygılarımla.
Old 30-09-2011, 09:50   #3
Av.Sinem Yavru

Aslına bakarsanız, çevremdeki arkadaşlarımın nasılsa karar verilir işe iade almazlar mantığıyla bunu düşünmekteyim. Yoksa eşimin işe dönme niyeti bulunmamaktadır. Öyle sanıyorum ki bu durumda direk tazminat davası açmak daha mantıklı.
Old 30-09-2011, 10:30   #4
hukukav

Alacak davası da açabilirsiniz. Kıdem-ihbar tazminatı vs. ilke birlikte tazminat talep edebilirsiniz görüşündeyim. Eğer işten ayrılmaya zorladılarsa son dönemde yıldızı parlayan mobbing ile ilgili davaları araştırın derdim ancak eşinizin sözleşmesi işveren tarafından feshedilmişse belki o davalardaki tazminat taleplerini değerlendirip kendinize uygulayabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi