Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık bürosu açılışında bir muhasebeci gerekli mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2011, 17:57   #1
juristbtl

Varsayılan Avukatlık bürosu açılışında bir muhasebeci gerekli mi?

Gelir giderlerimin bildirimini yapacağım vergi dairesinin bir internet sistemi mevcut mu? Mutlaka bir muhasebeci tutmam gerekir mi?
Old 29-09-2011, 18:15   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan juristbtl
Evimin bir odasını büro olarak göstermek üzere vergi dairesine başvurdum. Az sayıda dosyam olduğu için bu işleri bir muhasebeci aracılığıyla yürütmek gereği duymadım. Ancak vergi dairesinden de yeterli malumatı alamadım.

Gerekli evrakları verip başvurumu yaptım. Şu an iş yeri ruhsatı almak üzere kontrol memurlarının gelmesini bekliyorum. Peki bundan sonra ödemem gereken vergiler düzenli olarak tutmam gereken defterler nedir? Gelir giderlerimin bildirimini yapacağım vergi dairesinin bir internet sistemi mevcut mu? Mutlaka bir muhasebeci tutmam gerekir mi?

Ben ilk yılımda bir süre açılış ve tüm işlemleri mali müşavirimle yürütmüştüm. Ancak sürekli vergi dairesinden görevliler arayıp şu eksik bu eksik deyip duruyorlardı ve sürekli ödeme emri geliyordu hem de parasını muhasebecime verdiğim halde.

İlk ödeme emri geldiğinde çok ağlamıştım hayatımda borcu zamanında ödememek nedir bilmem ilk tanışmamdı :P

Neyse muhasebeci 40 şey söyledi belki de haklıydı ben tam anlamadım. Verdiğim paraları da verdi, cezaları da ödedi. Mahsup yapmayı falan mı düşünüyomuş tam anlamadım. Doğru mu yalan mı bilemiyorum... Ne olursa olsun madem mahsup var şu var bu var alma paramı o zaman. İnsan bilmediği şeyi anlayamıyor ama bir şeylerin mantıksız olduğunu anlayabiliyor.

Sonra vergi dairesinde çalışanlar o dönem bana çok yardımcı oldular ve kendim tutabileceğimi her şeyi yapabileceğimi bana yardım edeceklerini söylediler ve yaklaşık bir sene defteri ben tuttum, beyannameleri ben hazırladım. Daha doğrusu onlar ya da birlikte. Biraz şanslıyımdır

Hatırladığım kadarıyla çok da zor değil ama onca yardıma rağmen ben çok sıkılmıştım bu işlerle uğraşmaktan. Ve tekrar başka bir mali müşavirle anlaştım, hatta ona o kadar güvenirim ki Antalya'ya taşınmama rağmen mali müşavirim hala İstanbul'daki mali müşavirim. Biraz zor oluyor ama olsun.

Şu an e- beyanname var. Ve bu yolla bildirim zorunlu. Onun bir programı var. Hatta onları da öğrendim , müşavirim Antalya'ya taşınırken her şeyi yükledi öğretti bir aksilik olursa diye ama bence hiç riske girmeye değmez. Yapılan bir hata çok daha büyük cezai sorumluluklara yol açıyor. Avukatlar işlerini kendi de yürütebilirler kanunen ancak dediğim gibi ben önermiyorum.
Old 29-09-2011, 19:33   #3
Evren Osman

Bir Mali musavir olarak sunu belirteyim
Bir beyanname vermemeniz durumunda en az 1000 tl ozel Usulsuzluk cezasi var
Yani Mali Musavire para vermeyim derken daha buyuk cezalar ile karsilasmaniz cok muhtemel
Ornek olarak mahsuplarinizin takibini yapamazsaniz odemeniz gereken en fazla Vergi odersiniz
Yani sizinde bizim gibi bir serbest meslek mensubu olmanizdan haraketle cok acik soyleyeyim harcadiginiz zamana degmez
Birde disaridan kolay gozuksede mevzuati Takip edemeyeceginiz icin cok zorlanabilirsiniz
Old 29-09-2011, 20:46   #4
candar.mustafa

dosya azlığı nedeniyle muhasebeci tutmamak ilk başta mantıklı gelse de bir gün geciken ödemelerde bile yüksek miktarda ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. sanırım onun da programı var o olmadan zorlanacağınızı düşünüyorum. Ben de sizin gibi düşünerek mesleğe başladım ama ceza ödemektense sıkı pazarlıkla anlaştım muhasebeciyle
Old 29-09-2011, 21:05   #5
Evren Osman

Ya neredeyse meslektasiz hizmet satmanin zorluklarini beraber yasiyoruz , benzer sikintilar yasiyoruz siz hala Mali musavirin parasindasiniz
Isin sakasi gercekten ole disardan gozuktugu gibi degil bizim ofiste 10 a yakin avukatin muhasebesini tutuyoruz zaman zaman onlar bize, zaman zamanda biz onlara is getiriyoruz, beraber yeni ttk egitimlerine gidiyoruz , mesleki acidan karsilikli cok faydasi oluyor
Sonuc olarak hic ugrasmayin bir meslek mensubu ile anlasin en kisa zamanda
Old 29-09-2011, 21:40   #6
juristbtl

Evren Bey, birincisi hukuk ve muhasebecilik ya da mali müşavirlik eğitimleri birbiriyle alakasız eğitimler. Bu nedenle kendinizi neredeyse meslektaş olarak tanımlamanız ve "işin parasında olmak" gibi küçümseyici takındığınız tavır arasındaki bağlantıyı anlayamadım? Ben sorumda bu işin parasından kaçındığım ya da muhasebecinin parasını ödemeyecek denli düşmüş durumda olduğumdan bahsetmedim.

Kaldı ki parayla ilgili bir ibarede de bulunmamışım. İşlerimi muhasebeci aracılığıyla yürütmek ya da yürütmemek benim kendi kişisel tercihimdir.
Old 30-09-2011, 05:36   #8
AV.HARUN UYANIKOĞLU

şahsen Mali Müşavir arkadaşlarla sürekli istişare yapıyorum.Karşılıklı faydalı bilgilerde alıyorum.elbette meslektaş değiliz ama bir ağacın dalları gibiyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi